15 kwietnia 2017 r., po morderczych zamachach bombowych na kościoły, dokonanych przez ISIS w Egipcie i po rozprowadzeniu filmu ISIS z groźbami terroru w Jordanii[1], angielskojęzyczna gazeta jordańska, „Jordan Times”, doniosła, że młodzi muzułmanie jordańscy z różnych części kraju zgłosili się jako wolontariusze do pilnowania kościołów w Wielkanoc. Autorka artykułu, Suzanna Goussous, cytowała kilku działaczy, którzy powiedzieli, że celem tej inicjatywy było podkreślenie jedności wśród Jordańczyków i umożliwienie wszystkim obywatelom królestwa praktykowanie ich religii w pokoju, bez ograniczeń i strachu.  

Poniżej podajemy fragmenty w tłumaczeniu z angielskiego oryginału:


„Chrześcijanie w kościele w Niedzielę Palmową w Ammanie w zeszłym tygodniu (Zdjęcie: Hassan Tamimi)

Po atakach na dwa kościoły w Egipcie w zeszłym tygodniu muzułmańska młodzież jordańska rozpoczęła inicjatywę ochrony kościołów w całym królestwie w Wielkanoc w akcie solidarności.

Daesh [ISIS] przyjął na siebie odpowiedzialność za ataki na dwa kościoły koptyjskie w Tanta i Aleksandrii w Egipcie w Niedzielę Palmową, w których zginęło około 44 wiernych, a rannych zostało ponad 100, w tym wiele dzieci.

Kazem Charabszeh Napisał: “W niedziele nasi chrześcijańscy bracia i siostry będą w kościołach [dokonując rytuały] religijne, a ekstremiści grożą naszemu bezpieczeństwu narodowemu… Moi muzułmańscy przyjaciele i ja będziemy w prowincji Balka, chroniąc kościoły i ludzi”…

Inny mieszkaniec Balka, Fajez Rukeidi, powiedział, że działanie straży obywatelskiej ma na celu “podkreślenie jedności Jordańczyków i danie wszystkim swobody praktykowania ich religii bez ograniczeń i strachu”.

W Madaba, Hazem Al Foukaha powiedział, że wielu mieszkańców muzułmańskich będzie stało na straży przed kościołami, by zapewnić bezpieczeństwo chrześcijan [w kościołach].

Saleh Abu Mahfoud z prowincji Zarka, około 19 km na wschód od Ammanu, ogłosił swoją gotowość do chronienia kościołów w okolicy wraz z innymi działaczami, by okazać solidarność z chrześcijanami obchodzącymi Wielkanoc.

Działacze w Adżloun wyrazili podobne stanowisko, by “pokazać światu harmonię i serdeczność w Jordanii” i przedstawić “wzór walki przeciwko ekstremizmowi, ksenofobii i radykalizmowi”.

“Zawsze jesteśmy dumni, że [możemy powiedzieć, że] Jordania jest harmonijnym kawałkiem mozaiki; jest naprawdę smutne patrzenie na takie środki bezpieczeństwa, podejmowane z konieczności w Jordanii. Żyjemy w małym kraju i znamy tutaj wszystkich” – powiedziała “Jordan Times” mieszkanka Ammanu, Hala Saadi.

Przy wejściu do niektórych kościołów w kraju zainstalowano posterunki bezpieczeństwa jako sposób zapewnienia ochrony wiernych.

Ojciec Rifat Bader z mieszczącego się w Ammanie Katolickiego Ośrodka Badań i Mediów powiedział, że instalowanie posterunków u bram kościoła jest tylko normalnym krokiem, “by pomóc personelowi bezpieczeństwa, który zawsze jest obecny przy każdej okazji religijnej.

Niedziela Palmowa w Jordanii przeszła bez kłopotów.

 

[1] About the video, see MEMRI JTTM report, New ISIS Video Calls For Attacks On American And Western Soldiers And Civilians In Jordan, April 6, 2017.

If you wish to reply, please send your email to [email protected].