2 października 2014 r. parlament turecki głosował nad wnioskiem rządu w sprawie autoryzowania działań wojskowych poza granicą i pozwolenia dowodzonym przez USA siłom międzynarodowej koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu (ISIS) na użycie tureckich baz wojskowych w czasie i w sposób wybranym przez rząd turecki.

Jednak opozycja turecka i pozostające w opozycji media informują o rzeczywistej polityce rządu AKP i byłego premiera, a obecnie prezydenta, Recepa Tayyipa Erdogana. Media te i politycy z opozycyjnej partii CHP twierdzą, że głównym celem rządu tureckiego jest obalenie prezydenta Syrii, Baszara Al-Assada i jego rządu, by zastąpić go reżimem islamistycznym, podobnym do tureckiego oraz wyeliminowanie kurdyjskiej milicji w Syrii. Twierdzą również, że AKP i ISIS nie są wrogami.

Mimo że rząd przyjął ten wniosek, armia turecka, która stacjonuje obecnie wzdłuż granicy Turcji z Syrią, obserwuje biernie artylerię i czołgi ISIS, atakujące kurdyjskie miasto w Syrii, Kobane, tuż za granicą, podczas gdy kurdyjscy mieszkańcy, znacznie słabsi liczebne i pod względem uzbrojenia, umierają w jego obronie.

Poniżej podajemy doniesienia mediów tureckich z twierdzeniami, że AKP wspiera ISIS:

Przywódca partii opozycyjnej CHP, Kemal Kılıçdaroğlu: „AKP dawała pomoc i wspierała ISIS; Turcja musi interweniować, by zapobiec masakrze w Kobane”

Przywódca głównej partii opozycyjnej, Republikańskiej Partii Narodowej (CHP), Kemal Kılıçdaroğlu, sugerował 9 października 2014 r., że AKP musi wprowadzić poprawkę do wniosku z 2 października i starać się o mandat parlamentarny, autoryzujący armię turecką do mobilizacji w sąsiedniej Syrii w wyłącznym celu zaatakowania ISIS oraz że musi uratować Kobane przed dżihadystami. Powiedział: „Obecny mandat daje szerokie i niejasne uprawnienia na operacje za granicą w Iraku i Syrii. Ograniczmy działania naziemne naszej armii do obierania za cel ISIS, uratowania Kobane i wygnania stamtąd terrorystów. Całkowicie wyrzućmy z wniosku punkt o pozwoleniu zagranicznym żołnierzom na stacjonowanie w naszym kraju. Zamiast tego dodajmy oświadczenie, że dostarczymy współpracy dla ich ataków powietrznych. W tych ramach, jako CHP, udzielimy (rządowi) wszelkiego poparcia”.

Kılıçdaroğlu, którego partia głosowała przeciwko wnioskowi z 2 października z powodu tego, że wniosek, przedstawiony parlamentowi przez rząd, miał na celu nie rozszerzenie walki przeciwko terroryzmowi, ale przeciwko samej Syrii, powiedział: „Poparlibyśmy wniosek o walkę przeciwko organizacji terrorystycznej ISIS. O to właśnie starała się także koalicja zachodnia. Ale nie taki wniosek został przedstawiony parlamentowi. Wręcz odwrotnie, jest on o walce przeciwko Syrii.

Wiemy o wyraźnej pomocy i wsparciu, jakich rząd AKP dostarcza ISIS. Dajemy broń, pieniądze i wsparcie moralne tej samej organizacji, która chce zabić naszych krewnych [w Kobane]. Nie wolno pozwolić organizacji terrorystycznej na zagrażanie naszym ludziom i krewnym naszych ludzi [w Syrii]. Turcja musi być gotowa na pokazanie swojej siły we właściwym czasie i we właściwym miejscu i musi bronić tych, których krzywdzi ISIS. Nie może tam dojść do masakry. Jeśli nasi sąsiedzi i krewni zostaną zmasakrowani, a rząd AKP będzie obserwował, co się dzieje, zapłacą za to wysoką cenę” [1] .

Parlamentarzysta z ramienia CHP, Faruk Logoglu: „Żywotne arterie ISIS” są w Turcji; „Oczyszczenie bagna przybudówki ISIS w Turcji uczyniłoby Turcję najbardziej skutecznym uczestnikiem koalicji przeciwko ISIS”

W przemówieniu z 2 października 2014 r. w parlamencie tureckim poseł CHP, Faruk Logolu, powiedział, że rząd AKP używa ISIS jako przykrywki i że wynika to jasno z języka uzasadnienia wniosku, który został tego dnia przyjęty. Powiedział on, że Turcja powinna walczyć z ISIS i wszystkimi innymi organizacjami terrorystycznymi i że jego partia to popiera:

“Zamiast dołączać lub nie dołączać do jakiejkolwiek koalicji przeciwko ISIS, Turcja musi najpierw przeprowadzić skuteczną wojnę przeciwko ISIS i wszystkim organizacjom terrorystycznym w Turcji. Bowiem żywotne arterie ISIS, które zrodziło się w Iraku, dorastało w Syrii i stało się problemem międzynarodowym, znajdują się w Turcji. Przez przecięcie tych arterii Turcja może wnieść największy wkład do koalicji przeciwko ISIS.

Po drugie, Turcja musi włączyć walkę z warunkami społecznoekonomicznymi, które otwarły drogę dla wzrostu ISIS i innych organizacji terrorystycznych, jako wymiar jej walki przeciwko terroryzmowi. Granice Turcji muszą przestać być drogą tranzytową dla terrorystów. Ziemia turecka musi przestać być bazą dla wsparcia logistycznego tych organizacji terrorystycznych, trzeba przeszkodzić działalności rekrutacyjnej sympatyków i zasobów przez te organizacje terrorystyczne wewnątrz Turcji. Innymi słowy, oczyszczenie bagna przybudówki ISIS w Turcji uczyniłoby Turcję najbardziej skutecznym uczestnikiem koalicji przeciwko ISIS” [2] .

Parlamentarzysta z ramienia CHP, Ihsan Ozkes: „ISIS jest nieślubnym dzieckiem AKP”

Po gwałtownych protestach w całej Turcji, w których zginęły dziesiątki ludzi, przeciwko bezczynności rządu wobec ataków ISIS na Kobane, poseł CHP, Ihsan Ozkes, powiedział na konferencji prasowej 9 października 2014 r.: „Święte dni nie były święte. Rząd AKP zamienił te święta w wielki pożar. ISIS kontynuowało ze swoim barbarzyństwem podczas świętych dni Eid… ISIS rozlewa krew w Kobane, a AKP w Turcji. ISIS jest tworem AKP, ISIS jest nieślubnym dzieckiem AKP”.

Następnie powiedział: „AKP zarządza wszystkimi finansami. Obiecali, że matki nie będą już płakać. AKP spowodowała, że matki i ojcowie płaczą także podczas świętych dni. Szesnaścioro ludzi [w Turcji] straciło życie, a dziesiątki zostało rannych. W wielu prowincjach ogłoszono godzinę policyjną.

AKP nie może tknąć ISIS. AKP zawiodła zarówno w polityce wewnętrznej, jak zagranicznej. Rząd AKP cofnął się do swojego [islamistycznego] początku. Wydarzenia czynią oczywistym, że AKP jest niezdolna do przewodzenia temu krajowi” [3] .

Stowarzyszenie Liberalnych Prawników wnosi skargę przeciwko rządowi AKP za “podżeganie ISIS do zabijania”

Według doniesień medialnych, 9 października 2014 r. członkowie Stowarzyszenia Liberalnych Prawników przedstawiło petycję do Biura Prokuratora Generalnego w Stambule. Przemawiając do prasy tureckiej przewodniczący stowarzyszenia, Fırat Epözdemir powiedział, że jego grupa wniosła skargę przeciwko prezydentowi Erdoğanowi, premierowi tureckiemu Ahmetowi Davutoğlu i innym przedstawicielom rządu za, między innymi, „podżeganie ISIS do zabijania” i zażądała, by sądzono ich według Artykułów 77 i 38 tureckiego Kodeksu Karnego.

Oskarżenia stowarzyszenia przeciwko Erdoğanowi i rządowi tureckiemu obejmują “podżeganie ISI do eliminacji grupy etnicznej lub religijnej (tj. kurdyjskiej) częściowo lub całkowicie, jak część planu, oraz podżeganie do zabicia lub zranienia społeczności i pozbawienia jej wolności jako część tego samego planu, z powodów religijnych lub politycznych”.

