23 marca 2010 r. organizacje dżihadystyczne z siedzibą w Pakistanie zorganizowały konferencję w mieście Kotli w pakistańskim Kaszmirze [1] . Na konferencji przemawiali, między innymi, dwaj znani dowódcy – Syed Salahuddin i Abdul Wahid Kaszmiri. Salahuddin jest Najwyższym Dowódcą Hizbul Mudżahedin, jednej z organizacji bojówkarskich walczącej przeciwko indyjskim siłom bezpieczeństwa w stanie Jammu&Kaszmir, a także przewodniczy Radzie Muttahida Dzihad, sieci około dwudziestu organizacji bojówkarskich z siedzibą w Pakistanie.

Spotkanie w Kotli, które zapowiadano jako „Konferencja Obrony Pakistanu”, odbyło się w Dniu Pakistanu, 23 marca, i uczestniczyły w nim setki ludzi, do których przemawiali przywódcy rozmaitych organizacji dżihadu [2] . Wśród dowódców, którzy przemawiali do zgromadzenia, byli Shaikh Jamilur Rehman z bojówkarskiej organizacji Tehreekul Mudżahedin, Bakht Zameen z Al-Badar Mudżahedin, Maulana Farooq Kaszmiri z Harkatul Mudżahedin, Masood Sarfraz z Hizb-e-Islami (Jammu & Kaszmir), General Abdullah z Jamiatul Mudżahedin, Mufti Mohammad Asghar z Jaish-e-Mohammad, Mohammad Usman z Muslim Janbaz Force, Chaudhry Kamran z Al-Dżihad Force, Ghulam Mohammad Safi, Mahmood Ahmed Saghar i Rana Iftikhar Ahmed, i inni [3] .

Należy zauważyć, że Kaszmir pakistański, formalnie nazywany Azad (wolny) Jammu&Kaszmir, jest obszarem mocno ufortyfikowanym przez armię pakistańską. Większość głównych gazet pakistańskich nie publikowała raportów z tej konferencji, ponieważ normalnie powstrzymują się od tego z obawy narażenia się na niezadowolenie wojskowego establishmentu w Pakistanie. Konferencja odbyła się w czasie, kiedy wódz naczelny armii pakistańskiej, generał Ashfaq Kayani i minister spraw zagranicznych Shah Mehmood Qureshi wraz z szeregiem pakistańskich funkcjonariuszy przebywali w USA, mając wziąć udział w Dialogu Strategicznym Pakistan-USA 24 marca.

Główną atrakcją konferencji w Kotli była obecność Abdula Wahida Kaszmiriego, który pojawił się publicznie po raz pierwszy od niemal dziesięciu lat. Kaszmiri, mało znany przywódca bojówkarski, który przejął dżihadystyczną organizację Laszkar-e-Taiba jako jej dowódca wojskowy, a de facto komendant, kiedy została zdelegalizowana przez wojskowego prezydenta Pakistanu generała Perveza Muszarrafa w styczniu 2002 r., ukrywał się przez większość czasu w ostatnim dziesięcioleciu. Należy również zauważyć, że wkrótce po zakazaniu tej organizacji przez generała Muszarrafa, Laszkar-e-Taiba zaczęła ona działać pod sztandarem swojego ramienia charytatywnego Jamaatud Dawa, któremu przewodzi Hafiz Muhammad Saeed.

Saeed, który działa ze swojej bazy w Murdike na przedmieściach Lahore w prowincji Pendżab, jest założycielem Laszkar-e-Taiba. Laszkar –e-Taiba i Jamaatud Dawa, wraz z szeregiem związanych z nimi organizacji, zostały zdelegalizowane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ po atakach terrorystycznych w Bombaju w listopadzie 2008 r. Wiadomo, że Laszkar-e-Taiba, o której powszechnie sądzi się, że jest związana z armią pakistańską, dostarczała członków ochrony osobistej szefowi Al-Kaidy Osamie bin Ladenowi [4] .

Na konferencji w Kotli Abdul Wahid Kaszmiri przysiągł prowadzić dżihad przeciwko Indiom, mówiąc: „Laszkar-e-Taiba będzie nadal wspierać lud Kaszmiru aż zdobędą wolność od Indii” [5] .

