18 września 2021 r. najwyżsi przywódcy Międzynarodowego Związku Muzułmańskich Uczonych (IUMS), który jest sponsorowany przez Katar[1], gościli w kwaterze głównej organizacji w Doha delegację rządu talibów w Afganistanie, z wiceministrem spraw zagranicznych, Sherem Mohammadem 'Abbas Stanikzaim, na czele. Pozostałymi członkami delegacji byli członek biura politycznego Talibanu, Al-Mawlawi Muti’ Al-Hakk, rzecznik (w języku angielskim) biura politycznego, Suhail Szaheen i inny rzecznik biura, Muhammad Na’eem. Podczas spotkania z oficjelami IUMS, w tym z przewodniczącym organizacji, Ahmadem Al-Raissounim i sekretarzem generalnym, 'Alim Al-Karadaghim, wychwalali oni rząd Talibanu za jego dżihad i oferowali udzielić wszelkiej pomocy potrzebnej przy zarządzaniu sprawami państwa. Wiceminister spraw zagranicznych Stanikzai podziękował IUMS za poparcie i poprosił jego członków o wskazówki dla ustanowienia islamskiego reżimu.

Spotkanie odbyło się w tydzień po wysłaniu przez IUMS listu gratulacyjnego do przywódcy Talibanu, szejka mułły Mohammada Hasana Achunda, po jego mianowaniu na „premiera Islamskiego Emiratu Afganistanu”. W liście wyrażono nadzieję, że “nowy rząd przedstawi model prawowitych islamskich rządów, jak rządy ustanowione przez Proroka Mahometa i jego następców, Sprawiedliwych Kalifów” i podkreślono gotowość IUMS “pełnej współpracy [z nowym rządem] i pomocy, w każdy sposób, w jaki możemy”[2].

Istotnie, od przejęcia Kabulu przez Taliban IMS szeroko wychwalał ten ruch. Natychmiast po wycofaniu się wojsk USA z kraju, jego przewodniczący, Al-Raissouni, wydał oświadczenie gratulujące Talibanowi “jego dżihadu przeciwko amerykańskim siłom”, w którym napisał: “IUMS jest zadowolony i optymistyczny, i gratuluje narodowi afgańskiemu i jego kierownictwu, a szczególnie Talibanowi tych posunięć i nowego etapu, który rozpoczął się lub zaczyna nabierać kształtów w tym czasie w Afganistanie… Wypędzenie inwazyjnych wojsk amerykańskich i europejskich jest afgańskim osiągnięciem, do którego doszło dzięki dżihadowi, niezłomności i poświęceniom, i za to dziękujemy Talibanowi…” [3] W dodatku na witrynie internetowej IUMS opublikowano wiele artykułów wychwalających ruch i jego dżihad.[4]

Należy zauważyć, że Katar, który przedstawia się jako uczciwy i neutralny pośrednik w rozmowach między Talibanem a Zachodem, praktycznie popiera Taliban i był miejscem wielu spotkań między przywódcami Talibanu a innymi organizacjami sponsorowanymi przez Katar i popierającymi terror, nie tylko IUMS, ale także Hamas.[5]

Poniżej podajemy szczegóły o spotkaniu między oficjelami IUMS a rządową delegacja Talibanu.

Przewodniczący IUMS, Ahmad Al-Raissouni: Doceniamy wasz dżihad i będziemy was wspierać

Przewodniczący IUMS, szejk Ahmad Al-Raissouni, przywitał delegację i powiedział: “Jesteśmy braćmi i nasze serca są z wami, godzina za godziną. Cieszymy się, że to spotkanie odbywa się tutaj [w Doha] i nasze domy są dla was także otwarte. Dziękujemy wam raz jeszcze za waszą wiarę w nas i za wasz szacunek. Doceniamy także wasz dżihad i waszą [religijną] wiedzę, bo jesteście religijnymi uczonymi i podzielamy odpowiedzialność za [szerzenie religijnej] wiedzy”. Al-Raissouni podkreślił, że IUMS będzie działać, by spełnić każdą sugestię afgańskiego rządu i ruchu Talibów przez organizowanie konferencji i sympozjów, żeby Taliban mógł skorzystać z doświadczenia innych w edukacji, polityce i ekonomii. Sekretarz generalny IUMS, 'Ali Al-Karadaghi, także pogratulował delegacji i wyjaśnił, że “wszyscy są rozradowani zwycięstwami Talibanu, które są zwycięstwami wszystkich muzułmanów”. [6]

