W wywiadzie 23 stycznia 2014 r. sekretarz stanu UDA, John Kerry, powiedział stacji telewizyjnej Al-Arabiya, że USA użyją opcji militarnej, jeśli Iran wycofa się ze swoich zobowiązań zgodnie z dokumentem genewskim i ponownie rozpocznie wzbogacanie uranu. Powiedział on: “Jeśli zdecydują się na odrzucenie tego porozumienia i znowu zaczną wzbogacać uran, mogą to zrobić. Ale, proszę zgadnąć [co się stanie]? Jeśli zrobią to, wówczas opcja militarna, która jest dostępna Stanom Zjednoczonym, jest gotowa i przygotowana na zrobienie tego, co będzie musiało być zrobione” [1] .

Wypowiedź Kerry’ego rozwścieczyła wysokich rangą przedstawicieli Iranu; jedni z nich stwierdzili, że opcja militarna, którą wymachuje Kerry, nie istnieje; inni powiedzieli, że jeśli Iran zostanie zaatakowany, jego odwet na interesach amerykańskich w regionie będzie zdecydowany i pomogą mu sojusznicy na całym świecie.

Poniżej podajemy streszczenie wypowiedzi przedstawicieli irańskich w tej sprawie:

Najwyższy Przywódca Chamenei: Ameryce brak możliwości akcji przeciwko Iranowi

W przemówieniu z 26 stycznia 2014 r. irański Najwyższy Przywódca, Ali Chamenei odrzucił wypowiedź Kerry’ego, mówiąc: „Nasi najwyżsi przedstawiciele powinni zwracać uwagę na to, co mówi [Zachód], bo oni uśmiechają się i mówią, że są zainteresowani negocjacjami, ale równocześnie mówią, że wszystkie opcje są na stole. No cóż, co to są właściwie za opcje? Jaki rodzaj akcji – lub pomyłki – mogliby oni w ogóle podjąć przeciwko Iranowi? Jeśli są poważni, powinni wykazać trochę samokontroli. Wszyscy ci ludzie, którzy wypowiadają takie nonsensy, muszą zostać powstrzymani”. (Patrz MEMRI TV wideo z wypowiedzią Chameneiego tutaj .)

Poprzednio, podczas ceremonii 9 stycznia, Chamenei wyjaśnił także, że USA nie są zdolne do zaatakowania Iranu: “Jeśli Amerykanie nie działają w [danej] sprawie, przyczyną jest ich brak możliwości, nie zaś brak wrogości. Powiedzieli oni [Amerykanie]: ‘Gdybyśmy mogli, rozmontowalibyśmy przemysł nuklearny Iranu’ – ale nie mogą… Niedawne rozmowy pokazały wrogość Ameryki i ich impotencję” [2] .

Dowódca IRGC Dżafari: Tysiące rewolucjonistów na całym świecie podejmie działania, jeśli Kerry wprowadzi w życie tę opcję militarną

Mohammad Ali Dżafari, dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej Iranu (IRGC), powiedział 25 stycznia w odpowiedzi na słowa Kerry’ego, że USA “nigdy nie potrafią zrozumieć rozmiarów potencjału ofensywnego Republiki Islamskiej Iranu”. Dodał: „Pan Kerry musi wiedzieć, że bezpośrednia walka z USA jest największym marzeniem pobożnych i rewolucyjnych ludów na całym świecie. Wasze groźby dają naszym rewolucjonistom najlepszą okazję. Pionierzy islamu od lat są gotowi na tę wielką i brzemienną w skutki bitwę… Jest nieprawdopodobne, by administracja amerykańska rzeczywiście zrealizowała tę absurdalna opcję militarną. Słońce cywilizacji imperializmu amerykańskiego niemal zaszło i przedstawicielom amerykańskim nie wolno przyspieszać kruszenia się własnej cywilizacji przez powtarzanie tej pokonanej strategii – to jest, użycia siły. W oczach prawdziwych wojowników pan Kerry, USA z całą ich siłą wojskową, jest maleńki i sfatygowany. Wasza opcja militarna pozostanie jedynie na stole. Iran nie ma żadnych obaw przed waszymi groźbami i Iran wraz z rewolucyjnymi sojusznikami na całym świecie zjednoczą się, by odpowiedzieć. Zalecałem amerykańskim mężom stanu, by ich słowa odpowiadały ich możliwościom i by nie wystawiali się na pośmiewisko rewolucyjnego społeczeństwa Iranu. Tysiące rewolucjonistów na całym świecie podejmie działania, jeśli pan, panie Kerry, wprowadzi w życie tę opcję” [3] .

