Ilustracja z nowego magazynu “Azan”

Wprowadzenie

Nowy magazyn dżihadystyczny, założony przez talibów w obszarze granicznym Afganistan-Pakistan i porównywalny z magazynem Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim “Inspire”, na poważnie apeluje o pomoc w pokonaniu amerykańskiej technologii dronów, oznajmia o stworzeniu szwadronu śmierci, by zabić byłego władcę wojskowego Pakistanu, generała Perveza Muszarrafa, stara się rekrutować samoradykalizującą się młodzież, pokazuje ilustrację na całą stronę z twarzą prezydenta USA Baracka Obamy i napisem „Poszukiwany tylko martwy” oraz oświadcza, że ostatecznym celem sił dżihadu jest wyzwolenie Palestyny od Izraela.

Magazyn ten, wydawany po angielsku dla młodzieży dzihadystycznej na całym świecie, nazywa się “Azan” – czyli wezwanie do modlitwy – i został opublikowany przez „talibów w Chorasanie”, regionie geograficznym obejmującym Afganistan i Pakistan. Pierwszy numer nosi datę marzec 2013. Nazwiska redaktorów i wydawcy nie są podane, ale zwrot „talibowie w Chorasan” stara się usunąć rozróżnienie między talibami afgańskimi i pakistańskimi. Wbrew przekonaniu wielu analityków zachodnich Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), który reprezentuje dżihadystów pakistańskich, zawsze identyfikował się jako część Islamskiego Emiratu Afganistanu, wiodącej organizacji talibów afgańskich pod przewodnictwem mułły Muhammada Omara, którego „Azan” opisuje jako „dowódcę [wszystkich] wiernych”.

Numer „Azan” na PDF został opublikowany na Jamia Hafsa Urdu Forum, dżihadystycznym forum internetowym założonym po działaniach armii pakistańskiej w 2007 r. w Czerwonym Meczecie w Islamabadzie i sąsiadującej z nim madrasie dla kobiet Jamia Hafsa[1], zgodnie z rozkazem Perveza Muszarrafa. Pokazuje zdjęcie dowódcy Adnana Rasheeda, otoczonego przez zamaskowanych członków szwadronu śmierci, stworzonego, żeby zabić Muszarrafa, który niedawno wrócił do Pakistanu, by wziąć udział w wyborach, ale jest obecnie w areszcie związanym ze sprawami sądowymi przeciwko niemu, włącznie ze sprawą o zdradę. Adnan Rasheed, były komandos pakistańskich sił powietrznych, jest dowódcą, którego talibowie uwolnili z więzienia pakistańskiego.

Niepodpisany artykuł redakcyjny, podkreślając dżihadystyczną misję magazynu, pisze także, że jego celem jest samoradykalizacja muzułmańskiej młodzieży: „Azan jest także platformą dla wszystkich muzułmańskich mężczyzn i kobiet za granicą, którzy chcą upokorzyć tyranów we własnych krajach. Prosimy wszystkich muzułmanów, którzy mają takie szlachetne ambicje wypełnienia świętego obowiązku dżihadu, by skontaktowali się z nami…” Artykuł opisuje wojnę medialną i stwierdza: „Jest także koniecznością, by walka ideologiczna, jaką prowadzi wróg krzyżowcy-syjoniści, została w pełni przedstawiona masom muzułmańskim by sformalizować właściwą odpowiedź na ten atak…”

Przypuszczalnie w odniesieniu do zapowiedzianego wycofania się USA z Afganistanu w 2014 r. artykuł pisze: „Świat dzisiejszy stoi w przede dniu powrotu do Kalifatu, jak miało się to zdarzyć według hadisów [powiedzeń i czynów] Posłańcy Allaha [Proroka Mahometa]”. W tym kontekście określenie mułły Omara jako „dowódcy [wszystkich] wiernych” jest istotne, ponieważ wbrew przedstawianiu mułły Omara w mediach zachodnich jako przywódcy talibów afgańskich, jest on w istocie uznawany przez dżihadystów na całym świecie jako Emir-ul-Momineen, przywódca wiernych.

[Pełen raport można przeczytać po angielsku tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/7171.htm Poniżej podajemy jedynie tłumaczenia śródtytułów]

Dowódca bojowy Adnan Rasheed mówi, że wpłynęło na niego uwolnienie przez Indie maulany Masooda Azhara i przyłączył się później do „tajnej grupy dżihadystyczneh, która od lat działała w [pakistańskich] siłach powietrznych”Zdjęcie Adnana Rasheeda z jego szwadronem śmierci, stworzonym dla zabicia generała Muszarrafa […]

„Chcę dać … [moim współwięźniom] radosną nowinę, że wkrótce nasi bracia uderzą w ich klatki i uwolnią ich”; “Dżihad jest jedynym rozwiązaniem ciężkiej sytuacji naszej ummah… nie można go już zatrzymać”

[…]

Magazine apeluje o pomoc. by pokonać amerykańską technologie dronów: “Przed 11 Września był tylko Afganistan; dzisiaj jest Afganistan, Pakistan, Somalia, Mali, Algieria, Jemen, Irak, Syria… Lista [ruchów dżihadystycznych] będzie tylko rosnąć dalej”Napis brzmi: “Walczymy w Chorastanie, ale nasze oczy [zwrócone są ] na Palestynę”

[…]

„Islam neguje każdą wojnę, która toczy się o bogactwo, rodzinę, plemię lub naród; w islamie jedyną usprawiedliwioną wojną jest ta, którą toczy się drogą Allaha”Okładka magazynu

[…]

„Azan” oferuje zakodowane kontakty dla samoradykalizującej się młodzieży muzułmańskiej na całym świecie, podaje szczegóły kodu software do tajnej komunikacji

[…]

* Tufail Ahmad jest dyrektorem MEMRI’s South Asia Studies Project (www.memri.org/sasp )


[1] Jamia Hafsa Urdu Forum, 5 maja 2013.