Gazeta Autonomii Palestyńskiej (AP) „Al-Hayat Al-Jadida” opublikowała 25 kwietnia 2023 r. artykuł redakcyjny zatytułowany MEMRI to potwierdza, po opublikowaniu przez MEMRI przetłumaczonych fragmentów wywiadu udzielonego przez Ziada Al-Nachlahal, sekretarza generalnego Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) kanałowi irackiej telewizji. W wywiadzie Al-Nakhalah powiedział, że Iran dostarczył miliardy dolarów PIJ i Hamasowi. Dodał, że dziesiątki tysięcy rakiet ruchu oporu w Gazie i Libanie otaczają Izrael, a siły oporu w regionie stworzyły sytuację odstraszania w walce z nim. [1]  

Redakcja ostro skrytykowała PIJ i Hamas, mówiąc, że nie służą one narodowi palestyńskiemu, ale raczej Iranowi, który dąży do pogłębienia swojej hegemonii w regionie. Stwierdza dalej, że przyznając, że jego organizacja otrzymała miliardy dolarów z Iranu, Al-Nachalah służył izraelskiej propagandzie i że klip MEMRI jest tego dowodem. Ponadto oskarżyła PIJ i Hamas o korupcję i wezwała Palestyńczyków do pociągnięcia Al-Nachalaha do odpowiedzialności.   

Artykuł redakcyjny “Al-Hayat Al-Jadida”: „MEMRI to potwierdzat”

We wcześniejszym artykule redakcyjnym, opublikowanym 18 kwietnia, gazeta również skrytykowała wypowiedzi Al-Nachalaha. Ten artykuł redakcyjny dowodził, że PIJ i Hamas nie są ruchami oporu i że tylko jedna rzecz może zmienić równowagę sił w stosunku do Izraela – to znaczy jedność wewnątrz Palestyny, a nie tysiące rakiet, którymi szczycą się PIJ i Hamas o.

Aby zobaczyć klip MEMRI TV z wypowiedziami Al-Nachalaha, kliknij tutaj lub poniżej:

Poniżej znajdują się przetłumaczone fragmenty artykułów wstępnych „Al-Hayat Al-Jadida” z 25 i 18 kwietnia.

„Al-Hayat Al-Jadida”, 25 kwietnia 2023: W klipie MEMRI Al-Nachalah przyznaje, że jego ruch otrzymał miliardy dolarów z Iranu

W artykule redakcyjnym gazety „Al-Hayat Al-Jadida” z 25 kwietnia napisano: „Instytut badań nad mediami na Bliskim Wschodzie jest instytutem syjonistycznym, który monitoruje media i twierdzi, że jest organizacją non-profit! Z siedzibą w Waszyngtonie, według Google ma oddziały w Londynie, Berlinie, Jerozolimie, Rzymie, Szanghaju, Bagdadzie i Tokio… Ta syjonistyczna instytucja, znana jako MEMRI, ma kanał telewizyjny [chodzi o kanał YouTube], który w zeszłym tygodniu opublikował wywiad udzielony przez sekretarza generalnego PIJ, Ziada Al-Nachalaha, sześciu dziennikarzom na irackiego kanału satelitarnego. [Nagranie pokazuje] Al-Nachalaha [siedzącego] pośrodku, otoczonego przez trzy osoby po jego lewej i trzech po jego prawej stronie, jak mówi z szalonym entuzjazmem o pomocy konsekwentnie udzielanej przez Iran ‘Palestyńczykom’, jak to ujął. Mówi, że ta pomoc wyniosła miliardy dolarów w ciągu ostatnich 30 lat, z czego 150 miliardów dolarów było przekazywanych corocznie Hamasowi w ciągu ostatnich 10 lat!!! 

