Poniżej podajemy wiadomości z MEMRI Urdu-Pashtu Media Blog (www.thememriblog.org/urdupashtu ) dotyczące Faisala Shahzada, Amerykanina pakistańskiego pochodzenia, który jest oskarżony o nieudany zamach 1 maja na Times Square. MEMRI Urdu-Pashtu Media Blog zawiera informacje, których nie ma nigdzie indziej – wiele z nich zostaje umieszczonych na stronie internetowej na kilka dni przed doniesieniami z innych mediów. Personel Urdu-Pashtu Media Project pracuje w Waszyngtonie, Londynie, Kabulu, Peszawarze, Islamabadzie i New Delhi, monitorując liczne gazety i tygodniki, strony internetowe i stacje telewizyjne w Afganistanie, Pakistanie i Indiach w językach dari, pasztu, urdu i hindi.

Obecnie możesz śledzić Urdu-Pashtu Media Project na Twitterze, żeby uzyskać najnowsze informacje ze środków masowego przekazu w urdu i pasztu. http://twitter.com/memriurdu

Zamachowiec z Times Square, Faisal Shahzad, syn pakistańskiego oficera lotnictwa, spotkał się z dowódcą bojowym Jaish-e-Muhammad; kilku jego krewnych znajduje się wśród 13 aresztowanych w Pakistanie

Faisal Shahzad, który został aresztowany za nieudany zamach bombowy na Times Square, spotkał się w lipcu z dowódcą organizacji bojowej Jaish-e-Muhammad, według doniesienia gazety w języku urdu. W ostatnich latach Jaish-e-Muhammad, sunnicka organizacja bojowa, pracuje podobno w ścisłej kooperacji z talibami i Al-Kaidą w Pakistanie

http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/26857.htm

Pięciu obywateli Pakistanu związanych z bojówkarzami, “zatrzymanych” w Dubaju

Dwóch pakistańskich lekarzy, znanych ze swoich domniemanych związków z Al-Kaidą i sunnicką organizacją bojową Jundallah, wraz z trzema innymi obywatelami pakistańskimi, zostali “zatrzymani” w Dubaju, według informacji pakistańskiej gazety w języku urdu.

http://www.memrijttm.org/content/en/blog_personal.htm?id=3333&param=UPP

MUSISZ BYĆ PŁACĄCYM CZŁONKIEM JTTM, ŻEBY OBEJRZEĆ PEŁEN RAPORT. INFORMACJA O CZŁONKOWSTWIE ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ .

Dr Fouzia Siddiqui mówi, że list Hakimullaha Mehsuda do niej jest częścią międzynarodowej konspiracji

Dr Fouzia Siddiqui, siostra pakistańskiej naukowiec dr Aafii Siddiqui, która została skazana w USA za próbę zabicia żołnierzy amerykańskich w Afganistanie, zbyła list napisany do niej przez szefa talibów Hakimullaha Mehsuda, jako część międzynarodowej konspiracji, informuje gazeta w języku urdu.

Pakistańskie gazety poinformowały we wtorek, że w liście tym Mehsud, Emir Tehrik-e-Taliban Pakistan (TTP lub Ruch Pakistańskich Talibów) zapowiedział zemstę za skazanie w USA jej siostry dr Aafii Siddiqui (patrz Report: Letter By Hakimullah Mehsud Confirms He Is Behind Times Square Plot .)

Według informacji w gazecie “Roznama Islam” w języku urdu dr Fouzia Siddiqui powiedziała, „Ten list został napisany przez międzynarodowe agencje wywiadowcze [nie zaś przez Mehsuda] jako część międzynarodowej konspiracji przeciwko moim wysiłkom wydostania Aafii z Ameryki”.

List, adresowany do dr Fouzii Siddiqui, był przesłany przez byłego szpiega pakistańskiego Khalida Khawaja, którego kilka dni temu zabili bojówkarze w Waziristanie Północnym, kiedy wraz z innym byłym szpiegiem, Colonel Imam, szedł pomóc brytyjskiemu dziennikarzowi w zrobieniu dokumentalnego filmu dla telewizji.

W liście tym Mehsud wyraził swoje poparcie dla dr Fouzii Siddiqui i jej kampanii na rzecz uwolnienia siostry.

