Poniżej podajemy fragmenty wywiadu z pisarzem libijskim Mojahedem Bosify, który nadała Al-Arabiya TV 19 kwietnia 2013 r.:
Kliknij tutaj, żeby zobaczyć to wideo w MEMRI TV.
Mojahed Bosify: Holandia chroniła mnie, dała mi prawdziwe możliwości w życiu, wykształciła mnie, dała mi dom i pracę, a przede wszystkim, dała mi obywatelstwo. Ale dała mi także coś bardzo ważnego: nauczyła mnie samokrytyki, nauczyła mnie jak wybierać z mojego libijskiego dziedzictwa przez zachowywanie tego, co uważam za dobre, i odrzucanie tego, co uważam za niekorzystne. […]
Najlepszą rzeczą, jaką kraje arabskie i islamskie mogą zrobić dla społeczności muzułmańskich na Zachodzie i dla świata ogólnie, jest powstrzymanie się od pomagania im.
Prowadzący wywiad: Powstrzymanie się od pomagania im?
Mojahed Bosify: Tak jest. Niech ci ludzie żyją swoim życiem w społeczeństwach, które sami wybrali. Niech żyją swoim życiem, oni nie potrzebują waszych porad. To co dzieje się czasami, jest niemal komiczne: sprowadzamy imama z małej wsi w jakimś kraju…
Prowadzący wywiad: Z kraju arabskiego lub islamskiego…
Mojahed Bosify: Tak. Czasami ze wsi, nawet nie z miasta. Umieszczamy go w stolicy takiej jak Londyn lub Amsterdam – i często zdarza się ten olbrzymi szok kulturowy… Zaczyna on wydawać fatwy, które niszczą życie milionów Arabów i muzułmanów wraz z samym wizerunkiem islamu. Niech żyją własnym życiem.
Prowadzący wywiad: Skąd więc weźmiecie imamów?
Mojahed Bosify: Są miliony muzułmanów w Holandii.
Prowadzący wywiad: Wszyscy mają pracę.
Mojahed Bosify: Sześćdziesiąt procent muzułmanów w Holandii żyje z zasiłków społecznych.
Prowadzący wywiad: Są bezrobotni…
Mojahed Bosify: Wielu z nich uważa to za dżizję, podatek pogłówny, na podstawie oficjalnych fatw.
Prowadzący wywiad: Uważają zasiłek społeczny za dżizję?
Mojahed Bosify: Kiedy idą do ATM albo do kasjera bankowego, mówią: “Nawróć się na islam, albo płać dzizję”.
Prowadzący wywiad: Mówią to w ATM?
Mojahed Bosify: Nie, do kasjera w banku.
Prowadzący wywiad: A kasjer nie ma pojęcia…
Mojahed Bosify: Nie, mówi po prostu: “Tutaj są twoje pieniądze” i na tym koniec. Dzisiaj mniej ludzi zachowuje się w ten sposób, ale niektórzy nadal to robią.
Prowadzący wywiad: Żyją w świecie fantazji.Mojahed Bosify: Tak, to jest nasza kultura, którą wyeksportowaliśmy do muzułmanów w Europie. […]