Według informacji na kaszmirskiej witrynie internetowej risingkashmir.com, Abdul Wahid Kaszmiri powiedział także: „Jest prawem mudżahedina walka z najeźdźcami i ciemiężcami na całym świecie. Mudżahedini walczący z siłami okupanta w Iraku, Afganistanie, Palestynie i Kaszmirze są w pełni uprawnieni do robienia tego jako obowiązku religijnego… Tajemnica sukcesu i wolności od ciemiężcy leży w dżihadzie, nie zaś na stołach negocjacyjnych…” [6]

Zwracając sie do rządu pakistańskiego dowódca Laszkar-e-Taiba powiedział: „Żebrzecie o wodę od Indii, podczas gdy my walczymy, by wymierzyć i ściągnąć Jizya [podatek] z Indii”. Chodziło tu o pakistańską krytykę indyjskiego projektu dotyczącego przepływu wody w rzekach indyjskiego stanu Jammu&Kaszmir, które wpływają do Pakistanu.

Dowódca dżihadystów Syed Salahuddin powiedział na konferencji: “Głęboko wierzymy, że spór o Kaszmir może być rozwiązany wyłącznie przez dżihad”

Zdjęcie: hindu.com, Syed Salahuddin (w środku) przybywa na konferencję w Kotli

Najważniejszym mówcą na tej konferencji był Syed Salahuddin, szef Hizbul Mudżahedin. Podobnie jak Laszkar-e-Taiba, Hizbul Mudżahedin wierzy w globalny dżihad. We wrześniu 2009 r. sformułował swoją wizję globalnego dżihadu, mówiąc przez telefon spotkaniu religijnemu zorganizowanemu przez Jamaat-e-Islami w okręgu Swabi i Północno-Wschodniej Prowincji Przygranicznej (NWFP): „Dżihad drogą Allaha będzie trwał na całym świecie aż do Dnia Sądu Ostatecznego. Żadna siła na świecie nie może zatrzymać drogi dżihadu na świecie” [7] .

W październiku 2009 r. ten dowódca dżihadystów wezwał także do wspólnego dżihadu przeciwko Stanom Zjednoczonym mówiąc, że mudżahedini Afganistanu i Kaszmiru walczą w obronie Pakistanu i stwierdził: „W panującej sytuacji [Pakistanu] dżihad stał się obowiązkowy dla każdego muzułmanina. Polityczne i religijne partie Pakistanu powinny wspólnie rozpocząć dżihad przeciwko USA… Młodzież walcząca przeciwko siłom imperialistycznym w Afganistanie i Kaszmirze walczy o bezpieczeństwo Pakistanu” [8] .

Na konferencji w Kotli 23 marca 2010 r. Salahuddin nazwał niedawne rozmowy Indii z Pakistanem “oszustwem” mówiąc publiczności: “Odrzucamy rozmowy między Indiami a Pakistanem, które są oszustwem. Dialog nigdy nie da wolności Kaszmirowi… Będziemy walczyć na wszystkich frontach, pokonamy Indie i zapewnimy wolność” [9] .

Zauważając, że dżihad jest “jedynym sposobem” wyzwolenia Kaszmiru dowódca bojówkarski Salahuddin powiedział: “Dlatego głęboko wierzymy, że spór o Kaszmir można rozwiązać tylko przez dżihad” [10] .

Konferencja przyjęła także deklarację, której fragmenty publikowały różne witryny internetowe. Oto niektóre fragmenty tej deklaracji:

„Ta konferencja twardo wierzy, że wyzwolenie Kaszmiru może odeprzeć indyjski terroryzm wodny. Pakistan musi pozostać wierny swojemu zasadniczemu stanowisku w sprawie Kaszmiru i przyjąć konkretną strategię dla jego wolności…”

„Obawiamy się, że Pakistan może narazić się na kolejne wielkie fiasko, większe niż jego rozczłonkowanie w 1971 r., uważając Indie i USA za przyjaciół…”

„[Wzywa rząd pakistańskiego Kaszmiru] do odegrania roli rzeczywistej bazy wypadowej do walki o wolność, zamiast ślepo naśladować często zmieniające się reżimy w Islamabadzie” [11] .