Z różnych sprzecznych doniesień medialnych nie można wywnioskować, czy list rzeczywiście został doręczony dr Fouzii Siddiqui przez Khalida Khawaja.

http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/26884.htm

Ogłoszenie w sprawie dr Aafii Siddiqui w gazecie w języku urdu wzywa do protestu w Islamabadzie; wcześniej w tym tygodniu TTP podawało ją jako powód ataku na Times Square

Ogłoszenie w wiodącej gazecie pakistańskiej w języku urdu wezwało na jutro, 6 maja, do demonstracji protestacyjnej w Islamabadzie, żeby zażądać uwolnienia dr Aafii Siddiqui, pakistańskiej naukowiec, skazanej przez ławę przysięgłych na Manhattanie za próbę zabicia żołnierzy amerykańskich w Afganistanie. Ogłoszenie, wydane przez niejakiego inżyniera Syeda Bilala z poparciem dwóch osób o nazwiskach Khalid Bhatti i Ibrar Khan, opublikowała gazeta w języku urdu „Roznama Express”. W najnowszych wideo, pokazanych w związku z zamachem bombowym na Times Square, Hakimullah Mehsud, Emir Tehrik-e-Taliban Pakistan i jego adiutant Qari Hussain Mehsud podają sprawę dr Aafii Siddiqui jako powód ich zemsty.

http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/26872.htm

Ojciec zamachowca z Times Square, emerytowany wice marszałek lotnictwa Baharul Haq, został aresztowany tymczasowo w Pakistanie

Emerytowany wice marszałek lotnictwa Baharul Haq, ojciec zamachowca z Times Square Faisala Shahzada, został aresztowany tymczasowo przez agencje wywiadowcze w Pakistanie, informuje strona internetowa w języku urdu.

Strona internetowa gazety w języku urdu “Roznama Jang” poinformowała, że Haq został aresztowany tymczasowo niedaleko miasta Hasan Abdal w prowincji Pendżab, po drodze do Islamabadu poprzez Peszawar.

Raport cytuje niezidentyfikowane źródła, mówiące, że były oficer Pakistańskich Sił Lotniczych został aresztowany tymczasowo, by nie pozwolić mu na rozmowy z mediami i drażliwymi [tj. wywiadowczymi] agencjami.

Wcześniej doniesienia medialne podały jego nazwisko jako Bahaul Haq. Jego syn, Faisal Shahzad został aresztowany w USA za próbę spowodowania eksplozji bombowej na Times Square w Nowym Jorku wieczorem 1 maja.

http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/26883.htm

Znany prezenter telewizyjny Kamran Khan nazywa aresztowanie Faisala Shahzada spiskiem przeciwko Pakistanowi

Znany pakistański dziennikarz Kamran Khan, który prowadzi popularny program aktualności w sieci telewizyjnej GEO, opisał aresztowanie Faisala Shahzada w związku z bombą na Times Square jako spisek przeciwko Pakistanowi, jak donosi gazeta w języku urdu. Gazeta o masowym nakładzie „Roznama Jang” cytuje tego prezentera telewizyjnego: „Po aresztowaniu pochodzącego z Pakistanu obywatela amerykańskiego, Pakistan raz jeszcze zostaje przedstawiony światu jako centrum terroryzmu”. Według tego raportu Kamran Khan powiedział: „Warte zauważenia jest to, że aresztowanie pochodzącego z Pakistanu obywatela amerykańskiego zdarzyło się, kiedy Tehrik-e-Taliban Pakistan przyjął odpowiedzialność za incydent [na Times Square]. [Tak więc] wszystko zdarzyło się tego samego dnia, kiedy sąd w Mumbaju uznał Pakistańczyka za winnego ataków w Mumbaju [2008]”. Kamran Khan (na zdjęciu powyżej) dodał: „Jest niezmiernie ważne, że w czasie, kiedy wiązano incydenty od Mumbaju do Nowego Jorku, dokładnie w tym samym czasie generał David Petraeus, szef armii USA, prowadził rozmowy z generałem głównodowodzącym Ashfaqem Kayanim w Islamabadzie…”

Według raportu w “Roznama Jang”: “Kamran Khan wyznaje pogląd, że komentatorzy zauważają, iż raz jeszcze wokół Pakistanu snuje się [sieć] konspiracji”.

http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/26871.htm

Pakistańska gazeta w języku urdu stwierdza, że aresztowanie Faisala Shahzada jest spiskiem przeciwko Pakistanowi

Raport w pakistańskiej gazecie w języku urdu mówi, że aresztowanie Pakistańczyka Faisala Shahzada w związku z bombą na Times Square jest „spiskiem przeciwko Pakistanowi, ponieważ dowody dostarczone przez agencje wywiadowcze [USA] są nieprzekonujące”.

Według raportu w gazecie w języku urdu “Roznama Ummat” “Także media zachodnie postawiły pytania o szereg szczegółów dostarczonych przez rząd USA. Ukrywanie faktów o tym, jak siły bezpieczeństwa USA dosięgły podejrzanego, mówi, że nie wszystko jest w porządku”.

„Dwóch z trzech ludzi aresztowanych [w samolocie do Dubaju] nie zostało przedstawionych w mediach. A jeden, który był Pakistańczykiem, został umyślnie przedstawiony w mediach, by zniesławić Pakistan” – stwierdza raport, który utrzymuje, że Faisal Shahzad został aresztowany tylko dlatego, że odwiedził obszary plemienne Pakistanu podczas 5-miesiecznego pobytu w Pakistanie.

