24 sierpnia 2020 r. dla upamiętnienia 949. rocznicy Bitwy pod Manzikertem (26 sierpnia 1071), ministerstwo komunikacji Turcji opublikowało muzyczne wideo zatytułowane „Marsz Czerwonego Jabłka”. Dążąc do przedstawienia nowoczesnej armii tureckiej jako dziedzica armii państw tureckich od tysiąca lat, włącznie z imperium osmańskim i Seldżukami, zdjęcia pokazują na przemian turecką armię, włącznie z siłami specjalnymi, czołgami, myśliwcami odrzutowymi, helikopterami bojowymi, rakietami, okrętami a zdjęciami mężczyzn w mundurach wojskowych Osmanów i Seldżuków. Pokazane są także statki wiertnicze Fatih i Oruç Reis, które niedawno dokonywały wierceń w poszukiwaniu gazu ziemnego w Morzy Śródziemnym i Morzu Czarnym.

W jednym odcinku wideo jest materiał filmowy pokazujący tureckiego prezydenta, Recepa Tayyipa Erdoğana, który przechodzi obok szeregu żołnierzy, z wciętym materiałem filmowym aktora, który gra tureckiego sułtana, w takiej samej sytuacji. Przy dźwiękach osmańskiej orkiestry wojskowej, aktor, grający Sułtana Alparslana, który wiódł armię Seldżuków do zwycięstwa w Bitwie pod Manzikertem, inny aktor jako Osman I, założyciel Osmańskiego Imperium i dziecko-żołnierz z Bitwy o Gallipoli, wchodzą do meczetu Hagia Sophia i modlą się, podczas gdy słychać głos prezydenta Erdoğana, który recytuje otwierające wersety sury Al-Fath („Zwycięstwo”). Wideo pokazuje islamskie struktury, włącznie z Kaaba w Mekce i kończy się zdjęciami meczetu Al-Aksa i Kopuły na Skale w Jerozolimie.

Wśród instrumentów muzycznych jest surma, instrument dęty, centralny w tradycyjnej osmańskiej orkiestrze wojskowej, co nadaje muzyce wyraźnie „osmański” dźwięk. Słowa mieszają religijne i nacjonalistyczne tematy i nawiązują do Kızıl Elma („Czerwone Jabłko”), pojęcia z tureckiej mitologii, używanego czasami do określenia światowej dominacji, a czasami do konkretnego militarnego celu państwa tureckiego. Kiedy ten cel zostaje osiągnięty, jakiś inny staje się “Czerwonym Jabłkiem”, czyniąc je zawsze nieosiągalnym.

Po opublikowaniu wideo minister komunikacji, Fahrettin Altun, tweetował: „Dla nas Czerwonym Jabłkiem jest wielka i mocarna Turcja. Jest to błogosławiony marsz naszego narodu, który napisał legendy od Manzikert do 15 lipca [2016, tj. nieudanego zamachu stanu w Turcji]. Czerwone Jabłko jest wielkim drzewem sykomora, w cieniu którego odpoczywa wiele uciskanych [ludów]. Jest tym, na co wszyscy ludzie, od Gibraltaru do Hidżaz, od Bałkanów do Azji, czekają z utęsknieniem”.  

Aby zobaczyć klip muzycznego wideo rządu tureckiego w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Tylko ze zdobyciem Czerwonego Jabłka świat znajdzie spokój i pokój”

Słowa: Cel Czerwonego Jabłka będzie osiągnięty wyłącznie z życiem [straconym] po drodze. Obiecane boskie światło i prawda z pewnością zapanują na zawsze. Tylko ze zdobyciem Czerwonego Jabłka świat znajdzie spokój i pokój. Przychodzimy, o wspaniała czerwona flago, z miłością każdego kąta i  miejscowości w ojczyźnie.

Niechaj dźwięki “Allah Akbar” podniosą się do dziewiątego nieba. Tarczą jest wojskowe życie Turka, honor i godność naszego bohaterskiego kraju.  Allah! Allah! Nie cofniemy się! Uderz tak, by tyran zawył, niechaj siedem światów usłyszy nasz dźwięk wolności.

„Chodź, moja Turcjo, z miłości do Allaha. Przyłóż kolejną pieczęć do historii”

Moja wspaniała Turcjo, jesteśmy związani sercem z czerwoną flagą i umiłowaną ojczyzną. Ci szaleni Turcy, którzy dla półksiężyca oddadzą swoje głowy wszędzie na świeci. Chodź, moja Turcjo, z miłości do Allaha. Przyłóż kolejną pieczęć do historii. O wielki narodzie, w imieniu ojczyzny [przyszedłeś], by znowu inspirować pokolenia.

„Jak nasi przodkowie, którzy zwycięstwami pisali historię… Naprzód marsz!”

Ta krew jest Sułtana Alparslana, który stanął pod Manzikert, Osmana I, przy założeniu. Sułtana świata, któremu dano dobre wiadomości o zdobyciu, i dziecięcych bohaterów z Gallipoli. Ta sama krew pochodzi od przodków. Pisze znowu legendy w odrodzeniu. Świat czeka na “Nie ma boga nad Allaha”. Przeznaczeniem jest Czerwone Jabłko, nie będziemy rozpaczać. Jak Alparslan, który stanął pod Manzikert, jak nasi przodkowie, którzy zwycięstwami pisali historię, jak nasi dziadowie, którzy zamknęli jedną epokę i otworzyli inną, naszym celem jest Czerwone Jabłko. Naprzód marsz!

Prezydent Erdogan: [Koran powiada:] “Zaprawdę, daliśmy tobie jasne zwycięstwo… I niechaj Allah da ci wielkie zwycięstwo”.