Irańska agencja informacyjna IRNA opublikowała niedawno pięcioczęściowy wywiad z Issą Tabatabaiem, przedstawicielem irańskiego najwyższego przywódcy Alego Chameneiego w Libanie. Tabatai był wcześniej przedstawicielem w Libanie ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego, założyciela Islamskiej Republiki Iranu. 

W części czwartej wywiadu, opublikowanej 13 września 2023 r., Tabatabai opisał swój wkład w założenie Hezbollahu jako organizacji wojskowej i wspomina, że ​​w jego domu, który wówczas służył za wojskową kwaterę główną, kilkudziesięciu mężczyzn podpisało oświadczenie o chęci przeprowadzenia działań męczeńskich. Omówił także swoją rolę w irańskim ruchu oporu oraz w rozpoczynaniu samobójczych operacji przeciwko siłom i przedstawicielom Stanów Zjednoczonych oraz siłom izraelskim w Libanie.

Po stwierdzeniu, że otrzymał bezpośrednio od Chomeiniego fatwę nakazującą przeprowadzenie samobójczych operacji przeciwko Amerykanom i Izraelczykom w Libanie, zaczął mówić o działalności wojskowej Hezbollahu przeciwko Izraelowi w Libanie i jego współpracy z organizacjami palestyńskimi. Mówił o swoich osobistych wysiłkach mających na celu utworzenie tam szpitala na polecenie Chomeiniego, który wzywał także do zbudowania Hussainija (szyickich ośrodków studiów religijnych i miejsc spotkań), ośrodków islamskich i meczetów w celu szerzenia ideologii irańskiego ruchu oporu.

Tabatai opowiedział także o całkowitym zaufaniu, jakim darzył go zarówno Chomeini, jak i jego następca Chamenei, i podkreślił, że jest on zaufanym przedstawicielem Chameneiego w Libanie we wszystkich sprawach związanych z finansami i szerzeniem szyityzmu.

Warto zauważyć, że część wywiadu, w której Tabatabai przyznał, że otrzymał fatwę Chomeiniego nakazującą ataki na cele amerykańskie i izraelskie w Libanie, została usunięta przez IRNA ze swojej strony internetowej wkrótce po publikacji. Stało się to najwyraźniej dlatego, że żaden oficjalny przedstawiciel Chomeiniego, ojca Republiki Islamskiej, ani Chameneiego, najwyższego przywódcy Iranu, nigdy nie przyznał, że Iran był w jakikolwiek sposób zaangażowany w nakazywanie, planowanie i przeprowadzanie masowych zamachów bombowych w Libanie przeciwko, między innymi, ambasadzie USA w Bejrucie w kwietniu 1983 r., w której zginęły 63 osoby, w tym 17 Amerykanów, oraz koszarom amerykańskim i francuskim członkom Sił Wielonarodowych w Libanie w październiku 1983 r., w których zginęło 242 amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej i 589 żołnierzy francuskich.

Iran zawsze stanowczo zaprzeczał jakiejkolwiek roli w zamachach bombowych. Nie przedstawił żadnej obrony w odpowiedzi na amerykańskie pozwy wniesione przeciwko niemu w 2001 r. przez rodziny setek Amerykanów zabitych lub rannych w zamachach bombowych na koszary. W 2007 roku sąd uznał Iran za prawnie odpowiedzialnego za zapewnienie Hezbollahowi wsparcia finansowego i logistycznego, które pomogło mu w przeprowadzeniu zamachów bombowych, i nakazał mu zapłatę odszkodowania w wysokości ponad 2,5 miliarda dolarów.

Fragment usunięty ze strony internetowej IRNA.

Poniżej znajduje się tłumaczenie części wywiadu Tabataiego, która została usunięta przez IRNA ze strony internetowej wkrótce po jej opublikowaniu, pod nagłówkiem „Otrzymałem od Imama Chomeiniego Fatwę [Zarządzenie] męczeńskich operacji przeciwko Amerykanom”: [1 ]

Od ajatollaha Chomeiniego: „otrzymałem instrukcje dotyczące walki z Izraelem, a także fatwę [nakazującą] przeprowadzanie operacji męczeńskich i potwierdził to trzy razy…”

…Wraz ze zwycięstwem rewolucji islamskiej [w Iranie] Hezbollah powstał [latem 1982 r.]. Przez dwa lata w moim domu znajdowała się baza wojskowa [Hezbollahu]. „Grupa” [zwolennicy Rewolucji Islamskiej] podpisali kontrakt, w którym zadeklarowali chęć zostania męczennikami. Być może ponad 70 [z nich] podpisało ten kontrakt w moim domu. Ta „grupa” otrzymała pomoc, a następnie na południu [1982] wybuchła wojna z Izraelem [ Liban]… Kiedy Izrael okupował południowy Liban, musieliśmy rozpocząć ruch i ruch wojskowy rozpoczął się w moim domu. [W tamtym czasie] nie myśleliśmy o utworzeniu Hezbollahu – po prostu trzymaliśmy się [irańskiego] „oporu”.    

Otrzymaliśmy wiele pomocy od Palestyńczyków. Kursy wojskowe, które odbyliśmy z Palestyńczykami, skłoniły nas do rozpoczęcia walki, a od Imama [Chomeiniego] otrzymałem zgodę na walkę z Izraelem, a nawet fatwę [nakazującą] przeprowadzenie operacji męczeńskich [isztihad w oryginale] i potwierdził to trzykrotnie…

 „Szybko udałem się do Libanu i zapewniłem to, co było potrzebne, aby [przeprowadzić] operacje męczeńskie w miejscu, gdzie byli Amerykanie i Izraelczycy”

Szybko udałem się do Libanu i zapewniłem to, co było potrzebne, aby [przeprowadzić] operacje męczeńskie w miejscu, gdzie byli Amerykanie i Izraelczycy.

Wysiłki na rzecz ustanowienia [Hezbollahu] rozpoczęły się w rejonie [libańskim] Baalbek, gdzie przybyli członkowie [irańskiego] Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej [IRGC]. Nie brałem udziału w zakładaniu [politycznej] partii [Hezbollahu], ale Bóg umożliwił mi kontynuowanie działalności wojskowej z grupą, która współpracowała z nami przed zwycięstwem rewolucji [islamskiej]… [2]

Issa Tabatabai (Source: IRNA, Iran, September 13, 2023)


[1] IRNA (Iran), September 13, 2023.