11 listopada 2016

Poniższy raport jest bezpłatną ofertą MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj .

11 listopada 2016 r. Al-Hayat, jeden z ośrodków medialnych Państwa Islamskiego (ISIS), opublikował trzeci numer miesięcznika “Rumiyah” z artykułem wzywającym samotne wilki do używania ciężarówek do ataków na duże zgromadzenia na świeżym powietrzu, zatłoczone ulice, targi, festyny, defilady i wiece polityczne. W artykule podkreślano też znaczenie używania ciężarówek w zamachach terrorystycznych i dostarczano sugestii o „idealnym pojeździe”, jakiego najlepiej użyć oraz porad taktycznych dla przygotowywania i planowania zamachu.

Artykuł, zatytułowany “Tylko taktyki terroru”, przedstawia zdjęcia wynajętych ciężarówek z firm takich jak Hertz i U-Haul, jak również zdjęcia z Parady Dnia Dziękczynienia Macy w Nowym Jorku. Zaczyna od podkreślenia „destrukcyjnego potencjału” pojazdów i nawiązuje do zamachu w Dzień Bastylii w Nicei we Francji 14 lipca 2016 r. Chwaląc zamachowca z Nice, pisze: „To było znakomicie pokazane w ataku dokonanego przez naszego brata, Mohameda Lahouaiej-Bouhlela, który, jadąc z prędkością 90 kilometrów na godzinę, przeorał swoją 19-tonową ciężarówką tłum świętujący Dzień Bastylii w Nice we Francji, zbierając dzięki swojemu atakowi rzeź 86 obywateli krzyżowców i raniąc dodatkowych 434”.

Artykuł podkreśla znaczenie używania pojazdu do uczynienia maksimum szkód i opisuje “idealne” pojazdy dla samotnych wilków jako „ciężarówki o dużych rozmiarach, rozsądnie szybkie lub z dobrym przyspieszeniem, ciężkie, z podwójnymi kołami, posiadające nieco wzniesione podwozie”. Następnie kontynuował: “Jeśli są dostępne, [należy używać pojazdy] z metalową ramą zewnętrzną, która na ogół znajduje się w starszych samochodach, jako że silniejsza rama zewnętrzna pozwala na spowodowanie więcej szkód, kiedy pojazd wbija się w tłumy, w odróżnieniu od nowszych samochodów, które zazwyczaj zrobione są z plastiku i innych słabszych materiałów”.

Dostarczając sugestii, jak zdobyć taki pojazd, artykuł notuje, że kupienie jest “najłatwiejsza” opcją; wspomina jednak także wypożyczenie, pożyczenie od krewnych i znajomych, kradzież i porwanie jako dodatkowe opcje. Pod „stosowne cele” artykuł wymienia: „Duże zgromadzenia na świeżym powietrzu lub obchody, zatłoczone przechodniami ulice, targi na świeżym powietrzu, festyny, parady i wiece polityczne”.

W artykule znajduje się następnie podkreślenie, że w celu dokonania maksymalnych szkód atakujący powinni brać pod uwagę celowanie w „każdą atrakcję na świeżym powietrzu, która przyciąga duże tłumy”, stwierdzając, że „nie jest warunkiem celowanie w zgromadzenia ograniczone tylko do personelu rządowego lub wojskowego. Wszyscy tak zwani ‘cywile’ i defilady (o niskim stopniu zabezpieczenia) oraz zgromadzenia są dozwolone i bardziej dewastujące dla narodów krzyżowców”.

Jeśli chodzi o “przygotowania i planowanie”, rekomenduje się w artykule “ocenę sprawności pojazdu, napełnienie pojazdu wystarczająca ilością paliwa, wytyczenie trasy ataku, zbadanie trasy pod względem przeszkód, takich jak słupki, znaki drogowe, bariery, progi zwalniające, przystanki autobusowe, wysypiska, a jeśli to dostępne, należy zdobyć drugorzędową broń”.

W artykule znajdują się także pomysły dla atakujących do użycia w celu zadeklarowania związku z ISIS, by “ich motywacje zostały uznane”, takie jak pisanie “ISIS pozostanie” lub “Jestem żołnierzem Państwa Islamskiego” na kawałkach papieru i wyrzucanie ich przez okno pojazdu podczas ataku.

Artykuł kończy cie instrukcją dla atakujących, by pozostali wewnątrz pojazdu aż nie da się go dłużej poruszyć i zaczęli strzelać do pieszych, do pierwszych, którzy reagują i do służb bezpieczeństwa aż zostaną zabici.

Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .