31 października 2018 r., po spotkaniu Rady Centralnej OWP, na którym zdecydowano o zakończeniu porozumień z Izraelem, Samir Al-Barghouti, palestyński publicysta katarskiej gazety „Al-Watan”, napisał, że drogą do zdobycia wolności jest walka zbrojna przeciwko Izraelowi. W artykule zatytułowanym Otwórzcie składy broni krytykował palestyńskiego prezydenta Mahmouda 'Abbasa i jego współpracowników za porzucenie walki zbrojnej i w ten sposób zaniechanie zrealizowania palestyńskiego marzenia. Wezwał Fatah do chwycenia za broń, a Hamas do rozszerzenia walki przeciwko Izraelowi na Zachodni Brzeg i palestyńską diasporę.

Poniżej podajemy fragmenty jego artykułu[1]:  

Samir Al-Barghouti (zdjęcie: Al-Watan, Katar)

Otwórzcie składy broni zanim [izraelskie] ambasady [zaczną] pokazywać się w krajach arabskich i zanim rozpocznie się kampania PR na rzecz zaakceptowania Izraela jako członka Ligi Arabskiej. [Otwórzcie je] w sytuacji rewolucyjnych decyzji podjętych przez Palestyńską Radę Centralną z wojownikiem Abu Mazenem [Mahmoudem 'Abbasem], cofnięcia zobowiązań OWP i AP do porozumień z reżimem okupacyjnym (Izraelem), a przede wszystkim [decyzji] o zawieszeniu uznania państwa Izrael  dopóki nie uzna państwa Palestyny w granicach z 4 czerwca 1967 r. z Jerozolimą Wschodnią jako jego stolicą… zawieszenia koordynacji w sprawach bezpieczeństwa we wszystkich jej formach i zerwania ekonomicznych [stosunków z Izraelem]… Te decyzje były rewolucyjne i istotne…

Hamas, który wyjaśnił swoją nieobecność [na spotkaniu Rady Centralnej] przez powołanie się na trwające oblężenie [Gazy] musi przyjąć te decyzje poważnie i ogłosić nowy etap w walce [która ma być prowadzona] nie tylko w Gazie, ale także na Zachodnim Brzegu i w diasporze.

Fatah musi otworzyć swoje składy broni i zacząć realizować decyzje, [jakie podjął] w celu udaremnienia Umowy Stulecia. OWP musi rozpocząć kampanię dyplomatyczną, przede wszystkim w narodowych stolicach [arabskich], a potem w Moskwie i w Chinach.  Muszą [także] odwiedzić Palestyńczyków w diasporze i stworzyć młode kierownictwo do kierowania [nowym] etapem.

Uważam, że Abu Mazen i jego współpracownicy [powinni] ustąpić, bo wykonali swoją pracę i nie udało im się zrealizować palestyńskiego marzenia… Postanowiliście przeciwstawiać się okupantowi na [wszystkie] legalne sposoby, a broń jest legalnym [sposobem] panowie. Ciemiężąca okupacja codziennie morduje nasze dzieci i młodzież, a tym, co zachęca ją do robienia tego, jest [wasze] wycofanie się z walki zbrojnej. To trzeba powiedzieć. Opór jest drogą tych, którzy dążą do wolności; nie ma wolności bez oporu.


[1] Al-Watan (Qatar), October 31, 2018.