26 stycznia 2015

Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj.

26 stycznia 2015 r. biuro informacyjne Państwa Islamskiego (ISIS) w prowincji Niniwa (region Mosulu) w Iraku opublikowało wideo [1] zatytułowane “Bombardowanie pokojowych muzułmanów w mieście Mosul”. Wideo pokazuje zniszczenia w mieście po ostrzale przez siły kurdyjskiej Peszmergi pod koniec stycznia 2015 r., a następnie pokazuje obcięcie głowy wziętemu do niewoli żołnierzowi kurdyjskiemu w odwecie za tę akcję. Przed egzekucją żołnierza bojówkarz grozi USA, Francji, Belgii i Kurdom. Grozi, że wraz z towarzyszami dosięgnie Ameryki i obetnie głowę Barackowi Obamie w Białym Domu; zdetonuje samochody pułapki i bomby we Francji i w Belgii i obetnie głowę prezydentowi regionalnego rządu Kurdystanu, Masoudowi Barzaniemu.

Poniżej podajemy szczegóły:

Wideo zaczyna się od napisu opowiadającego o działaniach Peszmergi przeciwko ludności Mosulu i informuje, że Peszmerga „bombarduje pokojowych muzułmanów w Mosulu bombami amerykańskich krzyżowców i zatruła dziesiątki z nich gazem duszącym” [2]. Następnie wideo pokazuje poważne zniszczenia spowodowane bombardowaniem, włącznie z drastycznymi zdjęciami spalonych ciał, jak i zdjęciami dzieci leczonych w szpitalu. Jeden z mieszkańców opowiada, jak pocisk spadł na jego dom, zabijając niemowlęta i dzieci.

W drugiej części filmu grupa uzbrojonych i zamaskowanych wojowników ISIS stoi na ulicy Mosulu wokół żołnierza kurdyjskiego, który klęczy na ziemi. Przed nim są resztki pocisku, przypuszczalnie wystrzelonego przez Peszmergę. Przed obcięciem głowy więźniowi wojownik ISIS wygłasza „przesłanie do całego świata” po kurdyjsku (napisy po arabsku), w którym z wściekłością grozi USA i Obamie, Francji, Belgii i Kurdom. Mówi: „Taki jest los każdego, kto przeciwstawia się islamowi. Wiedz, Obamo, że dosięgniemy Ameryki. Wiedz także, że obetniemy ci głowę w Białym Domu i zamienimy Amerykę w prowincję muzułmańską. A to jest moja informacja dla Francji i jej siostry Belgii. Informujemy, że przyjdziemy do was z pułapkami samochodowymi i bombami, i obetniemy wasze głowy”. Zwracając się do prezydenta Kurdystanu Barzaniego, mówi: “Jeśli o ciebie chodzi, Masoudzie, ty psie, obetniemy ci głowę i wyrzucimy cię na śmietnik historii. Wiedz, że jesteśmy mężczyznami, którzy nie boją się nikogo. Zaprowadzimy prawa Allaha, niechaj będzie wyniesiony i chwalony. To jest los jednego z twoich żołnierzy, a za każdym razem, kiedy odpalasz pocisk, wyślemy ci z powrotem głowę jednego z twoich żołnierzy. Zabijasz dzieci i bombardujesz cywilów, twierdząc równocześnie, że jest to zabronione w twojej konstytucji”.

Na końcu filmu jeden z wojowników, krzycząc, dekapituje więźnia nożem, ku aplauzowi ludzi, którzy zgromadzili się, by to obserwować.


[1] Alplatformmedia.com, 26 stycznia 2015.
[2] Należy wspomnieć, że według innych źródeł niż ISIS, magazyn chloru został trafiony podczas ostrzału miasta przez Peszmergę, powodując wypływ trującego gazu (Twitter.com/sonawa1, 24 stycznia 2015).