Szef sztabu armii irańskiej, Firouzabadi: Amerykańska opcja militarna przeciwko Iranowi jest kpiną

28 stycznia szef sztabu armii irańskiej, Hassan Firouzabadi, powiedział: “Opcja militarna, która jest obecnie na stole w USA, stała się kpiną w oczach narodów. Najlepiej będzie, jeśli przedstawiciele Ameryki zbadają przeszłość, a jeśli sami jej nie pamiętają, powinni zapytać tych, którzy byli przed nimi, dlaczego nie ośmielili się zaatakować Iranu, mimo wielu gróźb [jakie wypowiadali], rozlokowania sił i przygotowywania wyposażenia” [4] .

Irański minister obrony Hossein Dehghan: Iran spowoduje, że każdy agresywny wróg pożałuje swoich działań

Irański minister obrony Hossein Dehghan powiedział 29 stycznia: „Iran… jest gotów do konfrontacji z każdym wrogim posunięciem każdego agresora. Wypowiedzi Kerry’ego są niczym innym jak blefem politycznym… Amerykanie sami wiedzą, że nie są w stanie podjąć żadnego bezczelnego kroku przeciwko Iranowi i są w pełni świadomi potencjału obronnego Iranu… Ciągłe powtarzanie nieprzemyślanych wypowiedzi, takich jak te, wzmacnia nienawiść narodu irańskiego i narodów w regionie i na świecie przeciwko USA i zatruwa atmosferę przed przyszłymi rozmowami [nuklearnymi]… Jest zagadkowe, że ci, którzy pozornie [są orędownikami]… demokracji i dyplomacji, nadal mówią o używaniu metod ze Średniowiecza i myślą, że mogą pilnować swoich interesów przy pomocy siły, ucisku i agresji, nie zwracając uwagi na fakt, że epoka [średniowieczna] skończyła się. Użycie tej nieprzemyślanej retoryki przyspiesza upadek USA” [5] .

Doradca Chameneiego Welajati: Opcja militarna jest blefem

Ali Akbar Welajati, doradca Chameneiego, powiedział 26 stycznia: “Nie jest to pierwszy raz, kiedy przedstawiciele Ameryki wypowiadają te slogany. Te deklaracje są tylko blefem. Oczywiście, Amerykanie nie mają tego potencjału, bo gdyby mieli, nie zostaliby wyrzuceni, całkowicie osłabieni, z Iraku i z Afganistanu. Te slogany nie mają w ogóle żadnego wpływu na determinację Iranu bronienia swoich osiągnięć nuklearnych” [6] .

Przedstawiciel IRGC Dżawani: Powtarzanie przez USA gróźb anuluje ich ważność; Iran może dosięgnąć wszystkich [miejsc związanych z] interesami amerykańskimi w regionie

26 stycznia Jadollah Dżawani, doradca przedstawiciela Chameneiego w IRGC, nazwał wypowiedzi Kerry’ego o opcji militarnej blefem: „Amerykanom niewątpliwie nie uda się powstrzymać działania [naszych] instalacji nuklearnych… Powtarzanie przez nich tych gróźb anuluje ważność tych gróźb… Dzisiaj wszyscy eksperci, stratedzy i analitycy bezpieczeństwa i wojskowości są przekonani, że Amerykanie nie są w stanie działać militarnie przeciwko silnemu krajowi, takiemu jak Iran, i że te deklaracje są blefem… Amerykanie wiedzą bardzo dobrze, że jeśli popełnią błąd, odpowiedź Iranu będzie miażdżąca… Wejdą do walki, z której nie wyjdą łatwo nieuszkodzeni. Iran może obrać za cel wszystkie miejsca związane z interesami amerykańskimi w regionie i Amerykanom nigdy nie uda się właściwie odpowiedzieć na kroki, jakie podejmie Iran.” [7] .

