Prezenterka telewizyjna Dina Zakaria z mieszczącej się w Turcji stacji telewizyjnej Bractwa Muzułmańskiego, Watan TV, wychwalała egipskiego policjanta, Suleimana Chatera, który w 1985 r. dokonał masakry w Ras Burka. 5 października 1985 r. Chater zamordował siedmioro Izraelczyków, w tym czworo dzieci, którzy spędzali wakacje na Synaju. Zakaria przedstawiła Chatera jako bohatera, który zabił „syjonistów”, którzy szli na jego posterunek. Dodała, że Chater, którego znaleziono powieszonego w jego celi więziennej, został zabity „wyłącznie w celu zadowolenia syjonistycznego państwa”. Program nadano 7 października 2018 r.

Żeby zobaczyć klip z Diną Zakaria w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Stanął przeciwko tym wrogom i zaczął do nich strzelać, siedmiu z nich zabił, a inni zostali ranni”

Dina Zakaria: Trzydzieści lat temu, 5 października 1985 r. w regionie Ras Burka w południowym Synaju [egipski policjant] Suleiman [Chater] stał na straży, kiedy zaskoczyła go grupa 12 syjonistów. Zaczęli wspinać się do posterunku, którego pilnował Suleiman. Rozkazy straży granicznej były wyraźne: nikomu nie wolno przejść. W tym momencie Suleiman Chater postanowił użyć broni. Początkowo oddał strzały ostrzegawcze w powietrze, a kiedy syjoniści nadal szli na terytorium egipskie, musiał spełnić swój obowiązek żołnierza i bronić swojego kraju. Stanął przeciwko tym wrogom i zaczął do nich strzelać. Siedmiu z nich zabił, a inni zostali ranni.

Taka jest historia, opowiedziana prosto. Taka jest rola odegrana przez  Suleimana Chatera. Czy powinien był za to stanąć przed sądem, czy też powinien był zostać uhonorowany?

[…]

„Czy mamy bronić ich życia i ich bezpieczeństwa, czy bronić naszego kraju, nawet do punktu, w którym ich zabijamy?”

Suleiman odważnie odpowiadał śledczym, którzy zaskoczyli go, kiedy powiedzieli mu, że popełnił przestępstwo i że będzie ukarany. Suleiman odparł: ”Dlaczego nie powiedzieliście mi, że to jest zabronione? Powinniście byli powiedzieć nam, byśmy ich zostawili w spokoju, a my byśmy to zrobili”. To jest logiczne pytanie. Dlaczego? Powinniście byli powiedzieć nam, czy syjoniści są naszymi wrogami, czy naszymi umiłowanymi przyjaciółmi. Czy mamy bronić ich życia i ich bezpieczeństwa, czy bronić naszego kraju, nawet do punktu, w którym ich zabijamy? To jest logiczne pytanie, które wielu ludzi zadaje po dziś dzień.

[…]

Odwieczna prawda pozostanie. Historia nie kłamie i nie zapomina, i dowodzi, że Suleiman Chater był bohaterem, który został zabity wyłącznie w celu zadowolenia syjonistycznego państwa.