Autor: E. B. Picali*

Wprowadzenie

Śmierć sześciu agentów Hezbollahu 18 stycznia 2015 r. w wyniku uderzenia z powietrza na Golan syryjski, włącznie z dwoma wysokimi rangą członkami tej organizacji – Muhammadem Ahmadem Issą, znanym jako Abu Issa, i Dżihadem Mughnijahem, synem, Imada Mughnijaha, szefa sekcji działań operacyjnych Hezbollahu, który został zabity w 2008 r. – kieruje światła reflektorów na kwestię militarnej obecności Hezbollahu na syryjskim Golanie, jej charakter i cel. W uderzeniu tym zginęli także funkcjonariusze Siły Kuds z Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC), wśród nich generał Mohammed Ali Allahdadi. [1]

Wiadomo, że Hezbollah i siły IRGC pomagały reżimowi syryjskiemu w walce z rebeliantami od wczesnych stadiów powstania syryjskiego. Początkowo udzielały tej pomocy ukradkiem, ale stopniowo zaczęły robić to otwarcie, mimo krytyki i sprzeciwu różnych kręgów w Libanie. Hezbollah i jego patron, Iran, uznają swoją obecność w Syrii za zasadniczą, nie tylko, by pomóc reżimowi syryjskiemu, ale także, by bronić całej osi oporu. Sekretarz generalny Hezbollahu, Hassan Nasrallah, podkreślał przy wielu okazjach, że wojna przeciwko Baszarowi Al-Assadowi nie jest powszechnym powstaniem przeciwko jego reżimowi, ale raczej wojną wypowiedzianą przez islamistów, Zachód i Izrael przeciwko osi oporu, która walczy o swoje życie. W przemówieniu z 25 maja 2013 r. powiedział: „…Syria nie jest już areną ludowego buntu przeciwko reżimowi politycznemu, ale areną do narzucenia planu politycznego USA, Zachodu i ich lokajów w regionie… Syria jest kręgosłupem i podstawą oporu i opór nie może stać z boku ze związanymi rękami, kiedy jego kręgosłup jest obnażony i jego podstawa połamana” [2]. Następnie powiedział: „Każde uderzenie w ziemię Syrii jest uderzeniem przeciwko całej osi oporu… i cała oś oporu ma prawo odpowiedzieć, a nie tylko Syria” [3].

Doniesienia w mediach arabskich – szczególnie w mediach związanych z przeciwnikami Hezbollahu i osi oporu – dostarczają wielu szczegółów o obecności Hezbollahu w Syrii, a szczególnie jego działań militarnych na syryjskim Golanie. Według tych doniesień, na przykład, Hezbollach wyprawił libańskiego Druza Samira Al-Kuntara do druzyjskiej wsi w okolicy Góry Hermon w Syrii, żeby stworzył tam pro-assadowską milicję [4]. Były pro-syryjski minister libański, Druz Wiam Wahhab, powiedział, że sześciu funkcjonariuszy Hezbollahu zabitych w Kuneitrze “pomagało Druzom w Syrii [1] szkoliło ludzi, by się bronili oraz uzbroiło ich. Zrobili wiele, by bronić Druzów, razem z braćmi z IRGC” [5].

Niektóre doniesienia ujawniały, że działalność Hezbollahu nie miała na celu wyłącznie pomocy Assadowi przeciwko rebeliantom, ale także skonsolidowanie obecności tej organizacji w przygotowaniach do otwarcia nowego frontu przeciwko Izraelowi. W tym kontekście syryjskie kręgi opozycyjne poinformowały w październiku 2014 r., że Dżihad Mughnijah został mianowany dowódcą operacji Hezbollahu przeciwko Izraelowi na Golanie.

Jednak mimo gróźb Syrii, Iranu i Hezbollahu o otwarciu frontu na Golanie [6], Nasrallah próbował niedawno minimalizować znaczenie obecności Hezbollahu na granicy izraelskiej. W wywiadzie z 15 stycznia 2015 r. dla kanału telewizyjnego Al-Mayadeen powiedział, że Hezbollah nie jest obecny militarnie na Golanie, a jedynie pomaga syryjskiemu oporowi: „To, co dzieje się na Golanie, jest oporem Syrii. Hezbollah nie ma tam sił wojskowych, które prowadziłyby akcje oporu… Możemy pomagać, wspierać lub szkolić jakieś grupy [syryjskiego] oporu lub zaspokajać niektóre z ich potrzeb” [7]. Jednak media libańskie związane z Hezbollahem, jak również kręgi opozycji syryjskiej, ujawniły wiele informacji z tym sprzecznych. Ta informacja obejmuje dalsze szczegóły działalności i przygotowań Hezbollahu na Golanie oraz ustanowienie sił, które będą działały przeciwko Izraelowi z tego regionu i z syryjskich okolic góry Hermon. Doniesiono także, że oficerowie IRGC są obecni w bazach na granicy izraelskiej. Te doniesienia naświetlają zakres zaangażowania w Syrii, a szczególnie na Golanie, Iranu i IRGC oraz organizacji, które sponsorują, takich jak Hezbollah [8].

Niniejszy artykuł jest przeglądem licznych szczegółów, które wyszły ostatnio na światło dzienne, dotyczących działalności Hezbollahu i IRGC na Golanie syryjskim.

[Poniższe tłumaczenie jest nieco skróconą wersją; całość można przeczytać po angielsku tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/8402.htm]

Dziennikarze “Al-Akhbar”: Hezbollah i Syria organizują siły na Golanie do zaatakowania Izraela; Linia frontowa oporu rozciąga się od Morza Śródziemnego do syryjskiego Golanu

Firas Al-Szoufi, publicysta gazety libańskiej “Al-Akhbar”, która jest związana z Hezbollahem, pisał o działalności tej organizacji na Golanie w artykule opublikowanym 19 stycznia 2015 r. […]: „Nie jest tajemnicą, że w ciągu ostatniego roku aparaty bezpieczeństwa oporu [Hezbollahu] i Syrii próbowały zorganizować [na Golanie syryjskim] dobrze wyszkoloną i dobrze wyposażoną siłę, składająca się z mieszkańców wsi na Golanie, żeby bronić wsi leżących blisko granicy w okupowanym Golanie i okupowaną Palestynę przed atakami terrorystycznymi; jak również inną siłę do prowadzenia operacji oporu z Golanu i góry Hermon tylko przeciwko izraelskiemu wrogowi. Nawiasem mówiąc, [te operacje] nie ograniczają się do syryjskiej strony góry Hermon, ponieważ raporty przychodzące z libańskiej strony tej góry wskazują, że [miasta] Hasbaja i Szabaa [na libańskim Golanie] także wezmą udział w każdej przyszłej kampanii przeciwko Izraelowi [9], jak również wsie w centralnych i zachodnich [częściach] Libanu [które graniczą z Galileą]”. Al-Szoufi cytował źródła sił bezpieczeństwa w Kuneitrze, mówiące, że „eliminacja kilku dowódców w terenie nie osłabi aktywności na Golanie. Wręcz przeciwnie, krew męczenników tylko wzmocni zdecydowanie wojowników oporu… Izrael nie może dłużej odseparować frontów, które rozciągają się od Ras Nakura [Rosh HaNikra, najdalej na zachód wysunięty punkt granicy Izraela z Libanem] do Golanu i Al-Suwajda [w południowowschodniej Syrio].” [10]

[…]

Dwa dni później Al-Szoufi opublikował inny artykuł, w którym napisał, że na co najmniej sześć miesięcy zanim Hezbollah ogłosił o swoim zamiarze ustanowienia siły oporu na Golanie, Assad dał pozwolenie na “rozpoczęcie organizowania sił terenowych, składających się z mieszkańców [syryjskiego] Golanu, którzy będą przeprowadzać ataki przeciwko [izraelskim] siłom okupacyjnym” [12].

[…]

Publicysta jordańskiej gazety “Al-Akhbar”, Nahed Hattar, twierdził, że pierwszy krokiem ku ponownemu ustanowieniu tego, co nazywał “naturalną Syrią” (tj. wielką Syrią lub Al-Szam) jest “zjednoczenie oporu w Libanie południowym i na Golanie, co [obecnie] dzieje się w praktyce” [14].

Dżihad Mughnijah – Dowódca operacji Hezbollahu na Golanie

[…] Moajjed Ghazlan, członek sekretariatu generalnego opozycyjnej Syryjskiej Rady Narodowej, powiedział CNN 12 października 2014 r., że Mughnijah, został postawiony na czele dossier Golanu i zaczął mobilizować ludzi z Hezbollahu, jak również lokalnych mieszkańców Golanu w celu wzmocnienia obecności Hezbollahu w Syrii. Ghazlan powiedział także, […] że mianowanie Mughnijaha „wskazuje, iż Hezbollah planuje eskalację strategiczną i sił bezpieczeństwa w Syrii w nadchodzącym okresie” [15].

