W grudniu 2011 r. w Ambassador Hotel w Jerozolimie Wschodniej miała odbyć się konferencja Izraelsko-Palestyńskiej Konfederacji (IPC), ale nie dopuścili do niej protestujący, którzy tłumnie wlali się do hotelu. Podobna konferencja, która miała odbyć się w Beit Jala kilka dni później, także została odwołana po proteście kilkunastu młodych ludzi.

Po tych wydarzeniach prezydent Uniwersytetu Al-Kuds, dr Sari Nusseibah, opublikował artykuł 20 grudnia 2011 r., zaprzeczając, by był w jakikolwiek sposób odpowiedzialny za organizację konferencji IPC, na którą, jak powiedział, został zaproszony jako gość[1] . Powiedziawszy to bronił koncepcji konfederacji między Izraelem a Palestyńczykami, wyjaśniając, że ma ona na celu raczej zakończenie okupacji niż doprowadzenie do normalizacji stosunków z Izraelem, jak twierdzili przeciwnicy

Poniżej podajemy przegląd tego artykułu:

Nusseibah określa zerwanie konferencji jako przejaw choroby politycznej społeczeństwa palestyńskiego, która jego zdaniem musi zostać wypleniona, żeby uniknąć spowodowania szkód dyplomatycznych. Powiedział, że konfederacja palestyńsko-izraelska ma na celu osiągniecie niepodległego państwa palestyńskiego ze stosunkami jak równy z równym z Izraelem, nie zaś stosunkami odznaczającymi się podporządkowaniem lub okupacją. Twierdził, że utworzenie takiej konfederacji przyniosłoby zakończenie okupacji, odbierania swobód, konfiskaty ziemi i niszczenia domów, zastępując to całkowicie inną sytuacją polityczną. Powiedział także, że to samo dotyczyłoby możliwej konfederacji między przyszłym państwem palestyńskim a Jordanią, z możliwością rozszerzenia jej, by składała się z trzech lub więcej członków.

W każdym z tych wypadków, pisał Nusseibah, wiodącą zasadą byłby lud z prawem do samostanowienia, uwolniony od hegemonii i okupacji z rąk jakiegokolwiek innego ludu lub kraju. Zanotował, że minione rozważania PLO w sprawie konfederacji z Jordanią, miały w domyśle niepodległe państwo palestyńskie.

Nusseibah twierdził, że Jaser Arafat zaaprobował swoim czasie rozważanie paralelnej konfederacji z Izraelem i Jordanią jako opcji dla zakończenia okupacji oraz pozwolenia państwu palestyńskiemu na dostęp do portów innych krajów i na rozwój przemysłu turystycznego i infrastruktury. Nusseibah dodał, że pozwoliłoby to także Palestyńczykom na wykorzystanie gazu naturalnego znalezionego na wodach terytorialnych Izraela i Cypru oraz umożliwiło rozwój inicjatyw takich jak kanały morskie, rozwój przedsiębiorstw energetycznych oraz turystycznych i rolnych w dolinie Jordanu.

Powiedział, że pozwolenie na przeprowadzenie konferencji IPC poprawiłoby także wizerunek Palestyńczyków, po tym jak zostali określeni jako wrodzy pokojowi z Izraelem. W tym duchu zwrócił uwagę na niedawne doniesienia, że kierownictwo palestyńskie rozkazało odwołanie spotkań między intelektualistami palestyńskimi i izraelskimi z powodu tego, że nie zostały one ustalone za wiedzą kierownictwa.

Hafez Al-Barghouti, redaktor gazety Autonomii Palestyńskiej “Al-Hayat Al-Jadida”, także wystąpił przeciwko zerwaniu konferencji oraz w obronie Nusseibaha, przypominając jak Nusseibah została zaatakowany przez młodzież Fatahu na Uniwersytecie Birzeit za spotkanie z delegacją młodzieży z izraelskiej partii Likud pod przewodnictwem Moszego Amirava. Al-Barghouti powiedział, że Nusseibah jest dobrze znany ze swoich więzów z nurtami izraelskimi szukającymi alternatywnych sposobów osiągnięcia palestyńsko-izraelskiego porozumienia, takich jak założenie „federacji” i wspólna inicjatywa pokojowa Nusseibaha z Amihaiem Ajalonem, z Głosu Ludu. Podkreślił, że nie ma nic złego w rozważaniu tych idei i że nie ma już dłużej miejsca na uporczywe sprzeciwianie się normalizacji, ponieważ kontakty i porozumienie z elementami izraelskimi wzywającymi do pokoju są polityczną koniecznością dla Palestyńczyków.

Dodał, że w niektórych wypadkach inicjatywa, która na początku wydawała się nieistotna, taka jak inicjatywa „Awad” Mubaraka w przeddzień pierwszej intifady, wzywająca do opozycji bez przemocy, z czasem została uznana za skuteczny „środek walki przeciwko okupacji”[2] .


[1] Maannews.net, 20 grudnia 2011.

[2] ”Al-Hayat Al-Jadida” (AP), 15 grudnia 2011.