Gazeta ta oskarża: “FBI twierdziło początkowo, że biały mężczyzna był zamieszany w podejrzaną działalność, ale potem aresztowano Pakistańczyka. Twierdzenie talibów, że była to ich próba zamachu, zostało odrzucone przez USA, niemniej obecnie Ameryka poszukuje jakiejś wymówki, żeby ogłosić, iż talibowie są odpowiedzialni za podłożenie bomby”.

Gazeta opisuje zakup samochodu bez dokumentacji jako wątpliwy, dodając, że taka rzecz dziejąca się w kraju takim jak USA czyni, iż cała historia jest podejrzana.

Raport twierdzi, że w USA agencje wywiadowcze fałszują dowody, żeby ogłosić, iż pojazd należy do Faisala Shahzada, chociaż właścicielką jest amerykańska kobieta.

http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/26873.htm

Gazeta w języku urdu widzi spisek i stwierdza: Faisal Shahzad aresztowany, oskarżony i przyznaje się do winy w ciągu jednego dnia, zbyt dobre, by mogło być prawdziwe; Prokurator federalny USA jest Hindusem z żoną Żydówką

W Pakistanie prawicowa gazeta w języku urdu twierdzi, że za aresztowaniem obywatela USA pochodzenia pakistańskiego Faisala Shahzada w zwiazku z nieudanym zamachem na Times Square stoi spisek.

Gazeta w języku urdu “Roznama Nawa-i-Waqt” pisze, że także według praw amerykańskich podejrzanego nie można postawić przed sądem bez prawidłowego dochodzenia, które zabiera czas.

„Przypadki dr Aafii [Siddiqui, skazanej w USA za próbę zabicia żołnierzy amerykańskich w Afganistanie] i innych podejrzanych, trwały miesiące, [ale] Faisal Shazhad został aresztowany i przyznał się i przewód sądowy rozpoczął się zaledwie w parę dni! To są znaki zapytania o przejrzystość procedury” – pisze gazeta.

“Fakt, że prokurator federalny [USA, Preet Bharara] jest Hindusem i ma żonę Żydówkę, nadaje tej sprawie aurę spisku przeciwko Pakistanowi, wspólnie uknutego przez lobby indyjskie i izraelskie w USA” – mówi gazeta.

Raport zauważa, że przekazanie sprawy człowieka stojącego za 11 września, Khalida Szejka Mohammada do Nowego Jorku, także jest wynikiem starań prokuratora federalnego, który jest osobistym przyjacielem i był kolegą uniwersyteckim prezydenta Baracka Obamy w Columbia Law School.

Według tych samych źródeł konserwatywne siły polityczne, które sprzeciwiają się polityce Obamy i chcą, by kontynuował wojnę przeciwko terroryzmowi, stoją za tym spiskiem, jak utrzymuje gazeta.

Kwestionując teorię o nagłym nawróceniu się liberalnego młodzieńca z klasy wyższej, jakim był Faisal Shahzad, w islamskiego bojownika, raport twierdzi, że szereg pakistańsko-amerykańskich obywateli pracuje jako amerykańscy agenci i Faisal Shahzad może być jednym z nich.

Raport kończy się twierdzeniem, że ten spisek ma na celu popchnięcie armii pakistańskiej ku kolejnej operacji militarnej w Federalnie Administrowanych Obszarach Plemiennych Pakistanu, tym razem w Waziristanie Północnym.

http://www.thememriblog.org/urdupashtu/blog_personal/en/26885.htm

Wiodąca gazeta pakistańska utrzymuje, że ręka zagranicznego dyplomaty pomaga Faisalowi Shahzadowi

Wiodąca gazeta pakistańska utrzymuje, że w spisku bombowym na Times Squere widać rękę zagranicznego dyplomaty, mówiąc, że Faisal Shahzad spotkał się z zagranicznym dyplomatą podczas wizyty w Pakistanie w lutym.

Wiodąca gazeta “The News” cytuje niezidentyfikowane źródło, które twierdzi, że dyplomata został zidentyfikowany jako Williams, ale nie ma informacji o celu i szczegółach jego spotkania z Faisalem Shahzadem.

Po spotkaniu z Williamsem Faisal Shahzad powrócił do USA 3 lutego, mówi raport.

Według tego raportu jedyny brat Faisala Shahzada jest osiedlony w Kanadzie, podczas gdy jego siostra, która jest lekarzem, jest zamężna i mieszka w Peszawarze. Ojciec Faisala, emerytowany wice marszałek lotnictwa Baharul Haq, który został zatrzymany dzisiaj, służył także w nadzorze lotnictwa cywilnego po przejściu na emeryturę z pakistańskich Sił Lotniczych (patrz Baharul Haq, Taken Into Preventive Custody In Pakistan ).