Stowarzyszenie oskarżyło także rząd turecki o wysyłanie broni grupom islamskim w Syrii, cytując jako dowód przechwycenie w styczniu 2014 r. przez turecką policję wojskową licznych ciężarówek w drodze z Turcji do Syrii, które przewoziły broń i amunicję. W panice rząd usunął prokuratora prowadzącego tę sprawę i wydał mediom zakaz pisania o tym [4]

Turecki premier Davutoglu oskarża przywódcę CHP o “zdradę”, mówi mu, by “się zamknął”

10 października 2014 r. premier turecki Ahmet Davutoglu zaatakował przywódcę CHP, Kemala Kılıçdaroğlu, oskarżając go o „zdradę” i powiedział mu, by „się zamknął”. Mówiąc do reporterów Davutoglu skomentował niedawną propozycję Kılıçdaroğlu nowego wniosku parlamentarnego, pozwalającego na wysłanie oddziałów wojska do Kobane w jasno zdefiniowanym celem pozbycia się ISIS. Premier powiedział: „Nie potrzebujemy mądrości ani pomysłów [Kılıçdaroğlu]” i dodał: „Z jednej strony wzywa on do spokoju, z drugiej oskarża nasz rząd. To jest nieodpowiedzialność i zdrada. Nikt nie może dowieść, że my [tj. rząd] pomagaliśmy ISIS” [5] .

Założyciel i były wiceprzewodniczący AKP, Firat: „Rząd zbroi grupy ekstremistyczne, włącznie z ISIS”

W rozmowie z gazetą turecką “Taraf” założyciel i były wiceprzewodniczący AKP, Dengir Mir Mehmet Firat, powiedział, że rząd turecki zbroił grupy ekstremistyczne w Syrii, włącznie z ISIS i omawiał niedawny rozwój sytuacji wokół ataku ISIS na Kobane i obrony miasta przez siły milicji kurdyjskiej, jak również demonstracji kurdyjskich w Turcji, protestujących wobec braku działań Turcji dla obrony Kobane.

Firat mówił, że kwestia Kobane jest ważna nie tylko dla Kurdów w Turcji, ale dla wszystkich Kurdów na świecie. Odnosząc się do kurdyjskich protestów w Turcji: “To powstanie, które zabiło niewinnych cywilów i kilku policjantów, nie pojawiło się nagle [z nikąd]. Uwagi Erdogana, że Kobani wkrótce padnie i że nie ma różnicy między ISIS a [zdelegalizowaną Partią Robotników Kurdystanu] PKK, były ostatnią kroplą wody, która przelała dzban”.

Powtarzając doniesienia medialne, Firat powiedział: “Rząd pozwolił na leczenie terrorystów ISIS w szpitalach tureckich. [Turecki] minister zdrowia, Mehmet Muezzinoglu także potwierdził i bronił tej praktyki, mówiąc, że leczenie rannych wojowników ISIS jest sprawą humanitarną.

Jednak, kiedy ciało kurdyjskiego wojownika z PYD (Partia Unii Demokratycznej) przywieziono do Turcji, władze nie wpuściły go nawet do kostnicy. Wszystko to przyczyniło się do powstania kurdyjskiego w Turcji na rzecz Kobane” [6] .

Demonstracje popierające ISIS w Turcji

Demonstracje poparcia dla ISIS odbywają się obecnie w głównych miastach i na uniwersytetach w całej Turcji, ścierając się z Kurdami i ich sympatykami.


Demonstracja popierająca ISIS w Stambule, 17 października 2014r.: Hasła „USA wynosić się!” i „Zwolennicy Assada i Iranu – kiedy USA uderza [ISIS], wasze maski spadają – i wasza kolaboracja jest dowiedziona”.

Przypisy (nie spolszczone):

[1] Milliyet,Turkish Daily News, October 9, 2014.

[2] AA (Anatolia News Agency), Vatan (Turkish Daily), October 2, 2014.

[3] DHA (Dogan News Agency); Taraf (Turkish daily), October 9, 2014.

[4] Zaman, October 9, 2014.

[5] Zaman, October 10, 2014.

[6] Taraf daily, October 11, 2014; Zaman daily, October 12, 2014.