Jeśli wierzymy twierdzeniom Al-Nachalaha o miliardach dolarów przekazanych Palestyńczykom, musimy naturalnie zapytać: jakie skutki przyniosły te miliardy dla różnych infrastruktur gospodarczych Palestyny? Absolutnie żadne. Ale wiemy to, że przez ‘Palestyńczyków’ Al-Nachalah miał na myśli jego ruch [PIJ] i Hamas. Obie organizacje rzeczywiście otrzymały miliardy dolarów [z Iranu], ale te miliardy nie miały żadnego wpływu na życie Palestyńczyków, zwłaszcza w zranionej Strefie Gazy, której mieszkańcy wciąż tęsknią za rehabilitacją. Na przykład 150 miliaonów dolarów, które Hamas otrzymuje [rocznie] od Iranu, nie jest wykorzystywane do odbudowy czegokolwiek, z wyjątkiem magazynów [broni] ruchu i jego dzielącego [ludzi] reżimu, którego obrzydliwa chciwość powoduje, że nakłada coraz więcej nielegalnych i bezprawnych podatków na nasz lud w zranionej Strefie [Gazy]!!  

Polityczne finansowanie [tego rodzaju] ma oczywiście na celu podporządkowanie [odbiorcy] jako narzędzia służącego interesom dostarczyciela funduszy. Wypowiedzi [w tym klipie] są zasadniczo wyraźnym przyznaniem marionetkowego generała Al-Nachalaha [gra słów w oparciu o tytuł sekretarza generalnego Al-Nachalaha], że jego ruch otrzymał miliardy dolarów, ale te miliardy nie dokonały niczego na rzecz narodowych interesów palestyńskich. Wręcz przeciwnie, bardzo wsparły i nadal wspierają podżeganie w mediach, szerzenie bombastycznych, populistycznych sloganów i nikczemny rozłam [wewnątrz-palestyński]! Dzieje się tak, ponieważ ten, który dostarcza fundusze [Iran] nie jest zainteresowany żadnym celem służącym sprawie palestyńskiej i walce narodu palestyńskiego o [osiągnięcie] wyzwolenia pod sztandarem jego jedynego prawowitego przedstawiciela, OWP. [Iran] był zawsze zainteresowany tylko swoim planem przejęcia regionu w celu uzyskania w nim większych wpływów!!!       

Naszym celem [tutaj] nie jest rzucanie oskarżeń na tego, który dostarcza fundusze [Iran], ponieważ tak długo, jak Ziad Al-Nachleh jest Palestyńczykiem, niewłaściwe jest obwinianie kogokolwiek innego… i powinien być pociągnięty do odpowiedzialny na [palestyńskiej] arenie narodowej… W rzeczywistości, czy nie jest rażącą korupcją, kiedy miliardy dolarów są przekazywane bez żadnego nadzoru i istnieją rezerwy pieniężne, o których naród palestyński nawet nie wie [?]!

Teraz pozostaje jedno pytanie: co skłoniło MEMRI do opublikowania [klipu] o tym wywiadzie z Al-Nachalahem z napisami w kilku językach, w tym perskim… Jaką propagandę forsuje MEMRI, publikując ten wywiad z Al-Nachalahem, inną niż ohydna syjonistyczna propaganda o tym, że [Iran] wydaje miliardy dolarów na terror w celu zniszczenia Izraela? Ta [propaganda] przynosi [Izraelowi] miliardy dolarów i wzmacnia jego fałszywą narrację. Czy Al-Nachalah rozumie ten fakt? Czy następnym razem pomyśli dwa razy przed złożeniem oświadczeń, które służą syjonistycznej machinie medialno-propagandowej, jak wskazuje [klip] MEMRI?” [2] 

 

„Al-Hayat Al-Jadida”, 18 kwietnia 2023: PIJ i Hamas są narzędziami Iranu, a nie ruchami oporu

