16 września 2022 r. Mayadeen TV (Liban) wyemitowała reportaż o podziemnym centrum dowodzenia Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ) w Gazie i jego działaniach podczas niedawnej konfrontacji między ugrupowaniem a Izraelem. Dowódca polowy znany jako „Abu Ahmad” z Brygad Al-Kuds opisał, w jaki sposób centrum dowodzenia kierowało walkami podczas konfliktu i powiedział: „[Izrael] nie powinien nas ponownie testować”.

Aby obejrzeć fragment relacji libańskiej telewizji o centrum dowodzenia PIJ, kliknij tutaj lub poniżej:

Z podziemnego centrum dowodzenia: „Walki na polu bitwy były zarządzane i przydzielano misje… za pomocą bezpiecznych środków komunikacji”

Reporter: Jesteśmy tutaj, pod ziemią, w jednym z centrów dowodzenia operacyjnego, z którego Brygady Al-Quds dowodziły konfrontacją „Jedności Pól Bitewnych”.

Z takiego miejsca wydano rozkazy dotyczące zasięgu ognia wymierzonego w izraelskiego okupanta przez cały [czas trwania] agresji. Tutaj wyznaczono godzinę zerową na rozpoczęcie bitwy w odpowiedzi na agresję. Za pomocą tych operacji i centrów dowodzenia, zarządzano walkami na polu bitwy, a misje przydzielano różnym jednostkom wojskowym Brygad.

Bojownicy na ziemi natychmiast otrzymywali rozkazy dowódców za pomocą bezpiecznych środków komunikacji. Zgodnie z planem wykonywali te rozkazy.

Dowódca polowy Abu Ahmad: My, dowódcy Brygad Al-Kuds, przygotowaliśmy plan na kilka dni, zgodny z rozwojem wydarzeń w Strefie Gazy. Kierowaliśmy walką w dobry i poprawny sposób przez wydawanie rozkazów jednostkom wojskowym i prowadzenie ognia zgodnie z wcześniej opracowanym planem.

„Nasze przesłanie do tego tyrańskiego wroga jest takie, że nie powinien nas ponownie testować… Jesteśmy gotowi stawić czoła temu wrogowi”

Reporter: To jest materiał filmowy z drugiego dnia agresji i pokazuje, jak Brygady kontrolowały rozwój bitwy. O 13:00 dowódcy Brygad wydają pilny rozkaz, który jest realizowany w ciągu 30 minut.

 

[…]

Dowódca polowy Abu Ahmad: Nasze przesłanie dla tego tyrańskiego wroga jest takie, że nie powinien nas ponownie testować. W Brygadach Al-Kuds poczyniliśmy przygotowania i jesteśmy gotowi stawić czoła temu wrogowi”.