30 lipca 2012 r. główne z mediów Tuaregów Toumast Press (toumastpress.com) opublikowało wywiad z Mossą Ag Attaherem[1], Koordynatorem Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (MNLA’s) do Działań Dyplomatycznych w Europie. Od 6 kwietnia 2012 r., kiedy MNLA jednostronnie ogłosił niepodległość regionu Azawad od Mali, ruch ten walczył o utrzymanie niepodległości. Po ogłoszeniu deklaracji o niepodległości MNLA znalazła się otoczona przez wielu wrogów, głównie dwa kraje – Mali i Algieria – oraz organizacje dżihadystyczne – Al-Kaidę w Islamskim Maghrebie (AQIM), Ansar Al-Din, odłam Al-Kaidy o nazwie Monoteistyczny Ruch na rzecz Dżihadu w Afryce Zachodniej (MUJAO) oraz ruch nigeryjski Boko Haram.

W wywiadzie Ag Attaher wyjaśnia, że sekularyzm jest głównym filarem ruchu i że MNLA jest przeciwna zaprowadzeniu prawa szariatu. Podkreśla on także, że celem ruchu jest ustanowienie świeckiego państwa, w którym prawa wszystkich grup etnicznych regionu Azawad – Tuaregów, Maurów/Arabów, Songhajów i Fulanów – będą respektowane. Ponadto ruch zadeklarował się jako partner Zachodu w walce z terroryzmem.

Jednak w dniach 26-27 czerwca 2012 r. miasto Gao – tymczasowa stolica Azawadu – została podpalona. Ciężko uzbrojone brygady MUJAO i AQIM, starając się zdobyć panowanie nad miastem, zaatakowały siedzibę główną Tymczasowej Rady Państwa Azawad (CTEA), przejściowego rządu Narodowego Ruchu Wyzwolenia Azawadu (MNLA). Toumast Press pisze, że atak został zorganizowany z wsparciem tajnych służb algierskich i błogosławieństwem Mali i Kataru.

Chociaż podczas walk MNLA straciła kontrolę nad Gao na rzecz ruchów islamistycznych twierdziła, że osłabiła AQIM, powodując znaczne ich straty w ludziach. Obecnie MNLA reorganizuje swoje polityczne i militarne szeregi i przygotowuje się do kontrnatarcia. 23-24 lipca 2012 r. MNLA zorganizowała spotkanie w stolicy Burkina Faso Ouagadougou, w celu dokonania przeglądu swojej organizacji. Spotkanie zorganizowano z inicjatywy mediatora Ekonomicznej Wspólnoty Państw Afrykańskich (ECOWAS), ministra spraw zagranicznych Burkina Faso, Djibrila Bassolego przy pomocy szwajcarskiego rządu federalnego.

W angielskim oryginale raportu (http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/6592.htm ) znajdują się fragmenty wywiadu z Ag Attaherem. Tutaj podajemy jedynie śródtytuły oraz ilustracje.

MNLA uważa rozdział między państwem a religią za sprawę zasadniczą



Koordynator MNLA dla Działań Dyplomatycznych w EuropieMossa Ag Attaher[2]



Azawad jest głównie pustynią; główne miasta, takie jak Gao i Timbuktu, mieszczą się wzdłuż rzeki Niger, która jest głównym źródłem wody w kraju.

Algieria spiskuje przeciwko MNLA



Logo MNLA napisane po arabsku, francusku i berberyjsku. Mottem MNLA jest “Jedność, sprawiedliwość, wolność”



Flaga Azawadu

MNLA nigdy nie pozwoli terrorystom na zaprowadzanie nieporządku i anarchii w wolnym Azawadzie



Mossa Ag Attaher[3]

Mali jest państwem w stanie całkowitego rozkładu, państwem bez armii, bez niemal żadnych instytucji



Plakat popierający MNLA[4]



Mossa Ag Attaher ogłaszający niepodległość Azawadu w francuskiej telewizji France 24 TV, 6 kwietnia 2012[5]




[1] Mossa Ag Attaher is MNLA Communications Officer and was recently appointed MNLA Coordinator for Diplomatic Action in Europe.

[2] Image source: Ara.cat

[3] Image source: Mossa Ag Attaher’s Facebook page, http://www.facebook.com/#!/mossa.agattaher

[4] Image source: Toumast Press Facebook page (http://www.facebook.com/#!/toumastpress ).

[5] Image source: Mossa Ag Attaher’s Facebook page, http://www.facebook.com/#!/mossa.agattaher