12 kwietnia 2023 r., w przeddzień Międzynarodowego Dnia Kuds, który jest obchodzony przez oś pro-irańską w ostatni piątek Ramadanu, delegacja Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) odwiedziła Irak. Podczas wizyty stojący na czele delegacji sekretarz generalny PIJ Ziad Al-Nachalah wygłosił w mediach irackich uwagi, w których chwalił Iran i walkę zbrojną z Izraelem. W wywiadzie dla irackiej telewizji powiedział, że palestyński ruch oporu i inne siły oporu w regionie „stworzyły odstraszanie w walce z izraelską okupacją” i że Iran wspiera PIJ i Hamas bronią i pieniędzmi. Dodał, że „dziesiątki tysięcy rakiet ruchu oporu w Gazie i Libanie otaczają izraelski twór”. [3]  

W odpowiedzi na słowa Al-Nachalaha, w artykule redakcyjnym „Al-Hayat Al-Jadida” z 18 kwietnia ostro potępiono PIJ i Hamas, stwierdzając, że nie są to ruchy oporu działające na korzyść narodu palestyńskiego, ale raczej narzędzia Iranu. Dodano, że jest tylko jedna rzecz może naprawdę zmienić równowagę sił w stosunku do Izraela – a mianowicie jedność wewnątrz Palestyny, a nie tysiące rakiet.

Oto fragmenty artykułu redakcyjnego:

W dziedzinie populistycznych haseł sekretarz generalny PIJ Ziad Nachalah prześcignął [przywódcę Hamasu] Jahję Sinwaraa o 1111 rakiet [4], kiedy oświadczył, że ruch oporu ma dziesiątki tysięcy rakiet otaczających twór syjonistyczny [tj. Izrael] od Gazy do Libanu, [i] że twór zaczął odczuwać [zmianę] równowagi sił, dzięki równowadze odstraszania narzuconej przez ruch oporu! To pierwszy ruch oporu w historii, który tylko chwali się swoimi rakietami – ponieważ z tych dziesiątek tysięcy rakiet wystrzelono [faktycznie] tylko setki, w celu promowania stanowisk i konkretnych haseł. Tych kilkaset rakiet nie wyrządziło rzeczywistej szkody izraelskiemu okupantowi, ani w zabitych, ani w majątku. Jedynym środkiem odstraszającym, jaki osiągnęli, było odstraszanie [izraelskie] [ustanowione] za pomocą porozumienia i spokoju osiągniętych po wojnie Izraela z Gazą w 2014 r. – wojnie, która pozostawiła w Strefie [Gazy] rany, które do tej pory wciąż krwawią. 

Pamiętamy izraelski nalot, który zabił kilku przywódców PIJ w Gazie, podczas gdy Hamas nic nie zrobił. [5] Ponadto [również w tym roku] Hamas zagroził, że ziemia zatrzęsie się pod stopami izraelskiego okupanta, jeśli przekroczy on granicę w Al -Aqsa, ale potem nie wystrzelił ani jednego pocisku w siły okupacyjne z rannej Gazy. Zamiast tego on i PIJ udali się do południowego Libanu, jako część irańskiego porozumienia za pośrednictwem Hezbollahu, i stamtąd wystrzelili rakiety, a następnie zaprzeczyli, że to zrobili!

Ta rzeczywistość nasuwa następujące ważne pytanie: czy stworzenie ‘równowagi sił’ lub ‘równowagi odstraszania’ – czegoś, co istnieje tylko między państwami – [naprawdę] jest jednym z celów ruchu oporu? Czy też opór powinien sformułować plan walki i na bieżąco zadawać ciosy i przeprowadzać operacje, aby odnieść zwycięstwo i pokonać wroga? I czy może istnieć opór bez zjednoczonego frontu narodowego, a Hamas i PIJ [działają] jako gracze i [irańskie] narzędzia na arenie regionalnej?

Przywódca Hamasu w Gazie, Jahja Sinwar, wzywa państwa arabskie i muzułmańskie do zjednoczenia i współpracy, a PIJ wzywa do ‘zjednoczenia aren [walki]’. Ale żaden z nich nie rzuca ani jednego spojrzenia na sytuację na arenie palestyńskiej, żaden z nich nie mówi nic o potrzebie jedności w jej obrębie ani nie wzywa do jedności!

