Wprowadzenie

Proces majora Nidala Hasana, jedynego podejrzanego w sprawie zamachu z 5 listopada 2009 r., ma rozpocząć się 20 sierpnia 2012 r.; jest on oskarżony o 13 mordów z premedytacją oraz 32 usiłowania mordu.

Poniższy raport, który zawiera dokumentację MEMRI Jihad and Terrorism Threat Monitor, przedstawia wywiady mediów dżihadystycznych z Anwarem Al-Awlakim, radykalnym szejkiem jemeńsko-amerykańskim i przywódcą Al-Kaidy na Półwyspie Arabskim (AQAP), który został zabity w ataku samolotu bezzałogowego 30 września 2011 r., gdzie omawia on swój związek z Hasanem i ze strzelaniną w Fort Hood; reakcje na ten zamach z mediów dżihadystycznych; niedawne wypowiedzi online aktywistów Al-Kaidy o tym zamachu jako modelu do przyszłych ataków; oraz reakcje innych przywódców Al-Kaidy: amerykańskiego rzecznika Al-Kaidy Adama Gadahna, przywódców AQAP, talibów, Islamskiego Ruchu Uzbekistanu (IMU) i innych grup dżihadystycznych.

Zamach Hasana wprawił przywódców Al-Kaidy, jej media i jej zwolenników online w ekstatyczny trans; jako żołnierz armii USA dokonujący zamachu „samotnego wilka”, był on traktowany jako znakomitość przez wybitnych dżihadystów wszelkiej maści. Al-Awlaki nazwał go „bohaterem” i „człowiekiem sumienia”; amerykański rzecznik Al-Kaidy Adam Gadahn określił go jako „pioniera, pomysłodawcę i wzór osobowy”; Al-Kaida na Półwyspie Arabskim (AQAP) i jej przywódcy wychwalali go jako „bohatera” i „bohaterskiego wojownika”, a talibowie nazywali go „odważnym”. Sam zamach był określany jako „heroiczny” przez amerykańskiego rzecznika Al-Kaidy Adama Gadahna, Al-Awlakiego i innych.

A-Kaida i grupy dżihadystyczne na całym świecie nadal wskazują na Hasana jako wzór osobowy, a zamach w Fort Hood jako model działania. Artykuły o Hasanie przerobiono na wideo muzyczne, umieszczone na YouTube i forach dżihadystów; jego twarz używana jest jako awatar na kontach dżihadystów w Twitterze, YouTube, Facebooku i innych mediach społecznościowych oraz w mediach Al-Kaidy. Artykuły o nim były publikowane w „Inspire”. Krótko mówiąc, major Nidal Hasan stał się dżihadystyczną legendą.

Poniżej podajemy tytuły podrozdziałów tego raportu oraz zamieszczone tam ilustracje. Pełen raport (w języku angielskim) można przeczytać tutaj: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6593.htm

Anwar Al-Awlaki o majorze Nidalu Hasanie i zamachu w Fort Hood

Artykuł Al-Awlakiego stwierdza, że Hasan jest jego uczniem, wyraża poparcie dla jego czynów – i jest przerobiony przez dżihadystów online na wideo muzyczne

Al-Awlaki opowiada Al-Dżazirze o osobistych stosunkach z Hasanem

Inny wywiad z Al-Awlakim umieszczony na wiodącym forum Al-Kaidy

Wideo AQAP pokazuje muftiego Al-Rubaisha, chwalącego “bohaterską rzeź” Hasana – zainspirowaną przez Al-Awlakiego; także pośmiertne przesłanie Al-Awlakiego

Wideo kompanii medialnej Al-Kaidy, Al-Sahab, używa zdjęć Hasana, żeby podkreślić wezwanie do samotnych akcji dżihadystycznych na Zachodzie

Urodzony w USA rzecznik Al-Kaidy Adam Gadahn o Hasanie

Wideo z marca 2010: „Mudżahedin, brat Nidal Hasan pokazał nam, co może zrobić dla swojej religii i braci w wierze prawy muzułmanin z karabinem szturmowym… Jest on pionierem, pomysłodawcą i wzorem osobowym, który… pokazał drogę każdemu muzułmaninowi, znajdującemu się między niewiernymi”

Gadahn na wideo zwraca się do Obamy: Hasan “był [kiedyś] jednym z waszych”; nawet bez Al-Kaidy “nadal będą setki milionów muzułmanów gotowych i chętnych do walki z wami”

Dowódca AQAP Fahd Al-Quso o „bohaterskim wojowniku Nidalu Hasanie”

Zastępca emira AQAP Abu Sufyan chwali “wspaniały i bohaterski czyn” Hasana

Emir AQAP Nasir Al-Wahishi: Bohater Nidal Hasan

Oświadczenie AQAP o „Bohaterskim mudżahedinie, bracie Nidalu Hasanie”

W wydaniu “Inspire” z lata 2010 r.: Hasan jako wzór osobowy

Numer “Inspire” z października 2010 o “wspaniałym, heroicznym czynie” Hasana

Numer “Inspire” z maja 2012: Zamachowiec może “stać się Nidalem Hasanem, który jest niewidoczny dla oka publiczności i wroga”

Forum Al-Shumoukh do czytelników witryn dżihadystycznych w USA: Idźcie śladami Hasana

Komunikat Ansar Al-Mujahideen gratuluje Hasanowi: “Czyny Nidala Malika Hasana nie były sprzeczne z religią islamu”

Członek forum dżihadystycznego „Al-Cubi” wzywa do dalszych zamachów, takich jak Fort Hood

Talibowie chwalą strzelaninę w Fort Hood: „Bohaterski Nidal Hasan”

Islamski ruch Uzbekistanu (IMU) chwali zamachowców “samotne wilki”: “szlachetny mudżahedin Nidal Hasan”

Niedziałająca obecnie Grupa Rewolucyjnych Muzułmanów z Nowego Jorku: „Nidal Hasan: oficer i gentleman”

*Steven Stalinsky jest dyrektorem wykonawczym Middle East Media Research Institute (MEMRI).