Mahmoud Habbasz, doradca prezydenta Palestyny ​​Mahmuda Abbasa, powiedział 17 maja 2024 r. w wywiadzie dla Russia Today TV, że 7 października był wynikiem błędnej oceny przez Hamas środków i form oporu. Powiedział, że Palestyńczycy byli na drodze do narzucenia państwa palestyńskiego Izraelowi i światu, ale Hamas sprowadził ich z tej drogi, przeprowadzając ataki z 7 października w niewłaściwym czasie. Oznajmił, że wszyscy Palestyńczycy mają prawo „przeciwstawiać się okupacji” i stwierdził, że jeśli nie będzie kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego rozwiązania kwestii palestyńskiej, 7 października może powtórzyć się sto razy.

Aby obejrzeć klip z Mahmoudem Habbaszem kliknij tutaj. 

„Jeśli nie będzie kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego rozwiązania kwestii palestyńskiej… 7 października może się powtórzyć sto razy i być może w bardziej poważny sposób”

Mahmoud Habbasz: Jeśli nie będzie kompleksowego, sprawiedliwego i trwałego rozwiązania kwestii palestyńskiej – co najmniej w oparciu o prawo międzynarodowe i rezolucje ONZ – 7 października może powtórzyć się sto razy i być może w poważniejszy sposób. Muszą to zrozumieć. Jako Palestyńczycy poddanie się rzeczywistości na miejscu nie istnieje w naszym narodowym słowniku. Ta koncepcja nie istnieje w naszej historii ani w naszej kulturze politycznej. Dlatego nalegamy na zdobycie naszych praw.

[…]

„Byliśmy na dobrej drodze do narzucenia Izraelowi i światu państwa palestyńskiego… Staje się jaśniejsze każdego dnia, że Hamas sprowadził nas na złą drogę, w niewłaściwym czasie”

Czy Hamas ma prawo – podobnie jak ja i każdy Palestyńczyk – do angażowania się w opór przeciwko okupacji? Zdecydowanie tak. Ale opór nie jest ruchem przypadkowym i arbitralnym. Opór jest starannie zaplanowanym przedsięwzięciem. Należy wybrać właściwe środki, we właściwym czasie i miejscu, we właściwej formie. Jeśli popełnimy błąd w ocenie oporu, jego środków i form – to niechcący poniesiemy stratę. To właśnie wydarzyło się 7 października.

Większość Palestyńczyków uważa, że ​​prawo do oporu jest święte, ale pytanie brzmi, kiedy i w jaki sposób.

[…]

Byliśmy na dobrej drodze do narzucenia Izraelowi i światu państwa palestyńskiego, ale niestety Hamas sprowadził nas daleko z tej drogi.

Zamiast prowadzić nas – naród palestyński – na optymalny kurs, z dnia na dzień staje się coraz wyraźniejsze, że Hamas sprowadził nas na złą drogę, w niewłaściwym czasie.