„Dżihad będzie trwał, aż Indie zakończą okupację Kaszmiru” [12] .

Konferencja Jamaatud Dawa w Muzaffarabad wzywa do dżihadu przeciwko Norwegii i Danii; na demonstracji uczestnicy skandują: “Jedyna kara dla Norwegii, Al-Dżihad; jedyna kara dla Danii, Al-Dżihad”

25 marca, dwa dni po konferencji w Kotli, Jamaatud Dawa (ramię charytatywne Laszkar-e-Taiba), zorganizowała demonstrację protestacyjną w Muzaffarabad, stolicy pakistańskiego Kaszmiru, po której odbyło się seminarium.

Setki ludzi uczestniczyło w demonstracji, zorganizowanej jako protest przeciwko ponownej publikacji kontrowersyjnych karykatur Proroka Mahometa przez gazety w Norwegii i Danii.

Według informacji na kaszmirskiej witrynie internetowej risingkashmir.com, demonstranci skandowali: “Jedyna kara dla Norwegii, Al-Dżihad; jedyna kara dla Danii, Al-Dżihad… Śmierć tym, którzy obrażają naszego Proroka… Śmierć tym, którzy obrażają naszą religię” [13] . Pod koniec demonstracji spalono flagi Norwegii i Danii.

Po demonstracji odbyło się seminarium w Klubie Prasy, zorganizowane przez Jamaatud Dawa. Amir Hamza, lider Jamaatud Dawa, wezwał kraje islamskie do narzucenia sankcji ekonomicznych i dyplomatycznych na wszystkie kraje, które dopuszczają się bluźnierstwa wobec Proroka Mahometa, stwierdzając, że obrona honoru proroka jest możliwa tylko poprzez dżihad.

Amir Hamza powiedział na tym seminarium: “Muzułmanie powinni sprostać wyzwaniu i przygotować się do dżihadu… Jest odstępstwem od dżihadu zachęcanie Indii do planowanego zatrzymania wody płynącej do Pakistanu… Indie rozpaczliwie próbują zamienić Pakistan w [pustynię, jak] Etiopia lub Somalia, ale nie pozwolimy im na zrealizowanie ich nikczemnego planu. Policzymy się z Indiami” [14] .

Wśród mówców na seminarium byli duchowni bojówkarzy Sahabuddin Madni z Jamiat Ahle Hadith, Shaikh Aqeelur Rehman z Jamaat-e-Islami, Maulana Mahmoodul Hassan Ashraf i Qari Abdul Malik z Jamiat Ulema-e-Islam, Qari Yaqoob Shaikh i Uzair Ahmed Ghizali.

* Tufail Ahmad jest dyrektorem Urdu-Pashtu Media Project w MEMRI


[1] www.ptinews.com, India, 24 marca 2010.

[2] Dzień Pakistanu obchodzi się dla upamiętnienia przyjęcia przez Ligę Muzułmańską 23 marca 1940 r. rezolucji, która stała się podstawą utworzenia Pakistanu.

[3] www.risingkashmir.com, Indie, 23 marca 2010.

[4] “Asharq Alawsat” (www.asharq-e.com), Wielka Brytania, 6 grudnia 2008.

[5] www.ptinews.com, Indie, 24 marca 2010.

[6] www.risingkashmir.com, Indie, 23 marca 2010.

[7] “Roznama Jasarat”, Pakistan, 28 marca 2009.

[8] “Haftroza Jarrar”, numer 43, Pakistan, 23 października 2009.

[9] www.risingkashmir.com, Indie, 23 marca 2010.

[10] www.ptinews.com, Indie, 24 marca 2010.

[11] www.risingkashmir.com, Indie, 23 marca 2010.

[12] www.ptinews.com, Indie, 24 marca 2010.

[13] www.risingkashmir.com, Indie, 25 marca 2010.

[14] www.risingkashmir.com, Indie, 25 marca 2010.