[…]


Dżihad Mughnijah z irańskim Najwyższym Przywódcą Alim Chameneim (zdjęcie: Farsi.khamenei.ir, 20 stycznia 2015)


Po lewej: Dżihad Mughnijah z Hassanem Nasrallahem; po prawej: Dżihad Mughnijah ze swoim ojcem, Imadem Mughnijahem (zdjęcia: Alarabiya.net, 13 października 2014)


Dżihad Mughnijah z dowódcą Sił Kuds IRGC, Kasemem Soleimanim (zdjęcie: Alarabiya.net, 13 października 2014)

Syryjskie źródła opozycyjne: Zdobycie Tel Al-Harrah ujawniło głębokie zaangażowanie Hezbollahu na Golanie

Na początku października 2014 r. syryjska opozycja ujawniła obszerne informacje o obecności Hezbollahu na Golanie i o naturze jego aktywności po tym, jak różne syryjskie grupy rebelianckie, włącznie z Wolną Armią Syryjską (FSA) i Dżabhat Al-Nusra zdobyły Tel Al-Harrah, strategiczne wzgórze w okolicy Kuneitry [19]. Strategiczne znaczenie Tel Al-Harrah polega nie tylko na fakcie, że góruje ono nad wielkim obszarem syryjskiego Golanu, sięgającym aż do Rif Dimaszk. Jest tam także umieszczona duża baza wywiadowcza armii syryjskiej, która według doniesień służy także armii rosyjskiej. W wideo zamieszczonym w Internecie oficerowie FSA informowali o tym, co znaleźli po zdobyciu bazy. Ich odkrycia wskazują na to, że była to wspólna syryjsko-rosyjska placówka szpiegowska do zbierania informacji o Izraelu [20]. Inne wideo tej bazy po jej zdobyciu, opublikowane przez FSA i Dżabhat Al-Nusra, pokazuje także flagi Hezbollahu i zwłoki żołnierzy Hezbollahu, wskazując na to, że funkcjonariusze tej organizacji także byli tam obecni w niedawnych miesiącach [21].

[…]

Syryjskie źródła opozycyjne: Hezbollah, IRGC, eksperci rosyjscy stacjonują w kilku bazach na syryjskim Golanie, niezależnie kierują kampanią przeciwko rebeliantom

Raport działacza opozycji syryjskiej i dyrektora Syryjskiej Agencji Prasowej, Mahera Al-Hamdana, został opublikowany w gazecie libańskiej “Al-Nahar”. Według niego syryjskie siły opozycyjne, które zdobyły bazę Tel Al-Harrah, znalazły tam nowoczesne systemy produkcji rosyjskiej. Twierdził ponadto, że od zdobycia Tel Al-Harrah reżim syryjski przy wsparciu Hezbollahu i sił IRGC wzmocnił inne bazy na Golanie. Według Al-Hamdana Dżihad Mughnijah dowodził centrum miasta Kuneitra, a według niektórych doniesień przez krótki czas przebywał tam także dowódca Sił Kuds IRGC, Kasem Soleimani.

Według Al-Hamdana, atak z powietrza, w którym zginęli funkcjonariusze Hezbollahu i IRGC, miał miejsce w mieście Mazari Al-Amal na północ od Kuneitry. W tym regionie znajduje się także baza piechoty, w której jest rosyjski system monitorowania dronów. Także eksperci rosyjscy i kontyngent wojskowy Hezbollah-IRGC są stacjonowani w tej okolicy. Al-Hamdan dodał, że w tym ataku zginęło kilkudziesięciu funkcjonariuszy Hezbollahu i IRGC, a jeden ekspert rosyjski został lekko ranny. […] [25]

Artykuł w syryjskiej gazecie rządowej “Teshreen”: Obecność Hezbollahu na Golanie jest strategiczną koniecznością

W artykule opublikowanym 20 stycznia 2015 r. […] Salim Harba, publicysta syryjskiej gazety rządowej “Teshreen”, przyznał, że Hezbollah był obecny w Kuneitrze. Opisał jego obecność na Golanie jako strategiczną konieczność z powodu potrzeby chronienia Libanu i Hezbollahu przed terrorystami syryjskimi, wspieranymi przez Izrael. Napisał: „Nie jest tajemnica, że Hezbollah jest w Syrii. Lord oporu, Hassan Nasrallah, już powiedział [w przeszłości], że ‘Hezbollah będzie tam, gdzie jest potrzebny’ i istotnie jest [obecny] w Kuneitrze”. […] [26]

Baszar Al-Assad w 2013 r.: „Golan stanie się frontem oporu”

Nasrallah i Assad grozili w przeszłości, że front oporu rozszerzy się od Libanu południowego do Golanu syryjskiego. W maju 2013 r., po atakach powietrznych na terenie Syrii, które przypisywano Izraelowi, a które celowały w irańskie pociski rakietowe przeznaczone dla Hezbollahu, Assad oświadczył, że Golan syryjski „stanie się frontem oporu” [27]. Nasrallah groził: „My, w libańskim [ruchu[ oporu, oznajmiamy, że będziemy stać razem z syryjskim oporem powszechnym i dostarczać mu pomocy materialnej i moralnej, jak również koordynacji i współpracy, w celu wyzwolenia Golanu syryjskiego” [28].

