Manuel Musallam, palestyński ksiądz katolicki, który obecnie mieszka w mieście Bir Zeit na Zachodnim Brzegu, ale do 2009 roku służył jako ksiądz w Kościele Świętej Rodziny w Gazie [1], znany jest ze swojego poparcia dla Hamasu i często wzywa do walki zbrojnej i terroryzmu przeciwko Izraelowi. Podżegająca retoryka Musallama była szczególnie intensywna w ciągu ostatnich kilku tygodni, w kontekście ataków terrorystycznych w Izraelu oraz przemocy w Jerozolimie i na Wzgórzu Świątynnym, do czego zachęca Hamas. Na swojej stronie na Facebooku Musallam codziennie publikuje wiadomości wzywające Palestyńczyków do przejścia od obrony do ataku, do chwycenia za broń w celu wyzwolenia „całej Palestyny, od rzeki do morza” i męczeńskiej śmierci za tę sprawę. Niedawno Musallam pochwalił śmiertelną strzelaninę 7 kwietnia 2022 r. w Tel Awiwie, w której zamordowano trzech Izraelczyków, i uzasadnił zamordowanie siekierą trzech innych Izraelczyków w mieście Elad.


Manuel Musallam (Źródło: Facebook .com/ManuelMusallam)

Poniżej znajdują się przykłady wiadomości na Facebooku, które Musallam opublikował w ostatnich tygodniach, zachęcając i chwaląc terror i męczeństwo, a także szczegóły dotyczące jego powiązań z Hamasem.

Musallam zachęca do zbrojnego oporu i męczeństwa: „Wszyscy jesteśmy potencjalnymi bojownikami ruchu oporu i męczennikami” 

Jak wspomniano, Manuel Musallam często publikuje na Facebooku wiadomości [2] powtarzające podżeganie terrorystyczne i propagandę Hamasu [3] oraz zachęca palestyńskich „bojowników oporu” do przeprowadzania ataków na Izraelczyków. 9 maja 2022 r. napisał: „Och, Palestyńczyku, odważny bojowniku ruchu oporu! Stój niezłomnie w Jerozolimie, w Al-Aksa i w naszej Bazylice Grobu Świętego, bo to wszystko jest twoje… Koordynacja bezpieczeństwa [z Izraelem] nie jest święta [ 4] To, co jest święte, to koordynacja między ruchem oporu a bojownikami ruchu oporu. To, co jest święte, to konfrontacja, a nie negocjacje. Ruch oporu w pełni zdał sobie sprawę, że nadszedł czas, aby przejść od oporu i samoobrony do nowego etapu, który poprowadzi go w kierunku ofensywy i etapu wyzwolenia”.

5 maja 2022 r. Musallam pisał w podobnym tonie: „Ani [Porozumienia] z Oslo, ani normalizacja nie wskażą nam drogi do Jerozolimy. Tylko broń bojownika ruchu oporu oświetli nam drogę. Stopy barbarzyńców splugawiły ziemię Jerozolimy, Al-Aksa, [Bazyliki] Grobu i Narodzenia oraz Sanktuarium Abrahama [tj. Jaskinia Patriarchów w Hebronie] Tylko ty, bojowniku ruchu oporu, możesz oczyścić je kulami z twojego pistoletu…”  

Post na Facebooku Musallama z 5 maja

4 maja Musallam pisał, chwaląc gotowość do śmierci jako męczennik: „…Wszyscy jesteśmy potencjalnymi męczennikami i bojownikami ruchu oporu dla Jerozolimy. Jeśli Jerozolima wytrwa, i my [wytrwamy], jeśli zostanie stracona, ja też będę stracony. Opór jest honorem Jerozolimy i Palestyny”. W poście z 25 kwietnia stwierdził: „Izrael to nic innego jak burza śnieżna, która przeszła nad naszą ziemią, [ale] napotka słońce i płomienie ruchu oporu, i stopi się… To bojownicy ruchu oporu i ich krew wyzwolą nas od Izraela… Jeśli Izrael nie złoży dziś swojej broni, [nasza] broń go wyeliminuje…” Post z 13 kwietnia zawierał podobne przesłanie: „…Umrzyjmy wszyscy honorowo, silni i dumni ze względu na Al-Aksę i [Bazylikę] Grobu, zamiast przekazywać swoje klucze syjonistom. Najważniejszą lekcją, jakiej uczymy się z niezłomności Jerozolimy i Al-Aksy, jest to, że władza jest [w rękach] ludzi… Jeśli syjoniści zrealizują swój cel, jakim jest modlitwa w kompleksie Al-Aksa i ich mowa o składaniu tam ofiar paschalnych, będzie to oznaczać [powodzenie] ich oszukańczego [planu] przejęcia [Al-Aksy] lub zburzenia go w celu zbudowania na jego miejscu ich fałszywej świątyni. Jeśli milczymy wobec zuchwalstwa, tracimy prawo do sprzeciwiania się im w przyszłości…” 

Poparcie dla morderstw Izraelczyków dokonanych w Tel Awiwie i Eladzie  

Oprócz ogólnego poparcia dla zbrojnego oporu, Musallam szczególnie pochwalił niektóre ze śmiertelnych ataków terrorystycznych, dokonanych niedawno przeciwko Izraelczykom. 8 kwietnia 2022 r., dzień po strzelaninie dokonanej przez palestyńskiego bandytę w centrum Tel Awiwu, w której zginęło trzech izraelskich cywilów, Musallam napisał: „Kiedy jeden uzbrojony palestyński młodzieniec dumnie maszeruje do Tel Awiwu, cały Izrael trzęsie się ze strachu … Palestyńczyk z karabinem w Tel Awiwie przynosi Jerozolimie wieści o wyzwoleniu”. 7 maja 2022 r., po ataku w Eladzie, w którym dwóch Palestyńczyków zaatakowało przechodniów siekierami, zabijając trzech, Musallam napisał: „Tora mówi: 'oko za oko i ząb za ząb’… Słuchaj świecie, Al-Muzajra’a była wioską palestyńską [której mieszkańcy zostali wypędzeni. Znajdowała się na północ od miasta Lod i na południe od [wioski] Madżdal Jaba, 15 km na północny wschód od Ramli… W 1998 r. na jego ruinach zbudowano nową osadę religijną syjonistyczną Elad. Świat milczał nad zbrodnią zniszczenia tej wsi i wypędzenia jej mieszkańców…

