Jako część wysiłków Jordanii na rzecz zwalczania zjawiska wstępowania młodych ludzi w szeregi organizacji terrorystycznych, [1] jordańscy artyści Rania Ismail i Hassan Sabaileh napisali sztukę pod tytułem „Terroryzm u drzwi”, która jest obecnie wystawiania przed widownią studencką na różnych uczelniach w całej Jordanii. Sztuka opowiada o przemocy domowej i marginalizacji społecznej młodzieży, które to zjawiska kierują młodzież w objęcia radykalnych ideologii i powodują, że młodzi wstępują w szeregi organizacji terrorystycznych, takich jak Państwo Islamskie (ISIS). [2] Każdy występ kończy się dyskusją na temat czynników, które pchają młodych ludzi w objęcia organizacji terrorystycznych. Podczas dyskusji widownia zapraszana jest do przedstawiania pomysłów i proponowania rozwiązań. [3]


Jordański autor i publicysta Hussein Al-’Amoush omówił sztukę w artykule z dnia 22 grudnia 2015 r. w dzienniku Al-Dustour, chwaląc ją i opisując jako skuteczny sposób dostarczania przekazu społecznego dla młodszego pokolenia.


Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty jego artykułu: [4]





Plakat spektaklu (Facebook.com/Zaal.khadra1, 10 października 2015)

Miałem okazję zobaczyć sztukę artystów Hassana Sabaileha i Rani Ismail „Terroryzm u drzwi” na the World Islamic Science & Education University. Spektakl, który jest obecnie wystawiany na uniwersytetach w Jordanii, naświetla [zjawisko] terroru i metod, za pomocą których organizacje terrorystyczne rekrutują młodych Jordańczyków, wykorzystując [ich] słaby psychologicznie charakter. Dotyka drażliwych kwestii i diagnozuje sytuację oraz trudną rzeczywistość ekonomiczną Jordańczyków, która powoduje, że się poddają, jak łatwa zdobycz, zachętom finansowym oferowanym przez organizacje terrorystyczne. Sztuka, która została starannie napisana i odegrana, odzwierciedla naszą ludzką, gospodarczą i uczelnianą rzeczywistość. Umieszcza [tą rzeczywistość] na scenie i wskazuje na fakt, że nie mówimy o tym, że jednym z naszych głównych problemów jest brak komunikacji między ojcami i synami, do tego stopnia, że ojciec jest zaskoczony, gdy jego syn staje się członkiem komórki lub organizacji terrorystycznej. To nas szokuje i zmusza do rozpoczęcia poszukiwania rozwiązań, choć rozwiązanie jest w naszym zasięgu.


Najważniejszą [częścią] spektaklu jest ostatnia scena, w której syn pokazuje pas szahida, który włożył w ramach przygotowań do wysadzenia się w powietrze. Spektakl kończy się poważnym pytaniem, które zostanie postawione studentom [na widowni], metodą interaktywnego teatru: „A jaka jest twoja opinia?” [Słuchając odpowiedzi] usłyszałem różne logiczne, jasne i odważne poglądy, wskazujące, że poprzez sztukę udało się szybko i łatwo dostarczyć przekaz. Oznacza to, że mamy doskonałe narzędzia do przekazania jakiegokolwiek komunikatu społecznego dla naszych synów studentów, którzy są tutaj docelowym odbiorcą.

Można powtarzać, że sztuka tworzy politykę… i skuteczne występy tego rodzaju mogą przekazywać treści poprzez humor, choć [ten temat] jest smutny. Mamy twórców takich jak Hassan, Rania i zespół aktorów, ale taka praca wymaga opiekuńczego otoczenia, narzędzi i środków… innymi słowy potrzebuje [sponsoringu i pomocy] państwa i rządu…





Końcowa scena spektaklu, w której syn pokazuje swój pas szahida (image: youtube.com/watch?v=0yl9L0ksZdw)

Ismail i Sabaileh stworzyli także dwie krótkie animacje w duchu tej sztuki, również zatytułowane „Terroryzm u drzwi”, które są zamieszczone na YouTube. Filmy te również pokazują młodego człowieka, który czuje się zaniedbywany przez rodziców, a nawet lekceważony i poniżany przez nich i dlatego zwraca się do stron internetowych ISIS, które obiecują, że zmienią go we wspaniałego dowódcę… [5]


Aby zobaczyć fragmenty filmów, kliknij poniżej.


Przypisy (nie spolszczone):

[1] See MEMRI Inquiry & Analysis no. 1211, In Light Of Jordanians Joining Terrorist Organizations, Calls In Jordan To Reform Curricula, December 14, 2015.

[2] Ammonnews.net, December 2, 2015.

[3] Al-Ghad (Jordan), December 2, 2015; Al-Rai (Jordan), December 7, 2015.

[4] Al-Dustour Jordan), December 22, 2015.

[5] Youtube.com/watch?v=Swv7qzZYCvU; Youtube.com/watch?v=qsjgonS8Dg4.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org .