[…]


(Al- Akhbar, Liban, 18 maja 2014)

Propozycja połączenia frontu oporu pojawiła sie ponownie w niedawnym artykule w “Al-Akhbar” autorstwa jordańskiego publicysty Naheda Hattara, który napisał 23 stycznia 2015 r.: „Golan nie jest ani Libanem Południowym, ani Gaza, [ale] panarabską areną wspólną dla Syrii, Libanu, Palestyny, Jordanii i Iraku. Od dzisiaj nie ma miejsca na częściowy opór i częściowe programy narodowe. Nie będzie zwycięstwa [ani] przyszłości bez zjednoczonego oporu, zjednoczonego przywództwa i zjednoczonego celu: niezależny, zjednoczony Wschód bez Izraela, bez reakcyjności i bez podziałów sekciarskich i etnicznych…” [31]

* E. B. Picali jest pracownikiem badawczym w MEMRI.

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Tabnak (Iran), January 18, 2015. Some reports had it that six IRGC operatives were killed in the strike, but Iran confirmed only the death of Allahdadi.
[2] See MEMRI reports: Inquiry& Analysis No. 916, „Struggle Between Forces Within Lebanon Is Reflected In Their Involvement In Syria,” January 3, 2013; Inquiry & Analysis No. 980, „Lebanon Openly Enters Fighting In Syria,” June 13, 2013.
[3] Al-Safir (Lebanon), January 15, 2015.
[4] Al-Sharq Al-Awsat (London), November 8, 2014.
[5] LDC television channel (Lebanon), January 22, 2015.
[6] See MEMRI Special Dispatch No. 5307, „Assad And His Allies Threaten To Open A Front In Golan Heights,” May 21, 2013.
[7] Al-Safir (Lebanon), January 15, 2015.
[8] Reports in the Arab media indicate that Iran has established a „Syrian Hizbullah” comprising Syrian troops that receive orders directly from Iran and are loyal to Iran, similar to the Lebanese Hizbullah. A MEMRI report on this topic is forthcoming.
[9] In October 2014, Al-Akhbar reported that Hizbullah had returned to operate openly in this area, in violation of UN Security Council Resolution 1701. See MEMRI Special Dispatch No. 5857, Daily Close To Hizbullah: In Violation Of UNSCR 1701, Hizbullah Has Resumed Operations South Of The Litani River, October 13, 2014.
[10] Al-Akhbar (Lebanon), January 19, 2015.
[11] Al-Safir (Lebanon), January 19, 2015.
[12] Al-Akhbar (Lebanon), January 21, 2015.
[13] Al-Akhbar (Lebanon), January 21, 2015.
[14] Al-Akhbar (Lebanon), January 21, 2015.
[15] Arabic.cnn.com, October 12, 2014.
[16] Al-Akhbar (Lebanon), January 20, 2015.
[17] Alarabiya.net, January 19, 2015.
[18] Al-Akhbar (Lebanon), January 19, 2015.
[19] Al-Sharq (Saudi Arabia), October 6, 2014.
[20] See: https://www.youtube.com/watch?v=9GDDbYfp7Sc.
[21] See for example: https://www.youtube.com/watch?v=YMWk5uo-Uc0 ; https://www.youtube.com/watch?v=dnhSGXFkG9s&feature=youtu.be .
[22] Arabic.cnn.com, October 12, 2014.
[23] Al-Akhbar (Lebanon), January 19, 2015.
[24] Al-Sharq Al-Awsat (London), January 20, 2015.
[25] Al-Nahar (Lebanon), January 19, 2015.
[26] Teshreen (Syria), January 20, 2015.
[27] Al-Quds Al-Arabi (London), Almayadeen.net, May 7, 2013.
[28] Al-Safir (Lebanon), May 10, 2013. See also MEMRI Special Dispatch No. 5307, „Assad And His Allies Threaten To Open A Front In Golan Heights,” May 21, 2013.
[29] Al-Akhbar (Lebanon), May 27, 2013. See also MEMRI Inquiry & Analysis No. 980, „Lebanon Openly Enters Fighting In Syria,” June 13, 2013.
[30] See MEMRI Special Dispatch No. 5307, „Assad And His Allies Threaten To Open A Front In Golan Heights,” May 21, 2013.
[31] Al-Akhbar (Lebanon), January 23, 2015.