29 października 2020 r. iracka witryna internetowa, Sot Al-Iraq News opublikowała relację o wyrazach solidarności parlamentu Kurdystanu z francuskim rządem i jego prawem do obrony wolności słowa przed radykalnym islamem[1].

Poinformowano, że delegacja parlamentu Kurdystanu odwiedziła francuski konsulat w Erbil, by udzielić poparcia Francji, która stoi przed falą krytyki ze strony państw muzułmańskich w reakcji na niedawną obietnicę prezydenta Francji, Emanuela Macrona, że będzie bronić prawa do wolności słowa, włącznie z publikacją karykatur przedstawiających proroka Mahometa.

W relacji podkreślono następnie uznanie narodu kurdyjskiego dla wspierającego stanowiska Francji dla ich sprawy, notując, że solidarność delegacji z francuskim rządem i narodem w tym czasie odzwierciedla oficjalne stanowisko irackiego regionu Kurdystanu.

Delegaci parlamentu Kurdystanu rozmawiają z reporterami po wizycie w francuskim konsulacie w Erbil. (Źródło: konto Twittera parlamentu Kurdystanu, 29 października 2020.)

Poniżej znajduje się przekład relacji:

Delegacja parlamentu Kurdystanu z zastępcą spikera parlamentu, Haymanem Hawramim, na czele oraz prawodawcami z różnych bloków parlamentarnych odwiedziła francuski konsulat w Erbil 29 października, by potwierdzić stanowisko ludności regionu Kurdystanu, która popiera Francję i jej naród.

Hawrami powiedział reporterom, że wizyta we francuskim konsulacie ma na celu wyjaśnienie oficjalnego stanowiska Kurdystanu wobec Francji, wyjaśniając, że ludność Kurdystanu chce wyrazić swoje uznanie ludności Francji i jej rządowi za ich popieranie kurdyjskiego narodu przez ostatnie dziesięciolecia.

“Naród Kurdystanu potępia przemoc wszelkiego rodzaju, czy to fizyczną, czy kulturową, wobec wolności, współistnienia, wolności opinii i religijnej różnorodności, gdziekolwiek istnieje na świecie. – powiedział Hawrami i dodał – W regionie Kurdystanu jesteśmy dumni z etnicznej i narodowej różnorodności i z naszej religijnej tolerancji”.

Podkreślił, że Francja i jej naród zawsze popierali naród kurdyjski i jego ruch wyzwolenia, przypominając „popierającą postawę francuskiej pierwszej damy, Danielle Mitterrand, która była wśród pierwszych dygnitarzy odwiedzających obozy kurdyjskich uchodźców, którzy uciekli przed [kampania czystki etnicznej] Anfal i przed używaniem broni chemicznej przez reżim Saddama Husajna”.

Następnie powiedział, że “Francja była pierwszym europejskim krajem, który uznał parlament Kurdystanu”.

Hawrami wyjaśnił, że “stanowisko parlamentarnej delegacji jest oficjalnym stanowiskiem ludzi Kurdystanu”, dodając, że “Parlament Kurdystanu dystansuje się od jakiegokolwiek innego stanowiska wydanego przez niektórych prawodawców w sprawie niedawnych wypowiedzi francuskiego prezydenta, Emmanuela Macrona, w których zajmował się radykalnym islamem”.

Hawrami powiedział, że delegacja poinformowała francuski konsulat o przesłaniu ludności Kurdystanu do narodu francuskiego, opisując go jako “przesłanie przyjaźni”.

Zakończył mówiąc, że delegacja regionu Kurdystanu wkrótce odwiedzi Paryż, notując, że w zamian francuska delegacja wysokiego szczebla odwiedzi Erbil.


[1] Sotaliraq.com, October 29, 2020.