Los zrządził, że dwóch Palestyńczyków zaatakowało to osiedle siekierą i karabinem, zabijając trzech mężczyzn i raniąc innych. Tę zbrodnię potępił świat i przywódcy kilku arabskich państw. W istocie, nawet prezydent palestyńskiego państwa [Mahmoud 'Abbas] potępił mordowanie tak samo izraelskich, jak palestyńskich cywilów, nie czyniąc między nimi żadnej różnicy. Prawdą jest, że mordowanie cywilów [rzeczywiście] jest zbrodnią, ale szlachetny prezydent [’Abbas] nie jest w stanie skłonić Izraela do potępienia zabijania palestyńskich cywilów. Czy czas wymazał zbrodnię, jaką popełnił Izrael, kiedy wygnał i upokorzył ludzi z tej wsi i zniszczył ją…? Och ciemiężący świecie, zaprowadź sprawiedliwość… Jeśli Izrael będzie kontynuował popełnianie zbrodni przeciwko nam i przeciwko naszym miejscom świętym, młodzież Palestyny spowoduje, że zbiorą śmierć, jak się stało [w Elad]. Najeźdźcy nie mają prawa wypędzać wieśniaków i niszczyć wieśniaków w czasie wojny, a [jeśli to zrobią], mieszkańcy Ziemi Świętej mają prawo do zemsty”.   

Manuel Musallam: Hamas, który produkuje rakiety celujące w Tel Awiw, jest naszym przywódcą i ukoronowaniem

Jak wspomniano, Musallam jest znany ze swojego otwartego poparcia dla Hamasu i jego drogi, a w zamian cieszy się poparciem Hamasu. Na przykład 16 stycznia 2022 r. delegacja przedstawicieli Hamasu na Zachodnim Brzegu odwiedziła jego dom, aby wyrazić uznanie ruchu dla jego aktywizmu i podziękować mu „za jego wysiłki na rzecz promowania sprawy palestyńskiej, umacniania jedności narodowej i wspierania dobrych stosunków między muzułmanami i chrześcijanami”. [5]

Delegacja Hamasu odwiedzająca Musallam w jego domu na Zachodnim Brzegu (Źródło: Safa.ps, 16 stycznia 2022)

W wywiadzie z 11 grudnia 2021 r. dla tuby Hamasu, „Al-Risala”, Musallam zapewnił, że to Hamas, a nie OWP przewodzi i reprezentuje naród palestyński: „Hamas, jako ruch oporu, reprezentuje moc przepełniającą palestyński lud… Jest latarnią morską, która oświetla życie Palestyńczyków i oświetla im drogę do wyzwolenia… i karabin, który Palestyńczyk dzierży, by wyzwolić swoją ziemię”. Musallam podkreślił: „Nie jestem członkiem Hamasu, ale kocham go, ponieważ [reprezentuje] mój naród. To nasza duma i nasza siła i musimy bronić go wszędzie przed tymi, którzy próbują prześladować go od wewnątrz i z zewnątrz”. Hamas – dodał – „musi nadal być przeciwnikiem i rywalem [zwolenników] [porozumień] z Oslo, a także wrogiem i rywalem Izraela, i musi nadal trzymać się zasady wyzwolenia Palestyny ​​– całej Palestyny, od rzeki do morza”. Musallam stwierdził dalej, że Hamas, „który wyprodukował rakiety celujące w Tel Awiw, jest naszym ukoronowaniem. Jest naszym przywódcą i naszym jedynym prawowitym przedstawicielem… Jako Palestyńczycy – muzułmanie i chrześcijanie – musimy działać jako staż przednia Hamasu przed zewnętrznymi wrogami…”[6]

W oświadczeniu wystosowanym 13 kwietnia 2021 r. do dziennika Hamasu „Filastin” Musallam wezwał ruch do ustanowienia „chrześcijańskiego centrum informacyjnego, które może zająć się oczernianiem go [Hamasu] przez media… i próbami wielu elementów demonizowania go”. Wyraził sprzeciw wobec negocjacji z Izraelem i powtórzył, że jedyną opcją Palestyńczyków jest „tajny opór kierowany przez ludzi, który zmusi okupację i osadników do opuszczenia naszej ziemi”. Dodał: „To jedyny sposób na odzyskanie ziemi, bez oglądania się na kraje [świata] lub polegania na jakimkolwiek planie politycznym”. [7]


[1] Lpj.org, Al-Quds Al-Arabi (London), January 5, 2007.

[2] All quotes are from Facebook.com/Msgr.ManuelMusallam.

[3] For similar discourse by Hamas and its allies, see Special Dispatch No. 9946 – On International Qods Day, Instituted By The Iranian Regime, Hamas, Palestinian Islamic Jihad, Hizbullah And Other Iran Allies Call For Jihad Against Israel, Threaten Regional War, May 4, 2022.

[4] This is a reference to a statement by Palestinian Authority President Mahmoud 'Abbas on the importance of the security coordination with Israel.

[5] Safa.ps, January 16, 2022.

[6] Alresalah.ps, December 11, 2021.

[7] Felesteen.ps, April 13, 2021.