Palestyński prezydent, Mahmoud Abbas, powiedział w przemówieniu z 5 maja 2020 r., które zamieszczono na stronie Facebooka telewizji palestyńskiej, że kraje świata nie są zgodne w sprawie tego, skąd wziął się koronawirus i że nie prowadzi się żadnych poważnych starań o znalezienie szczepionki lub lekarstwa przeciwko niemu. Powiedział także, że pośrodku pandemii COVID-19 Autonomia Palestyńska ma do czynienia z Umową Stulecia i z potencjalną aneksją Doliny Jordanu, Morza Martwego, osiedli na Zachodnim Brzegu i Makpeli przez Izrael. Prezydent Abbas oświadczył, że jeśli Izrael oznajmi, że planuje anektować choćby jeden centymetr z któregokolwiek z tych terenów, Autonomia Palestyńska uzna, że nie jest dłużej związana żadnymi umowami, jakie podpisała z Izraelem i ze Stanami Zjednoczonymi. Ponadto twierdził, że poprawna liczba palestyńskich uchodźców z 1948 r. wynosi 950 tysięcy, nie zaś 850 tysięcy lub 250 tysięcy, jak twierdzili inni.

Aby zobaczyć klip z Mahmoudem Abbasem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Uznamy, że nie jesteśmy dłużej związani wszystkimi porozumieniami, jakie podpisaliśmy z [Izraelem] i z Amerykanami „

Mahmoud Abbas: Jak wy i ja słyszymy, kraje świata nie są zgodne w wielu sprawach i nie zgadzają się co do tego, skąd wziął się ten wirus [COVID-19], jak się pojawił, jaka jest jego natura… Co gorsza, do tej chwili nie ma żadnych poważnych starań o znalezienie terapii, szczepionki lub lekarstwa, które mogą zatrzymać istnienie tej choroby.

[…]

Pośrodku tej tragedii mamy do czynienia z Umową Stulecia i aneksją ogłoszoną przez… No cóż, Izraelczycy nadal oficjalnie nie zadeklarowali aneksji Doliny Jordanu, Morza Martwego, osiedli i Makpeli. Obecnie skupiają się – a mówię to w obecności prasy… Rząd izraelski skupia się teraz na Makpeli. Chcą wziąć kilka metrów kwadratowych, by zrobić coś. Uważamy to za początek aneksji.

Dlatego, jeśli Izrael ogłosi, że planuje anektować choćby jeden centymetr Makpeli, osiedli lub Rzeki Jordan, uznamy, że nie jesteśmy dłużej związani wszystkimi porozumieniami, jakie podpisaliśmy z nimi i z Amerykanami.

„Liczba uchodźców, którzy zostali wygnani ze swoich domów… Oficjalna liczba w dokumentacji ONZ wynosi 950 tysięcy”

Dlaczego Amerykanie? Ponieważ oni są tymi, którzy przynieśli Umowę Stulecia i oni są tymi, którzy inspirują Izraelczyków [by kontynuowali] aneksję. Oni są tymi, którzy ich do tego pchają. Nie mogą więc powiedzieć nam: Nie mamy z tym nic wspólnego. Izrael podejmuje te decyzje”. Umowa Stulecia pochodzi z Ameryki. Wszyscy amerykańscy przedstawiciele mówili o tym wiele razy – sekretarz stanu i inni. Mówili, że ta umowa zostanie zrealizowana. Nie będziemy czekać na to zrealizowanie. W chwili, kiedy to będzie ogłoszone, uznamy, że nie jesteśmy dłużej związani wszystkimi porozumieniami, jakie podpisaliśmy i do jakich zobowiązaliśmy się – wszystkimi, bez wyjątku

[…]

Liczba uchodźców, którzy zostali wygnani z ich domów… Uchodźcą nie jest ktoś, kto został wygnany ze swojego kraju. Uchodźcą jest ten, który został wygnany ze swojego domu. [Ta liczba wynosi] 950 tysięcy. Pamiętam, że [w 2000 r.], kiedy pojechaliśmy prowadzić negocjacje w Camp David, Izraelczycy powiedzieli: „Było 250 tysięcy uchodźców, z których większość nie żyje i zobaczymy w sprawie zadośćuczynienia dla pozostałych…” Nie! Oficjalna liczba w dokumentacji ONZ wynosi 950 tysięcy. Kilka dni temu czytałem w jednym z naszych mediów, że ta liczba wynosiła 800 lub 850 tysięcy. Nie! To było 950 tysiecy.