Poniższy raport jest darmową próbką MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor (JTTM). Informacja o prenumeracie JTTM znajduje się tutaj. 

23 maja 2024 r. kilka kanałów Telegramu powiązanych z Hezbollahem i wspieranymi przez Iran bojówkami w Iraku doniosło o „dużym i ważnym spotkaniu”, które odbyło się dzień wcześniej w Teheranie za kulisami pogrzebu irańskiego prezydenta Raisiego i innych oficjeli którzy zginęli wraz z nim w katastrofie helikoptera 19 maja. [1] Według doniesień w spotkaniu uczestniczyli dowódca IRGC gen. dyw. Hossein Salami, szef Siły Kuds gen. Esmail Kaani i wyżsi funkcjonariusze różnych frakcji ruchu oporu. Uczestnicy podkreślili, że „dżihad będzie kontynuowany, aż ruch oporu w Gazie odniesie całkowite zwycięstwo” z pomocą wszystkich frakcji ruchu oporu w regionie.

 Poniżej znajdują się szczegóły niektórych z tych raportów:

Kanał Sabereen News Telegram, powiązany ze wspieranymi przez Iran bojówkami w Iraku, podał, że oprócz Salamiego i Kaaniego, w  spotkaniu uczestniczyli rzecznik Huti, Muhammad Abd Al-Salam, przywódca Hamasu Ismail Hanija, zastępca przywódcy Hezbollahu Na’im Kassem oraz przedstawiciele Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu, irackiego ruchu oporu i Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny. Omawiano warunki polityczne, militarne i społeczne w Strefie Gazy oraz rolę osi oporu w wojnie Potop Al-Aksa, a uczestnicy oświadczyli, że „dżihad będzie kontynuowany do czasu, aż ruch oporu w Gazie odniesie całkowite zwycięstwo” z udziałem wszystkich frakcji ruchu oporu w regionie. [2]

Kanał Telegramu Jednostki 10 000, który jest również powiązany ze wspieranymi przez Iran bojówkami w Iraku, zamieścił zdjęcia ze spotkania: [3]


[1] On resistance axis  responses to Raisi’s death, see MEMRI JTTM Report: Iran-Backed Militias In Lebanon, Iraq, And Yemen Eulogize Iranian President Raisi As 'Brave Muslim Leader’ Who Stood Up To 'American And Israeli Arrogance And Hegemony’, May 21, 2024.

[2] Telegram, May 23, 2024.

[3]  Telegram, May 23, 2024.