Libański filozof dr Ali Harb wystąpił w dwuczęściowym programie w Al-Hurra TV (USA), który nadano 3 i 10 lutego 2019 r. Powiedział, że chociaż biały kolonializm miał swoje wady, stworzył wielkie możliwości dla świata arabskiego i społeczeństw arabskich, by dołączyły do nowoczesności i wyszły z Średniowiecza. Powiedział, że panarabizm, myśl lewicowa i inne ideologie spowodowały ogólne zmniejszenie wolności w społeczeństwach arabskich w stosunku do epoki liberalizmu i oświecenia, i że powrót religii przyniósł hidżab, wojny domowe, epokę terroryzmu i powrót kolonializmu. Dr Harb powiedział, że świat arabski nie tworzy wiedzy ani nie uczestniczy w tworzeniu cywilizacji i dodał, że Arabowie muszą zmienić sposób, w jaki widzą świat i uporać się ze swoim dziedzictwem i religią.

Aby zobaczyć klip z dr Alim Harbem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„To prawda, że kolonializm miał swoje wady, ale otworzył wielkie możliwości dla społeczeństw arabskich”

Dr Ali Harb: Świat arabski chciał wyzwolenia spod kolonializmu. Jaki jest rezultat 200 lat później? Religia dokonała barbarzyńskiego powrotu.

[…]

My wszyscy – nasza ideologia, nasz ubiór i nasze nowe wartości – jesteśmy owocem nowoczesności. To prawda, że kolonializm miał swoje wady, ale otworzył wielkie możliwości społeczeństwom arabskim. Dał okazję dołączenia do nowoczesności od kiedy Napoleon przybył do Egiptu i od kiedy pierwsi wydawcy przybyli w góry Libanu… Dzisiaj więc jesteśmy owocem nowoczesnego świata. Wyłoniliśmy się ze Średniowiecza dzięki kolonializmowi.

[…]

Najlepszą epoką arabskiego świata był wiek ożywienia, oświecenia i liberalizmu.

[…]

Kiedy więc przybyła epoka ideologiczna – czy to panarabizm, lewicowcy, czy cokolwiek… Poziom wolności zmalał w porównaniu do dni Tahy Husseina.

[…]

„Musimy zmienić nasz sposób myślenia i sposób, w jaki widzimy świat, musimy zmienić sposób radzenia sobie z naszym dziedzictwem i religią… Nie definiuję siebie dłużej przez religijną etykietkę”

Dziennikarz: Terroryzm wyłonił się wśród nas. Ideologia i dziedzictwo są nasze. [Zachód] wykorzystał to, ale to inna sprawa. Nie możemy uniewinniać się i mówić, że to wszystko jest zrobione w Ameryce lub na Zachodzie.

Dr Ali Harb: Powrót religii zaprosił zachodni kolonializm i supermocarstwa z powrotem. Przyniósł  powrót hidżabu, zalał nas wojnami domowymi i rozpoczął epokę terroryzmu.

[…]

Świat arabski jest sparaliżowany, bezsilny i rozdarty wojnami domowymi.

Dziennikarz: Na Boga, to zasługuje na więcej pogardy.

Dr Ali Harb: To nie tworzy wiedzy ani uczestnictwa w tworzeniu cywilizacji przez generowanie wiedzy i technologii – chyba że żyje się w kraju europejskim, gdzie można być bardziej produktywnym.

Dziennikarz: Jakie jest więc rozwiązanie?

Dr. Ali Harb: Przede wszystkim musimy zmienić nasz sposób myślenia i sposób, w jaki widzimy świat, musimy zmienić sposób radzenia sobie z naszym dziedzictwem i religią. Ja, na przykład, zacznijmy od siebie. Nie definiuję siebie dłużej przez religijną etykietkę.