27 listopada 2018 r. dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Ogólnego Libanu zorganizował konferencję zatytułowaną „Pokonanie terroru w regionie i jego wpływy w Afryce”, w której brali udział członkowie libańskiej diaspory i delegacje służb bezpieczeństwa z Afryki[1]. W przemówieniu na konferencji szef Departamentu Bezpieczeństwa, 'Abbas Ibrahim, wezwał do rozróżnienia między terrorem, mającym na celu zastraszanie i grożenie wrogowi, „który jest prawem i obowiązkiem”, a terrorem skierowanym na zastraszanie niewinnych ludzi, który jest szczytem zdeprawowania. Wyjaśnił, że w pełni popiera „opór” i terror pierwszego rodzaju, i widzi go jako źródło honoru, nie zaś hańby.  

Należy wspomnieć, że Ibrahim był szefem wywiadu wojskowego w Libanie południowym i znany jest z bliskich związków z Hezbollahem. Należy także wspomnieć, że 13 listopada 2018 r. Departament Stanu USA uznał Dżawada Nasrallah, syna sekretarza generalnego Hezbollahu, Hassana Nasrallahaa, za terrorystę i nałożył sankcje na innych czołowych członków Hezbollahu[2].

’Abbas Ibrahim (zdjęcie: almanar.com, 27 listopada 2018)

Poniżej podajemy fragmenty przemówienia Ibrahima na tej konferencji:

„Istnieje zamęt dotyczący definicji terroru, zamęt, który jest umyślnie tworzony na świecie, ponieważ służy planom supermocarstw. Nie pozwolimy na to, chociaż nasze możliwości są skromne.

Istnieje terror, który ma na celu przerażenie waszego wroga, i jest on słuszny, a [nawet jest] obowiązkiem. [I odwrotnie,] istnieje terror, który ma na celu przerażenie niewinnych ludzi, co jest szczytem moralnego i ideologicznego zdeprawowania. Popieramy terror pierwszego [rodzaju] i opór przeciwko wrogowi wszędzie. Nie jest to hańba, ale honor, do którego aspirujemy.

Popieramy opór przeciwko każdemu, kto próbuje najechać Liban lub podporządkować sobie jego ludność. Możecie nazwać to, jak chcecie – dla nas jest to źródło dumy.  Z drugiej strony, terroryzowanie niewinnych ludzi, szkodzenie ich prawom, [obieranie za cel] ich dzieci w szkołach lub robotników w fabrykach i mordowanie ich tylko w celu zabijania lub z powodu jakichś sporów ideologicznych lub religijnych – to, podkreślam raz jeszcze, jest szczytem moralnego i ideologicznego zdeprawowania”[3].

Ostrzegając Afrykanów przed USA, Ibrahim powiedział: „Dr Leila Nicolas [wykładowczyni politologii na uniwersytecie w Bejrucie] zauważyła, że sekretarz stanu USA powiedział, że ‘Afryka jest naszą przyszłością’. Nasi bracia Afrykanie, mówię wam, że ta wypowiedź powinna was niepokoić. To jest niepokojące hasło. Do kogo należy przyszłość Afryki, do Afrykanów, czy do uzurpatorskich firm? To jest pytanie, które prosi się o odpowiedź i to nasi afrykańscy bracia ustalą odpowiedź… Z całą skromnością i na życzenie niektórych spośród was, jestem gotowy udzielić wszystkich zasobów i wiedzy Departamentu Bezpieczeństwa Ogólnego [Libanu] na usługi każdego z naszych kolegów w każdym kraju afrykańskim. Umieszczam całą wiedzę Departamentu do waszej dyspozycji, jak również moją osobistą wiedzę, by chronić waszego bezpieczeństwa i stabilności. To nie jest dobroczynność ani usługa z mojej strony. To jest obowiązek. Afryka jest domem dla 400 tysięcy Libańczyków i naszym obowiązkiem jako Libańczyków jest chronienie stabilności i bezpieczeństwa krajów, w których żyją”[4].


[1] Among other topics, the conference addressed the possibility that the terror organizations would move their activity to Africa following their defeat in the Middle East. Its closing statement called for honoring the rights of nations to self-determination, banning the use of armed force in international conflicts, agreeing on a uniform definition of terror and terror organizations, and addressing the roots of terror. (Al-Akhbar, Lebanon, November 28, 2018).

[2] State.gov, November 13, 2018.

[3] Al-Akhbar (Lebanon), November 28, 2018.

[4] Elnashra.com, November 27, 2018.