31 października 2016 r. Muhammad 'Abd Al-Chalek Turkman, 25-letni policjant palestyński, dokonał zamachu z użyciem karabiny na punkt kontrolny w Beit El, raniąc trzech żołnierzy izraelskich, w tym jednego ciężko. Brat Turkmana, Rabia, który został zabity w 2011 r., był funkcjonariuszem w Brygadach Męczenników Al-Aksa i Komitetach Ludowego Oporu, oraz działał w starciach z Izraelem podczas intifady Al-Aksa [1].

Po zamachu użytkownicy palestyńskich mediów społecznościowych zamieścili zdjęcia i bannery chwalące Turkmana i jego zamach. Takie wpisy pojawiły się także na stronach Facebooka biur Fatahu na Zachodnim Brzegu, a także na oficjalnej stronie Fatahu, która pisze o Turkmanie jako “bohaterskim męczenniku”.

Strony Facebooka związane z Hamasem przedstawiały wezwania do personelu palestyńskich sił bezpieczeństwa, by dokonywali podobnych zamachów jako część obecnej intifady Al-Kuds, która zaczęła się w październiku 2015 r. W sieciach społecznościowych pojawiły się też hashtagi: „Opierający się policjant” i „Męczennik policjant”.

Poniżej podajemy przykłady postów zamieszczonych po zamachu:

Oficjalne strony Fatahu na Facebooku chwalą „Bohatera męczennika Muhammada Turkmana”

Po zamachu oficjalna strona Facebooka Fatahu zamieściła plakat pokazujący zdjęcia Muhammada Turkmana na tle meczetu Al-Aksa. Plakat, zamieszczony także na stronach Facebooka biur Fatahi w Tulkarem, Betlejem, mieście 'Illar i śródmieściu Chan Junis, miał napis: „Męczennik policjant Muhammad Turkman, oficer w siłach specjalnych policji palestyńskiej, sprawca operacji strzelania w pobliżu punktu kontrolnego w Beit El, który zranił trzech żołnierzy izraelskich”. Strony Facebooka przekazywały plakat używając różnych hashtagów, takich jak “Męczennik policjant”, “Członek Palestyńskiego Narodowego Ruchy Wyzwoleńczego Fatah”, “Członek aparatu Autonomii Palestyńskiej” i “Honorowy człowiek prezydenta Mahmouda Abbasa” [2].

Plakat na oficjalnej stronie Facebooka Fatahu

Dodatkowo, oficjalna strona Facebooka Fatahu zamieściła zdjęcie Turkmana z karabinem u boku. Napis brzmi: „Młody męczennik Muhammad 'Abd Al-Chalek Turkman z miasta Kabatija, sprawca operacji strzelania, która zraniła trzech żołnierzy przy punkcie kontrolnym Beit El w Ramallah. Męczennik jest wojskowym, pracującym dla palestyńskich [sił] policji bezpieczeństwa” [3].

Zdjęcie zostało zamieszczone ponownie godzinę później z tekstem: “Ruch Fatahu w Kabatiji używa głośników, by opiewać swojego syna, bohaterskiego męczennika Muhammada Turkmana, który przeprowadził operację 'Beit El’ dziś wieczorem” [4].

Fatah w Kabatija informuje o opiewaniu „bohaterskiego męczennika Muhammada Turkmana”

Strony Hamasu na Facebooku wzywają członków palestyńskiego aparatu bezpieczeństwa do przeprowadzenia więcej zamachów

Strona Facebooka palestyńskiej agencji informacyjnej, Szihab, która jest stowarzyszona z Hamasem, zamieściła plakat witający operację Muhammada 'Abd Al-Chaleka Turkmana i wzywający innych członków palestyńskiego aparatu bezpieczeństwa do zaangażowania się w intifadę. Napisali: „Ruch Hamasu z radością wita operację męczennika Muhammada Turkmana, oficera aparatu policyjnego, i uważa to za potężne przesłanie w działaniach przeciwko zbrodniom okupanta. Ruch wzywa więcej członków palestyńskich [aparatów] bezpieczeństwa do dołączenia do palestyńskiej intifady. #Opierający się policjant.” [5]

Grafika Hamasu zamieszczona na stronie Facebooka Szihab

Strona Facebooka jednej z witryn internetowych Hamasu, PALDF, zamieściła grafikę ze zdjęciem Turkmana wraz ze zdjęciami członków palestyńskiego aparatu bezpieczeństwa, którzy dokonali poprzednich zamachów na Izraelczyków podczas intifady Al-Kuds. Są to Mazan Hasan Ariwa, oficer wywiadu AP, którzy otworzył ogień do żołnierzy izraelskich na punkcie kontrolnym Hizma 3 grudnia 2015 r. [6] i Amdżad Al-Sukari, członek sił bezpieczeństwa, który zrobił to samo na punkcie kontrolnym Beit El 31 stycznia 2016 r. [7] Obok zdjęcia Turkmana jest kolaż ze znakiem zapytania i podpisem “Kto będzie następny?”

Grafika zamieszczona na stronie Facebooka PALDF Hamasu

Plakatami chwalącymi Turkmana dziliły się także lokalne strony Facebooka Fataku w miastach palestyńskich, jak również strony informacyjne. Jeden z takich plakatów, zamieszczony przez stronę Facebooka „Wiadomości palestyńskie w każdym momencie”, który zamieszcza informacje i posty o treści związanej z Hamasem, chwalił zamach Turkmana i pisał, że jego nagroda będzie bilet do raju. Napis brzmi: „My, mężczyźni [Zachodniego] Brzegu, przyszliśmy, by umierać jako męczennicy. Te strzały są dla ciebie, matko, i z nimi przejdę bramy raju. Tutaj oni są, tutaj oni są, tutaj oni są – bezprzykładni bohaterzy” [8].„We, men of the [West] Bank, came to die as martyrs”„My, mężczyźni [Zachodniego] Brzegu, przyszliśmy, by umierać jako męczennicy”Przypisy (nie spolszczone):

[1] Al-Quds (East Jerusalem), November 1, 2016.

[2] Facebook.com/Official.Fateh.1965, October 31, 2016; Facebook.com/Fatah.Tulkarm, November 1, 2016; Facebook.com/iglimfateh, October 31, 2016; Facebook.com/Hrkhfath, November 1, 2016; Facebook.com/Fateh.illar, November 1, 2016.

[3] Facebook.com/Official.Fateh.1965, October 31, 2016.

[4] Facebook.com/Official.Fateh.1965, October 31, 2016.

[5] Facebook.com/ShehabAgency.MainPage, October 31, 2016.

[6] Qudspress.com, December 3, 2015.

[7] Qudsn.ps, January 31, 2016.

[8] Facebook.com/lehza.blahza, October 31, 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .