Rzad egipski podjal niedawno decyzje zastapienia kilku z 27 gubernatorów prowincji. 7 sierpnia 2011 r. general Tantawi, szef Najwyzszej Rady Sil Zbrojnych (SCAF), zaprzysiagl 15 nowych gubernatorów, z których 11 jest nowych na tym stanowisku, a czterech przeszlo z gubernatorstwa jednej prowincji do innej, jak równiez trzech nowych wicegubernatorów [1] . 12 pozostalych gubernatorów zachowalo swoje stanowiska.

To przetasowanie wywolalo oburzenie egipskiego spoleczenstwa i prasy. Krytycy skarzyli sie, ze nowi gubernatorzy sa mianowanie, nie zas wybierani, ze nie ma wsród nich kobiet, Koptów ani ludzi mlodych i ze wielu z nich to wojskowi lub inne postaci starego rezimu.

Odpowiadajac w imieniu rzadu minister rozwoju regionalnego wezwal krytyków, by dali szanse nowym gubernatorom i powiedzial, ze wybory na te stanowiska zostana przeprowadzone po poprawieniu Prawa Administracji Regionalnej [2] .

Krytyka ze strony postaci publicznych, organizacji i partii

Wsród nowych gubernatorów, których mianowanie bylo krytykowane, poniewaz sa to wojskowi i czlonkowie poprzedniego rezimu, sa Sarag Al-Din Al-Roubi, gubernator Al-Mina, który przez wiele lat byl szefem Interpolu w Egipcie i podejrzewano go o przyjmowanie lapówek [3] . Krytykowane byly takze mianowania gubernatorów Aleksandrii, Aswanu i Al-Dakahlija, którzy byli czlonkami partii rzadzacej poprzednio. Mieszkancy miasta Kana krytykowali mianowanie Adela Labiba, bylego oficera sluzb bezpieczenstwa i wspólpracownika Mubaraka [4] .

Byly sekretarz generalny Miedzynarodowej Agencji Energii Atomowej, Mohamed ElBaradei, który jest kandydatem na prezydenta Egiptu, wskazal, ze 18 sposród 27 gubernatorów to wojskowi. Takze organizacja Wolny Front na rzecz Pokojowej Zmiany wezwala do mianowania cywilów i ludzi mlodych, zamiast wojskowych [5] . Rózne partie i organizacje spoleczne stwierdzily, ze przetasowanie, które pozostawilo na miejscu wielu gubernatorów uwazanych za wrogów rewolucji, którym sprzeciwia sie ludnosc, odzwierciedla ducha starego rezimu [6] .

Krytyka dotyczyla takze religijnej homogenicznosci nowo mianowanych gubernatorów. ElBaradei krytykowal fakt, ze wszyscy gubernatorzy sa muzulmanami, co krytykowali takze przedstawiciele Kosciola koptyjskiego, którzy nazwali to “krokiem wstecz”, zle wrózacym zyciu politycznemu w Egipcie [7] . Przedstawiciele Kosciola i organizacji praw czlowieka wypowiadali sie przeciwko przywróceniu Labiba na stanowisko gubernatora Kany, nazywajac to kapitulacja rzadu przed grupami ekstremistycznymi, które nie mogly zniesc Kopta na tym stanowisku. Organizacje praw czlowieka wlacznie z Egipskim Centrum Praw Czlowieka pod kierownictwem Safwat Gargas, protestowaly przeciwko nieobecnosci kobiet, Koptów i ludzi mlodych wsród nowo mianowanych gubernatorów, jak równiez przeciwko faktowi, ze niektórzy gubernatorzy pozostali na swoich stanowiskach, mimo ze poprzednio zawiedli w wykonywaniu swoich obowiazków.

Byly sekretarz Ligi Arabskiej Amr Moussa, kolejny kandydat na prezydenta, krytykowal sposób doboru gubernatorów i wezwal do zastanowienia sie nad mozliwoscia przeprowadzenia wyborów na te stanowiska. Wezwal takze do mianowania gubernatorów na podstawie ich kwalifikacji nie zas kryteriów politycznych.

Krytyka w prasie

Ponizej podajemy fragmenty trzech egipskich artykulów prasowych, krytykujacych mianowania gubernatorów.

Dawanie preferencji wojskowym pachnie starym rezimem

Dr Nader Al-Fargani, publicysta egipskiej gazety “Al-Dustour”, twierdzil, ze wojsko powinno uczestniczyc w kierowaniu krajem, ale personel wojskowy nie powinien miec pierwszenstwa do stanowisk kierowniczych, poniewaz to szkodzi cywilnej naturze Egiptu: „Jednym z bledów tego przetasowania gubernatorów jest to, ze wiekszosc z nich jest z minionego pokolenia albo sa to osoby wojskowe.

