Książka: Stanowisko Islamskiego Emiratu wobec okupacji

Zestawiona przez: Said Saeedi

Stron: 353

Rozdziałów: 135

Rok publikacji: 2012

Wydawca: Komisja ds. Kultury Emiratu Islamskiego

W 353-stronicowej książce zatytułowanej „Dreez” (Stanowisko) Islamski Emirat Afganistanu (talibski rząd cieni w kraju) przedstawia ponownie swoje znane stanowisko w sprawie inwazji USA na Afganistan i przedstawia wywiady i wypowiedzi różnych dowódców talibów[1] .

Książka, której pełen tytuł brzmi “Stanowisko Islamskiego Emiratu wobec okupacji” została opublikowana i jest rozprowadzana przez Komisję ds. Kultury Emiratu Islamskiego. Zawiera wypowiedzi mułły Muhammada Omara, ukrywającego się przywódcy Emiratu Islamskiego Talibów i rozmaitych rzeczników talibów od 2008 r., jak również wywiady z zastępcą przywódcy talibów mułłą Baradarem Akhondem (który przebywa w areszcie pakistańskim), Jalaluddinem Haqqanim, przywódcą Sieci Haqqani i rzecznikami talibów Zabihullahem Mujahidem i Qarim Muhammadem Yousafem Ahmadim.

Książka opisuje osiągnięcia rządu talibów przed i po upadku reżimu talibów pod koniec 2001 r. Rozdział zatytułowany “Wprowadzenie do książki” informuje, że książkę zestawił Said Saeed i że jest to 12. książka opublikowana przez Komisję talibów ds. Kultury.

Przedmowa do książki: “Przywódcy kultury i cywilizacji Zachodu pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych przypuścili niesprawiedliwy i barbarzyński atak na Afganistan… pod pretekstem incydentu 11 Września”

Spis treści książki jest bardzo długi. Poza przedmową zawiera 135 wypowiedzi, przesłań i wywiadów z dowódcami talibów i Emiratu Islamskiego. Pisze:

“Początek XXI wieku, który społeczność międzynarodowa uważa za epokę dialogu, ludzkości, tolerancji i cywilizacji, był początkiem nowoczesnego barbarzyństwa i ignorancji, rozpętanych przeciwko narodowi afgańskiemu [przez siły USA w następstwie zamachów 11 Września]. Przywódcy kultury i cywilizacji zachodniej pod przewodnictwem Stanów Zjednoczonych przypuścili niesprawiedliwy i barbarzyński atak na Afganistan 8 października 2001 r. pod pretekstem incydentu z 11 Września.

Zamęczyli i zranili dziesiątki tysięcy Afgańczyków, zniszczyli wsie, domy, sady i zrzucili tony bomb na orszaki pogrzebowe, dżirgi [spotkania starszyzny] i używali broni chemicznej – bomb z białym fosforem i… Ponownie narzucili byłych zawodowym morderców komunistycznych i watażków, którzy zniesławili święty dżihad narodu afgańskiego”.

Żeby przeciwstawić się propagandzie sił okupacyjnych Komisja ds. Kultury Emiratu Islamskiego zebrała wypowiedzi mułły Mohammada Omara i Emiratu Islamskiego wydane przy różnych okazjach i opublikowała je w kształcie książki, napisano w przedmowie.

Rozdział zatytułowany “Kilka rozmów” opisuje, jak stworzony został ruch talibów w dystrykcie Maiwand prowincji Kandaharu przez szacownego duchownego, mułłę Muhammada Omara, który prowadził seminarium na obszarze Sangsar w tym samym dystrykcie, i jak w krótkim czasie pochwycił on większość regionów Afganistanu, włącznie z Kabulem mimo niewielkich zasobów. Mówi, że walki frakcyjne, watażkowie, barak bezpieczeństwa i narastająca korupcja finansowa i moralna zmusiła najwyższego przywódcę talibów do założenia ruchu talibów.

Rozdział opisuje następnie kluczowe osiągnięcia rządu talibów w następujących najważniejszych dziedzinach: (i) Wprowadzenie w życie szariatu, (ii) Bezpieczeństwo, (iii) Ochrona Afganistanu przed dezintegracją, (iv) Zabezpieczenie zasobów narodowych, (v) Odrodzenie edukacji i szkolenia, (vi) Rekonstrukcja, (vii) Reforma kolektywnego myślenia, (viii) Skuteczne działania anty-narkotykowe, (ix) Przeciwstawienie się zbrojnemu oporowi przeciwko Emiratowi Islamskiemu, (x) Świat i Islamski Emirat Afganistanu, (xi) Zamachy 11 Września w Stanach Zjednoczonych, (xii) Inwazja USA na Afganistan, (xiii) Zbrojny dżihad przeciwko amerykańskim najeźdźcom.