Generał brygady IRGC: Iran, jeśli zostanie zaatakowany, uderzy w cele amerykańskie i izraelskie

W wywiadzie z 27 stycznia w telewizji irańskiej, generał brygady IRGC Rastegar Panah groził, że jeśli zostanie zaatakowany, Iran użyje pocisków dalekiego zasięgu przeciwko celom amerykańskim i izraelskim: „Jakie są militarne opcje [Amerykanów]? Co chcą zrobić? Jaka jest ta opcja militarna, którą wielokrotnie grożą nam, używając jej jako karty atutowej?… Wierzę, że Amerykanie nie mogą nas zaatakować… Przyjmujemy na siebie zobowiązanie, że z naszym narodem, z naszym ludem i wartościami naszej rewolucji, będziemy w stanie odpowiedzieć na każdą akcję wojskową, jaką podejmą. … Dzisiaj dysponujemy potencjałem pocisków dalekiego zasięgu, które mogą uderzyć w każdy wymagany cel. Zdecydowanie mamy potencjał uderzenia każdego celu amerykańskiego lub izraelskiego, ale nie my będziemy tymi, którzy rozpoczną wojnę. Ulepszyliśmy cały nasz potencjał odstraszający i wróg dobrze o tym wie” [8] .

Ajatollah Nouri Hamedani: Iran odrąbie rękę Ameryce zanim będzie mogła uczynić nam jakąkolwiek szkodę

Ajatollah Hossein Nouri Hamedani nazwał wypowiedzi Kerryego „infantylnymi” i „głupimi” i ostrzegł go: „Wiedz, że zanim USA dadzą radę przeprowadzić operację wojskową, wierni ludzie Iranu odrąbią ich rękę” [9] .

Członek Madżlisu: Bazy militarne USA w regionie staną się rzeźniami dla ich żołnierzy

25 stycznia członek Komisji Rady Bezpieczeństwa Narodowego Madżlisu Mohammad Ismail Kothari powiedział: „Obama wie sam lepiej niż ktokolwiek, że USA nie są w stanie zaatakować żadnego kraju… Jak mogą Amerykanie, którzy zostali pokonani w Syrii, Iraku i Afganistanie stanąć przeciwko siłom obronnym Iranu?… [Zwracając się do Obamy]: Jeśli popełnisz błąd i będziesz działać przeciwko Iranowi, bądź pewien, że wystrzelimy całą naszą siłą w twoje interesy w regionie… W wypadku amerykańskiego ataku militarnego na Iran, bazy wojskowe w regionie staną się rzeźnią żołnierzy amerykańskich” [10] .

Ajatollah Makarem Szirazi: Bezczelna retoryka Kerry’ego

Ajatollah Makarem Szirazi powiedział 29 stycznia, że Kerry “stał się nikczemnym niewolnikiem Izraela” i że “absurdalne groźby Zachodu oddalają od niego naród irański i wzmagają nienawiść [tego narodu] wobec niego”. Dodał: „Sianie nienawiści i podła wypowiedź sekretarza stanu USA, która była pełna gróźb przeciwko Iranowi, rozdrażniła wielu z powodu jego bezczelnej retoryki. Ludzie zastanawiają się, jak człowiek, który nie wie, jak mówić, został sekretarzem stanu” [11] .

Przypisy (nie spolszczone):


[1] Alarabiya.net, January 23, 2014.

[2] Khamenei.ir, January 9, 2014.

[3] Tasnimnews.com, January 25, 2014.

[4] Tasnimnews.com, January 28, 2014.

[5] ISNA (Iran), January 29, 2014.

[6] IRNA (Iran), January 26, 2014.

[7] Fars (Iran), January 26, 2014.

[8] See MEMRI-TV clip no. „IRGC Brig.-Gen. Panah: We Can Hit Any American or Israeli Target with Our Long-Range Missiles,” January 27, 2014.

[9] Mehr (Iran), January 27, 2014.

[10] Fars (Iran), January 25, 2014. [11] Kayhan (Iran), January 30, 2014.