Nie ma oczywiscie nic zlego w tym, ze osoby wojskowe maja równy udzial we wszystkich stanowiskach spolecznego kierownictwa, jak dlugo posiadaja [wymagane] zdolnosci i kwalifikacje. Czlonkowie armii sa czescia ojczyzny i narodu i dlatego jest tylko wlasciwe, by zaslugiwali na szacunek zgodnie z ich proporcjonalnym znaczeniem w egipskiej [populacji]. Dawanie im jednak pierwszenstwa w [dostepie] do stanowisk kierownictwa spolecznego, jak to robil poprzedni rezim [kiedy mianowal] gubernatorów regionalnych, wskazuje, ze dominujaca mentalnoscia jest [nadal] ‘bezpieczenstwo panstwa’, co bylo mentalnoscia poprzedniego rezimu…

To [posuniecie] odrzuca zasady sprawiedliwosci i równych szans w sposób, który grozi celom rewolucji, [takim jak] wolnosc, sprawiedliwosc i ludzka godnosc, a konsoliduje arystokracje wojskowa, co jest sprzeczne z cywilnym charakterem panstwa, które SCAF jest zdecydowana bronic …” [8]

Nowi gubernatorzy powinni byc wybierani, nie zas mianowani

Said Szuaib, publicysta gazety “Al-Yawm Al-Sabi”, napisal, ze gubernatorzy powinni byc wybierani raczej niz mianowani: “Nie ma sposobu poznania kryteriów rzadzacych wyborem nowych gubernatorów. Nie ma takze sposobu poznania jakie sa ich plany i kiedy beda zrealizowane, i wedlug jakich kryteriów [ci gubernatorzy] beda oceniani.

Dokladnie ta sama metoda zostala zastosowana przy mianowaniu ministrów, redaktorów naczelnych gazet rzadowych i dyrektorów zarzadów, jak równiez tych, których mianowano do rady nadzorujacej radio i telewizje oraz ministerstwa informacji.

Czy jest to spowodowane niekompetencja ze strony rzadu i SCAF? Oczywiscie, nie. Jest tak [raczej] dlatego, ze stosuja metody Mubaraka i jego poprzedników. [W stosunku do] rad regionalnych jest to szczególnie powazny [blad], poniewaz [te rady] sa solidna podstawa do budowania prawdziwej demokracji i silnego i aktywnego panstwa, które slucha potrzeb spolecznych. To sie nie zdarzy, niezaleznie od tego, kto jest gubernatorem, poniewaz nie zostal on mianowany przez wybory. W tej sytuacji jego lojalnosc naturalnie bedzie [skierowana] ku tym, którzy go mianowali. Nie chce dyskredytowac jego charakteru, ale jesli pewni ludzie go mianowali, jest tylko naturalne, ze powinien byc lojalny wobec [nich]…

Jesli rzad i SCAF chca [przeprowadzic] prawdziwa reforme, musza zmienic prawa i pozwolic ludziom na urzeczywistnienie ich prawa glosowania i zadania odpowiedzialnosci od tych, którzy ich okradaja” [9] .

Przestancie mianowac czlonków starego rezimu; dajcie szanse mlodym ludziom

Publicysta gazety “Al-Wafd”, Wagdi Zain Al-Din, powiedzial, ze mlodzi ludzie powinni otrzymac szanse sluzenia jako gubernatorzy zamiast pozostawionych na tych stanowiskach funkcjonariuszy starego rezimu: „Pierwsza zasada rewolucji jest wybór nowego kierownictwa z innym swiatopogladem [zeby zastapic] tych, którzy rzadzili przed 25 stycznia. Wybierajac gubernatorów z poprzedniej epoki, których lojalnosc nalezy do poprzedniej epoki i których poglady nie zmienily sie, premier zasmucil [ludzi] i pozostawil ich bez nadziei.

Dlaczego Szaraf postanowil to zrobic? Dlaczego upiera sie on przy podnoszeniu watpliwosci co do niego samego? Nie pierwszy raz dokonal kontrowersyjnego wyboru… Mozemy dodac, ze te mianowania daja kolejna szanse [osobom], które juz zajmowaly stanowiska i calkowicie zawiodly. Jestesmy zdziwieni, widzac ich mianowanych na stanowiska gubernatorów w nagrode za katastrofy [które spowodowali]…

Dlaczego ten rzad traktuje mlodych ludzi jak niedojrzale [dzieci]? Dlaczego Szaraf nasladuje zachowanie poprzedniego rzadu obalonej [partii rzadzacej]? Co przeszkadza mu w przeprowadzeniu radykalnego przetasowania gubernatorów? Co przeszkadza mu w mianowaniu mlodych mezczyzn przed 30-ka do rzadzenia prowincjami Egiptu?…

Egipt znajduje sie posrodku rewolucji i Egipcjanie maja prawo zobaczyc natychmiastowa zmiane [osób] zarzadzajacych ich prowincjami. Jest hanba ogladanie starych twarzy jako czesci tego przetasowania – jak gdyby nie bylo w kraju dosyc ludzi [spomiedzy których mozna wybierac]” [10] .



[Przypisy nie zostaly spolszczone]

[1] Al-Ahram (Egypt), August 8, 2011.

[2] Al-Ahram (Egypt), August 8, 2011; Al-Sharq Al-Awsat (London), August 7, 2011.

[3] Al-Ahram (Egypt), August 7, 2011.

[4] Al-Ahram (Egypt), August 5, 2011. Labib zostal przywrócony na stanowisko gubernator po zastapieniu go kilka miesiecy temu przez Kopta, Imada Szehate Mikhaila. Mianowanie tego ostatniego wywolalo demonstracje mieszkanców, którzy domagali sie muzulmanskiego gubernatora i oskarzali Mikhaila o udzial w zabijaniu demonstrantów podczas rewolucji, kiedy byl on wysokim oficerem sil bezpieczenstwa w Al-Giza. Al-Masri Al-Yawm(Egypt), April 18, 2011.

[5] Al-Ahram (Egypt), August 5, 2011.

[6] Al-Masri Al-Yawm (Egypt), August 7, 2011.

[7] Roz Al-Yousef (Egypt), August 8, 2011.

[8] Al-Dustour (Egypt), August 8, 2011.

[9] Al-Yawm Al-Sabi’ (Egypt), August 6, 2011.

[10] Al-Wafd (Egypt), August 6, 2011.