 

Spotkanie w kwaterze głównej IUMS w Doha (Źródło: Twitter.com/alemara_ar, 18 września 2021)
Spotkanie w kwaterze głównej IUMS w Doha (Źródło: Twitter.com/alemara_ar, 18 września 2021)

Przewodniczący delegacji Talibanu, Stanikzai: Pragniemy ustanowić islamskie rządy z wskazówkami od IUMS 

Szer Mohammad 'Abbas Stanikzai, wiceminister spraw zagranicznych w rządzie Talibanu, który przewodniczył delegacji, powiedział na spotkaniu:  “Jesteśmy dumni, że jesteśmy tutaj, ponieważ spotykamy się z najważniejszymi religijnymi uczonymi IUMS. Celem wizyty jest podziękowanie [uczonym] IUMS twarzą w twarz za list [jaki wysłali] do premiera Emiratu [mułły Mohammada Hasana Akhunda] i za pogratulowanie mu i jego nowemu rządowi …” Stanikzai dodał, że „Afganistan potrzebuje rady i wskazówek uczonych [z IUMS]” i wyjaśnił, że “państwo afgańskie cierpi z powodu faktu, że cały poprzedni rząd opuścił kraj, który upada ekonomicznie i którego 70% populacji żyje poniżej linii ubóstwa. Cierpimy także z powodu wrogości [globalnych] mediów i ograniczeń na poziomie ekonomicznym”. Powiedział, że “sukces Afganistanu jest sukcesem wszystkich” i że Taliban czuje ciężar odpowiedzialności i pragnie ustanowić islamski reżim, który nie będzie sprzeczny ze społecznością międzynarodową.     

Dodał: „Pragniemy ustanowić te [rządy] z pomocą i wskazówkami naszych uczonych we wszystkich dziedzinach”. Podziękował IUMS za popieranie Islamskiego Emiratu Afganistanu i współpracę z nim i poprosił o pomoc w budowaniu i zachowaniu afgańskiego państwa. Podkreślił, że “list IUMS przekazał uznanie Islamskiego Emiratu Afganistanu nie tylko ze strony religijnych uczonych muzułmańskiego świata ale ze strony całego islamskiego narodu”[7].  

 

[1] The IUMS, founded in 2004 by Sheikh Yousuf Al-Qaradawi, who also headed it until several years ago, is sponsored by Qatar and Turkey. Dr. Ahmad Al-Raissouni, who replaced Al-Qaradawi as IUMS head in November 2018, told Al-Jazeera in an interview that Qatar has supported the organization since its inception and that Turkey now funds it as well, and said: „There is nothing wrong with that and we don’t hide it. On the contrary, we are proud of it and we urge all the countries to follow in the footsteps of those two.” Senior IUMS members have for years been promoting extremist, anti-Western and antisemitic discourse, which has included even calls for suicide attacks. For MEMRI publications on the IUMS, see Appendix of following MEMRI report: Special Dispatch No. 9208 – Facebook Shuts Down Account Of International Union Of Muslim Scholars (IUMS), Which Frequently Calls For Terror And Jihad, March 2, 2021.

[2] Iumsonline.org, September 12, 2021.

[3] See MEMRI Special Dispatch No. 9505 – Qatar’s Protégés – Hamas Officials, Muslim Brotherhood, Al-Jazeera Reporters – Praise Taliban’s 'Jihad’ And 'Victory’; Journalists, Liberals In Response: They Should Move To Kabul – August 19, 2021.

[4] See MEMRI Special Dispatch No. 9530 – Member Of Qatar-Supported International Union Of Muslims Scholars: The Taliban Are Paragons Of Steadfast Jihad; We Do Not Fear Them But Fear For Them – September 1, 2021.

[5] For example, on August 15, 2021, the day the Taliban took over Kabul, journalists identified with Hamas circulated on social media photos from a meeting between Hamas leaders and a Taliban delegation that had taken place in Doha in May 2021. See MEMRI Special Dispatch No. 9505 – Qatar’s Protégés – Hamas Officials, Muslim Brotherhood, Al-Jazeera Reporters – Praise Taliban’s 'Jihad’ And 'Victory’; Journalists, Liberals In Response: They Should Move To Kabul – August 19, 2021.

[6] Iumsonline.org, August 19, 2021.

[7] Iumsonline.org, September 19, 2021; twitter.com/alemara_ar, September 18, 2021.