W wywiadzie umieszczonym na Aljazeera.net, przeprowadzonym przez Abd Al-Ilah Heidar Shane’a w Sanaa, w Jemenie, urodzony w USA i osiadły w Jemenie imam Anwar Al-Awlaki powiedział, że strzelec z Fort Hood major Nidal Hasan skontaktował się z nim rok temu. Niemal natychmiast po umieszczeniu na Aljazeera.net tego wywiadu z Al-Awlaki o jego stosunkach z Hasanem, zamieściły go także na swoich forach liczne witryny internetowe dżihadystów wraz z pochwałami dla Al-Awlakiego i majora Hasana. Na forum Al-Falluja, jednym z największych forum dżihadystów, wielu członków chwaliło Abd Al-Ilah Shane’a, który jest także członkiem forum. Były także prośby do Allaha o uzdrowienie majora Hasana i ofiarowanie mu cierpliwości.

Poniższy raport oferujemy jako bezpłatną próbkę zMEMRI’s Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM); żeby zaprenumerować JTTM, odwiedź http://subscriptions.memri.org/content/en/member_registr_jttm.htm lub skontaktuj się z nami: [email protected] . By czytać przyszłe raporty musisz być pełnym członkiem JTTM.

Media members: For the full report, send an email with „Al-Awlaki Interview” in the subject line to [email protected] .

Poniżej podajemy fragmenty doniesienia o wywiadzie z Aljazeera.net:

„Podczas gdy prezydent amerykański deklaruje, że zagrożenie bezpieczeństwa narodowego jego kraju przychodzi spoza granic [Ameryki], a szczególnie z Afganistanu i Pakistanu obecnie i z Jemenu i Somalii w przyszłości – w tym czasie major Nidal Hasan z armii amerykańskiej, muzułmanin pochodzenia palestyńskiego, planował zabicie amerykańskich oficerów i żołnierzy wewnątrz największej bazy wojskowej USA, Fort Hood.

Nidal Hasan planował [przeprowadzenie] największej operacji wewnątrz Stanów Zjednoczonych po 11 września 2001 r. i [istotnie] ją przeprowadził 5 listopada, a wynikiem było 13 zabitych oficerów i żołnierzy i ponad 30 rannych.

Przed przeprowadzeniem tej operacji major Nidal kontaktował się z szejkiem Anwarem Al-Awlakim, Amerykaninem jemeńskiego pochodzenia, i pytał go o religijną legalność [planowanej] operacji i o swoją rolę jako muzułmanina w armii amerykańskiej.

Anwar Al-Awlaki, którego kasety, według firmy dystrybucyjnej, zostały sprzedane w ponad 5 milionach egzemplarzy w USA i na Zachodzie, nie przestał zwracać się do swoich słuchaczy na Zachodzie poprzez swoją witrynę internetową i via fora, na których daje wykłady i odpowiada na bezpośrednie pytania. Nidal Hasan mógł być jednym z zainteresowanych zwolenników szejka Al-Awlakiego poprzez ekran komputerowy i mógł być jednym z tych, na których [Awlaki] miał wpływ. Wyłania się to z jego opisu jednego z jego listów, w którym pisze do szejka Al-Awlakiego: ‘Jest pan jedynym imamem muzułmańskim, który mieszkał w Ameryce i który rozumie słowa Allaha i wie dobrze, jak mówić do ludzi o zachodniej mentalności.’ (…)”

Poniżej podajemy fragment wywiadu Aljazeera.net z Al-Awlakim:

Pytanie: Jaki jest pana związek z Nidalem Hasanem i kiedy się rozpoczął?

Odpowiedź: Nidal Hasan modlił się w moim meczecie, kiedy byłem imamem w meczecie Dar Al-Hijra.

P: Kiedy spotkaliście się po raz pierwszy?

O: Około dziewięć lat temu, kiedy byłem imamem w meczecie Dar Al-Hijra w Waszyngtonie, meczecie, który jest jednym z największych islamskich ośrodków w Ameryce.

P: [Były] doniesienia, że było to coś więcej.

O: Brat Nidal kontaktował się ze mną przez e-mail w zeszłym roku i do połowy tego roku.

P: Kiedy zaczęła się ta korespondencja z Nidalem?

O: Pierwszy mail dostałem od Nidala 17 grudnia 2008 r.

P: Kto zainicjował tę korespondencję, pan czy on?

O: On rozpoczął korespondencję ze mną.

P: Co zawierała ta korespondencja?

O: Pytał o zabijanie amerykańskich żołnierzy i oficerów. [Pytał] czy jest to religijnie uprawniony czyn, czy nie.

P: A więc zadał to pytanie na rok zanim przeprowadził tę operację?

O: Tak. I zastanawiałem się, jak amerykańskie agencje bezpieczeństwa, które twierdzą, że są w stanie z przestrzeni odczytać tablice rejestracyjne samochodu na całym świecie, zastanawiałem się [że tego nie odkryły].

P: Czego Nidal chciał od pana w swoich e-mailach?

O: Naturalnie, jak mówiłem, w pierwszym prosił o edykt dotyczący [możliwości] zabicia przez muzułmańskiego żołnierza jego kolegów, którzy służą wraz z nim w amerykańskiej armii. W innych Nidal wyjaśniał swoje stanowisko dotyczące zabijania izraelski cywilów. Popierał to i wspomniał religijne uzasadnienie celowania w Żydów rakietami. A jeszcze były listy, w których pytał o sposób, w jaki mógłby przekazać nam fundusze [i w ten sposób] uczestniczyć w działalności charytatywnej.

P: Są jeszcze inne wskazówki co do pana związków z Nidalem, z których jedną jest to, że pobłogosławił pan to, co zrobił, trzy dni po dokonaniu tego.

O: Poparłem tę operację, ponieważ operacja, którą przeprowadził brat Nidal, była odważna i starałem się wytłumaczyć moje stanowisko względem tego, co się zdarzyło, ponieważ wiele islamskich organizacji i kaznodziei na Zachodzie potępiło tę operację. Było więc dla mnie niezbędne [podniesienie] głosu, który ma związki z muzułmanami w Ameryce i na Zachodzie, a który równocześnie jest niezależny, i wyjaśnić prawdę dotyczącą tego, co zrobił Nidal, szczególnie, że media próbowały od samego początku powiązać go ze mną.

P: Dlaczego pobłogosławił pan czyn Nidala Hasana?

O: Ponieważ celem Nidala był cel militarny wewnątrz Ameryki i nie ma co do tego żadnych wątpliwości. A także ci członkowie armii [tj. ofiary] nie byli tak naprawdę żołnierze; ich przygotowywano i oni się przygotowywali do pójścia do bitwy i zabijania uciemiężonych muzułmanów i do popełniania przestępstw w Afganistanie. (…)

Musisz być członkiem JTTM, żeby przeczytać pełen raport. Żeby zaprenumerować, odwiedź http://subscriptions.memri.org/content/en/member_registr_jttm.htm, lub skontaktuj się z name: [email protected] .

Media: For the full report, send an email with „Al-Awlaki Interview” in the subject line to [email protected] .


The full text of this report is available to MEMRI’s Jihad and Terrorism Threat Monitor Subscribers.

Subscription information is available at this link .

JTTM subscribers can visit www.memrijttm.org to view the report.