Dżamida piastuje stanowisko sekretarz generalnej w islamskiej organizacji

26 stycznia 2018 r. indyjska muzułmanka, Dżamida, prowadziła piątkowe modlitwy w meczecie w głównie ortodoksyjnym mieście muzułmańskim, Malappuram, w stanie Kerala w południowych Indiach. Choć podobne próby prowadzenia modlitw w meczetach przez muzułmanki miały miejsce w krajach Zachodu, Dżamida jest prawdopodobnie pierwszą indyjską muzułmanką, która przewodziła modlitwie w meczecie.

Modlitwom w islamie przewodzi imam (przywódca), którym najczęściej jest islamski duchowny płci męskiej. Nie jest wymagane, by duchowny przewodził modlitwie. Każdy człowiek spośród obecnych wiernych może przewodzić islamskiej modlitwie. Decyzja Dżamidy, by wystąpić jako imam jest uważana za rewolucyjny krok przeciwko patriarchatowi w islamie. Ciekawe, że wszyscy wierni, którzy modlili się za nią, byli mężczyznami, co pokazuje zmianę mentalności muzułmańskich mężczyzn.

Identyfikowana tylko imieniem Dżamida jest sekretarzem generalnym Towarzystwa Koran Sunnat w Wandoor w Malappuram. Przewodziła modlitwom w meczecie w Cherukode, w pobliżu Wandoor w Malappuram. Towarzystwo Koran Sunnat należy do islamskiej sekty znanej jako Ahle Hadis, która wierzy w Koran oraz tylko w te hadisy (tradycje Proroka Mahometa), które  zgadzają się z nauczaniem koranicznym. Towarzystwo Koran Sunnat zostało założone przez Chekannura Moulaviego, muzułmańskiego uczonego, zamordowanego przez islamskie grupy ortodoksyjne 30 lat temu.

Według informacji w mediach Dżamida powiedziała: „Towarzystwo Koran Sunnat jest zaangażowane w kilka ruchów, włącznie z tymi, które są przeciwko prymitywnej, niesprawiedliwej praktyce potrójnego talak [praktyka rozwodu z zoną przez trzykrotne wymówienie słowa “talak”]. W przeszłości spotykałam się z groźbami śmierci za prowadzenie tych kampanii i jestem pewna, że ten mój krok zdenerwował wielkich i potężnych. Być może zechcą wymazać mnie z powierzchni ziemi, ale jestem na to przygotowana”[1].

Dżamida powiedziała Mathrubhumi News: „Koran daje równe znaczenie mężczyznom i kobietom. Jest zupełnie niewłaściwe ze strony mężczyzn, roszczenie sobie wyższości nad kobietami”[2]. „Trzymamy się Koranu. Zajmuje się ludzkością jako mężczyznami i kobietami i nie rozróżnia między nimi. Zarówno mężczyźni, jak kobiety mają równą rolę w religii. Będziemy kontynuować praktykę kobiet przewodzących modlitwom, kiedy spełnia to nasze wymagania”[3].

Poniżej jest kilka zdjęć Dżamidy, prowadzącej piątkową modlitwę:


[1] TheNewsMinute.com (India), January 27, 2018.

[2] Youtube.com/watch?v=wMNfMFemAgY, January 26, 2018.

[3] Thehindu.com (India), January 27, 2018.