Poniższy raport jest obecnie darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Aby uzyskać informacje o subskrypcji JTTM,  kliknij tutaj.

W ostatnich dniach Sandar Al-Ghafiqi, płodny zwolennik Al-Kaidy, opublikował dwa plakaty nawołujące muzułmanów na całym świecie do dżihadu. W niniejszym raporcie omawiamy te plakaty.

Wezwij do dżihadu, aby przeciwstawić się krzywdzie muzułmanów w Gazie, Europie i Sudanie

8 marca Al-Ghafiqi opublikował [1] plakat w języku arabskim na serwerze Rocket.Chat obsługiwanym przez Al-Kaidę, zatytułowany „Kto [przyjdzie], aby [wspierać] rany islamu?”, wzywając muzułmanów do wsparcia Islamu dżihadem w świetle trudnej sytuacji muzułmanów w różnych miejscach świata.

Wśród wspomnianych miejsc jest Gaza, gdzie według Al-Ghafiqiego mieszkańcy są „eksterminowani” przez Żydów, ostrzeliwani przez ich samoloty i głodzeni; Europa – nazywana „krainą Ibn Taszfina”, nawiązując do czwartego przywódcy dynastii Almorawidów, który rządził Al-Andalus [Hiszpanią] w XI wieku  gdzie muzułmańskie dzieci, kobiety i osoby starsze są zabijane i okradane z powodu wiary przez „nienawistnych krzyżowców”; oraz Sudan, gdzie Al-Ghafiqi twierdzi, że muzułmanki są krzywdzone, a ich honor gwałcony bezkarnie. Nawiązując do tych wydarzeń, stwierdza, że ​​„nie ma już sumienia i serca”.

Na zakończenie plakatu można przeczytać: „Pospieszcie się, synowie islamu, gdyż sprawa jest poważna i groźna. Jak możecie żyć w pokoju, podczas gdy na każdym obszarze ziemi przelewa się muzułmańska krew? Islam nie osiągnie ulgi ani zwycięstwa bez dżihadu; zostaniecie upokorzeni i poniżeni tylko wtedy, gdy porzucicie miecz prawdy.”

Zabijanie Żydów, Amerykanów i Brytyjczyków przybliża muzułmanów do Allaha; Po wojnie w Gazie nastąpią „rozstrzygające bitwy” przewidziane przez proroka Mahometa

19 marca Al-Ghafiqi opublikował [2] plakat w języku arabskim zatytułowany „Wdrażaj przykazanie i wypełniaj zobowiązania”, wzywający muzułmanów na całym świecie do zabijania Żydów, Amerykanów i Brytyjczyków.

Zwracając się do muzułmanów „wszędzie”, w tym na „Zachodzie i Wschodzie, krajach muzułmańskich i niemuzułmańskich”, plakat nawołuje do zabijania każdego napotkanego Żyda, Amerykanina i Brytyjczyka, ponieważ tylko ten „błogosławiony czyn” ich „odstraszy”. Zapewnia: „Przez ich krew zbliżacie się do Allaha Wszechmogącego”.

Plakat ponadto nawołuje muzułmanów do przygotowania się na przyszłe „rozstrzygające bitwy”. Ostrzega, że ​​po „Potopie Al-Aksa” [nazwa wojny w Gazie Hamasu] nastąpią dodatkowe bitwy i wzywa czytelników, aby przygotowali się na „największą epicką bitwę”, o której wspomniał prorok Mahomet, i zachowali gotowość do ochrony Islam i „jego ludu”.

Twierdząc, że umma [naród islamski] jest „okupowany” i „kontrolowany”, autor podkreśla, że ​​muzułmanie muszą się zbuntować, walczyć w imię Allaha i przestać „wędrować”. Odnosi się to nie tylko do mudżahedinów z Al-Kaidy i innych grup – podkreśla, ale do każdego muzułmanina.

Al-Ghafiqi podsumowuje: „Musimy poczuć to, czego doświadczają nasi muzułmańscy bracia w Gazie, Palestynie i gdziekolwiek indziej, i musimy powstać, aby położyć kres tej niesprawiedliwości i znęcaniu się nad sługami Allaha i naszymi muzułmańskimi braćmi na całym świecie”.

Obok tekstu umieszczono zdjęcie Chalida Batarfiego, zmarłego przywódcy Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim (AQAP). Śmierć Batarfiego została ogłoszona w oficjalnym filmie AQAP z 10 marca [3], bez podania okoliczności zgonu.

Od początku trwającej wojny między Izraelem a Hamasem Al-Ghafiqi opublikował wiele plakatów, esejów, a także klipów wideo nawołujących muzułmanów do dżihadu przeciwko Żydom i ich sojusznikom na całym świecie. [4]


[1] March 8, 2024.

[2] March 19, 2024.

[3] See MEMRI JTTM report: Al-Qaeda In Arabian Peninsula (AQAP) Announces Death Of Leader Khalid Batarfi, Names Successor, March 11, 2024.

[4] See MEMRI JTTM reports: Poster By Al-Qaeda Supporter Declares Jihad Only Way To Defeat U.S., Jews, Arab Rulers, February 26, 2024; Pro-Al-Qaeda Poster Incites Attacks On Embassies, Malls, Festivals, And Jewish Neighborhoods And Businesses: 'Make The Jews Forget The Devil’s Whispers With Your Actions’, January 29, 2024; Supporters Of Islamic State (ISIS), Al-Qaeda, Exploit Sudan’s Conflict To Incite Muslims To Join Ranks Of Jihad, January 3, 2024; Prominent Al-Qaeda Supporter Calls On Egyptians, Jordanians, Lebanese To Storm Israel’s Borders And 'Annihilate The Jews’, December 12, 2023; Video By Prominent Al-Qaeda Supporter Calls To Support Gaza By Killing 'Zionists’ Around The World, Boycotting Israel, November 27, 2023.


The full text of this post is available to subscribers.

Please login or register to request subscription information from MEMRI