Na tle decyzji administracji Obamy, by wpisać syryjską grupę dżihadystyczną Jabhat Al-Nusra na listę organizacji terrorystycznych, narastają oznaki poparcia dla tej grupy. To wpisanie na listę, które ma zostać oficjalnie ogłoszone dzisiaj, 11 grudnia 2012 r., jest w rzeczywistości poprawką do określenia w 2004 r. jako terrorystyczną grupy w Iraku stowarzyszonej z Al-Kaidą, Islamskiego Państwa Iraku (ISI), o której obecna administracja USA w oparciu o „wystarczającą bazę faktograficzną” twierdzi, że działa w Syrii pod nazwą Jabhat Al-Nusra.[1]

Jak wspomniano, wywołało to nową falę poparcia dla Jabhat Al-Nusra, której przypisuje się przeprowadzenie licznych, skomplikowanych ataków na reżim syryjski i odegranie znacznej roli w jego osłabieniu. Witryny internetowe opozycji syryjskiej i kampanie online na Facebooku i Twitterze wzywają ludność do udziału w wiecach poparcia dla Jabhat Al-Nusra w najbliższy piątek, pod hasłem: „Nie – dla amerykańskiej ingerencji [w Syrii] – wszyscy jesteśmy Jabhat Al-Nusra”. Równocześnie wpisanie tej organizacji na listę organizacji terrorystycznych wywołało narastające uczucia antyamerykańskie wśród Syryjczyków.

Poniżej podajemy wstępny przegląd reakcji na wpisanie przez USA Jabhat Al-Nusra na listę organizacji terrorystycznych:

6 grudnia 2012 r. syryjska opozycyjna witryna internetowa Sooryoon.net opublikowała artykuł, w którym uznała rolę Jabhat Al-Nusra w osłabieniu reżimu syryjskiego. Kwestionowała także motywy USA wpisania tej grupy na listę organizacji terrorystycznych, twierdząc, że robiąc to USA miały nadzieję na powstrzymanie rosnącej popularności i poparcia, jakimi cieszy się Jabhat Al-Nusra wśród Syryjczyków. W sprawie deklarowanego przez Jabhat Al-Nusra celu założenia państwa islamskiego po obaleniu reżimu Baszara Al-Assada witryna stwierdziła, że nie ma „nic złego” w wyrażonych przez Jabhat Al-Nusra aspiracjach, szczególnie, że podziela je duża liczba Syryjczyków, zwłaszcza wśród członków Wolnej Armii Syryjskiej (FSA). Witryna ostrzegła Syryjską Koalicję Narodową (SNC) przed zaakceptowaniem takich „poważnych dyktatów” USA, jak zaliczenie do terrorystów, i wezwała ją do zdecydowanego sprzeciwu wobec tego posunięcia[2] .

W innym artykule Sooryoon.net wzywała wszystkich Syryjczyków do zjednoczenia się w poparciu Jabhat Al-Nusra. Kwestionowała także, dlaczego ta grupa została wybrana przez USA, mimo że nie zabiła nawet jednego Amerykanina, podczas gdy reżim syryjski zabił dziesiątki tysięcy Syryjczyków i popełnił wiele masakr na własnej ludności. Witryna wzywała przywódców i członków FSA do ogłoszenia solidarności z Jabhat Al-Nusra i wezwała SNC do podjęcia kroków politycznych, by powstrzymać posunięcie USA[3] . W innym artykule Sooryoon.net ostrzega USA przeciwko rozszerzaniu wrogich działań przeciwko Jabhat Al-Nusra, mówiąc, że takie działania osiągną skutek odwrotny do zamierzonego, prowadząc do radykalnego wzrostu popularności grupy wśród Syryjczyków. Powiedziała także, że USA przepuściły szansę skutecznego udziału w Syrii i ostrzegła, że teraz jakiekolwiek zaangażowanie zamieni kraj w cmentarz dla Ameryki[4] .

Media społecznościowe także zostały użyte do wyrażenia krytyki tego posunięcia USA. Kilka stron Facebooka wezwało Syryjczyków do wzięcia udziału w wiecach, żeby pokazać solidarność z tą grupa, planowanych na nadchodzący piątek, 14 grudnia 2012 r., pod hasłem „Nie – dla amerykańskiej ingerencji [w Syrii] – wszyscy jesteśmy Jabhat Al-Nusra”. Jedna z tych stron otrzymała jak dotąd ponad 20 tysięcy „lubię”. Na Twitterze jeden z członków poprosił sympatyków Jabhat Al-Nusra o zalanie sieci społecznościowych propagandą tej grupy w demonstracji poparcia dla mudżahedinów i jako sposób potępienia USA.


Rzut z strony Facebooka prowadzącej kampanię na rzecz Jabhat Al-Nusra

Wzrastające poparcie dla Jabhat Al-Nusra wyraziło się także w dokumencie popartym przez ponad 100 syryjskich stron internetowych, które informują o rewolucji, włącznie ze stronami należącymi do rozmaitych brygad FSA. Dokument krytykuje USA za wpisanie Jabhat Al-Nusra na listę organizacji terrorystycznych i stwierdza, że w istocie potępia to każdego Syryjczyka lojalnego wobec sprawy syryjskiej, który walczy przeciwko reżimowi syryjskiemu, a nie tylko Jabhat Al-Nusra. Sygnatariusze dokumentu potwierdzili centralną rolę Jabhat Al-Nusra w doprowadzeniu do zwycięstwa nad reżimem syryjskim. Opisali również bojowników Jabhat Al-Nusra jako bohaterskich mudżahedinów, powstających z odwagą przeciwko potwornościom popełnianym przez reżim syryjski wobec własnej ludności.


[1] https://s3.amazonaws.com/public-inspection.federalregister.gov/2012-29870.pdf, December 11, 2012.

[2] Sooryoon.net, December 6, 2012.

[3] Sooryoon.net, December 7, 2012.

[4] Sooryoon.net, December 11, 2012.