Historycznie rzecz biorąc, ani Hamas, ani PIJ nie wymyślili ruchu oporu. Archiwum [ruchu oporu] nadal dokumentuje różne rodzaje aktywnego oporu prowadzonego przez Fatah i nie zawiera żadnych [zapisów] tych dwóch organizacji, które są podporządkowane stolicom w regionie [prawdopodobnie odniesienie do Doha i Teheranu]! Jesteśmy zmęczeni przemówieniami o rakietach, które wydają się osiągać [jedynie] równowagę zrozumienia, a nie równowagę sił, do której osiągnięcia potrzeba czegoś więcej niż tylko rakiet. [Równowagi sił] nie osiąga się przez broń, ale przez każdy [inny] aspekt konfliktu. Jeśli chodzi o moralną równowagę sił, jedność narodowa jest najlepszą i najostrzejszą bronią, która pozwoli osiągnąć nie tylko równowagę, ale i przewagę.

Izraelska okupacja zadała bolesny cios palestyńskiej jedności narodowej, kiedy przegrupowała się wokół Strefy Gazy [odniesienie dotyczy wycofania się Izraela z Gazy w 2005 r.], co utorowało Hamasowi drogę do osiągnięcia tej nikczemnej schizmy na arenie palestyńskiej. Rzeczywiście tak się stało, a Hamas nadal kultywuje tę schizmę z czułą i pełną miłości troską! 

Między Gazą a Libanem – [obszarem, który] według Ziada Al-Nachalaha posiada tysiące rakiet otaczających Izrael – jest [także] stawiający opór Zachodni Brzeg, jak również Jerozolima i Al-Aksa, gdzie [ludzie] wzywają [do obrony meczetu Al-Aksa] i obsadzają front. To oni wciąż walczą z okupacją i jej faszystowską arogancją.

Ostatecznie musimy [zapytać]: co te rakiety, rzekomo rakiety palestyńskiego ruchu oporu, robią na libańskiej ziemi, chyba że są czymś zupełnie innym, [tj. irańskimi rakietami]? Szczególnie biorąc pod uwagę to… kiedy Nachalah odwiedził ostatnio Bagdad poszedł [prosto] do tamtejszej ambasady Iranu i spotkał się z ambasadorem Iranu, zanim [spotkał się] z jakimkolwiek irackim urzędnikiem!” [6]


[1] Al-Nakhalah gave the interview while on an official visit to Iraq at the head of a PIJ delegation. See Paltoday.ps, April 16, 2023.   

[2] Al-Hayat Al-Jadida (PA), April 25, 2023.

[3] Paltoday.ps, April 16, 2023.

[4] In an April 30, 2022 speech, Sinwar called on the Palestinians to prepare for a large-scale campaign against Israel that would begin with a salvo of 1,111 rockets. See MEMRI TV Clip No. 9527,  Hamas Gaza Leader Yahya Sinwar: We Will Desecrate Synagogues Throughout The World If Al-Aqsa Is Desecrated; Israel Wants A Religious War – We Accept The Challenge; This Will Scorch The Earth, Change The Planet; Palestinians Should Carry Out Lone Wolf Attacks; Israeli-Arabs Should Prepare Their Guns, Cleavers, Axes, Knives, May 30, 2022.

[5] On this, see MEMRI Special Dispatch No. 10132, Journalist Close To Hamas: Palestinian Islamic Jihad (PIJ) Should Not Have Allowed Itself To Be Drawn Into Confrontation With Israel , August 10, 2022.

[6] The reference is to the meeting between the PIJ delegation and Iran’s ambassador in Iraq, Mohamad Kadhim Al-Sadiq, who told them that „the resistance axis has now become stronger, more united and more coordinated” (Alalam.ir, April 13, 2023).