W artykule z 21 kwietnia 2018 r. w libańskiej gazecie “Al-Nahar”, zatytułowanym Hezbollah osiedla się w Syrii, Ahmad ‘Ajjasz pisze o polityce transferu i przymusowej zmiany demograficznej, jaką reżim Baszara Al-Assada prowadzi w Syrii od kilku lat z pomocą Hezbollahu i innych sojuszników[1]. Według ‘Ajjasza jest to w rzeczywistości irański “project osiedlenia”, który obejmuje wyganianie mieszkańców z różnych części kraju i zasiedlanie tych terenów szyickimi członkami Hezbollahu i innych wspieranych przez Iran milicji, którzy nie pozwalają pierwotnym mieszkańcom na powrót do domów. Ostrzega on, że obecność tych nowych osadników w Syrii może nie być tymczasowa.

Poniżej podajemy fragmenty jego artykułu:


Wojownicy Hezbollahu w Syrii (zdjęcie: Al-Nahar, Liban, 21 kwietnia 2018)

Udział Hezbollahu w wojnie w Syrii nie ogranicza się do działań militarnych skierowanych na podtrzymanie syryjskiego reżimu. [Jego cele] rozciągają się znacznie dalej i mają do czynienia z irańskim projektem zasiedlenia, który rozpoczął się kilka lat temu. Celem [tego projektu] jest zmiana demografii [Syrii] przez zasiedlenie [jej członkami] wspieranych przez Iran [szyickich] milicji z Afganistanu, Libanu i innych krajów w regionie.

Naturalnie, świat jest obecnie zajęty implikacjami kwestii [broni] chemicznej, która pojawiła się po użyciu takiej broni przez reżim Assada w Douma w pobliżu Damaszku. Zajmując się jednak kwestią broni chemicznej [świat] ignoruje trwający plan czystki demograficznej, w ramach której dziesiątki tysięcy Syryjczyków przeniesiono kilka dni temu z ich domów w Ghouta w północnej Syrii, a tysiące innych opuściło Al-Kalamun w pobliżu Damaszku [jako część posunięcia] „wynegocjowanego przez Rosję”…

[Te] dziesiątki tysięcy Syryjczyków opuściło domy swoich przodków, gdzie ich rodziny żyły od pokoleń, tak samo jak setki tysięcy [innych] Syryjczyków wcześniej opuściło swoje domy w Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr. Świat jest obojętny [na fakt], że Iran działa energicznie, by zapełnić demograficzną próżnię [pozostawioną przez tych Syryjczyków] Hezbollahem działającym jako główne ramię wykonawcze tego [projektu]. Ktokolwiek wątpi w istnienie tego irańskiego planu, może przeczytać wypowiedzi Alego Akbara Welajatiego, doradcy najwyższego przywódcy [Chameneiego], cytowane przez irańską agencję informacyjną Mehr, [Powiedział on]: „Islamskie przebudzenie naszego frontu oporu zaczyna się w Teheranie i rozciąga do Bagdadu, Damaszku, Bejrutu i Palestyny, a wkrótce będzie obejmować także Jemen. Gdyby nie wsparcie Iranu, Bagdad i Damaszek byłyby okupowane dzisiaj przez ISIS, a Bejrut byłby okupowany przez Izrael”.

Kilka tygodni temu “Al-Nahar” otrzymała informację, że ludzie z Al-Kusajr zwrócili się do syryjskiego reżimu z prośbą o pozwolenie na powrót do ich własności w mieście i otrzymali pozwolenie zrobienia tego. Kiedy jednak dotarli do miasta, znaleźli się przed wojownikami Hezbollahu, którzy nadal militarnie okupują miasto i którzy nakazali im odejście, mówiąc: „Ktokolwiek dał wam pozwolenie [powrotu, może] dać wam wasze posiadłości”. Według [otrzymanych przez nas] informacji Hezbollah inwestuje w rozwój tysięcy hektarów na tym terenie, znanym z żyznych pól i bezpośrednio zbierze zyski.

O jednym z najbardziej niepokojących aspektów irańskiego planu w Syrii informowała nasza koleżanka [libańska dziennikarka] Rana Taki Al-Din, w gazecie „Al-Hayat”. Cytowała francuskie źródła, które oceniają, że Hezbollah przekształci  się z „libańskiego Hezbollahu” w „syryjski Hezbollah”, ponieważ jego członkowie osiedlają się obecnie w Syrii, obok Irańczyków[2].

6 maja tysiące tych “osadników” [z Hezbollahu] zostanie przewiezionych autobusami do urn wyborczych w Libanie, a szczególnie w prowincji Baalbek-Hermel [żeby głosować w libańskich wyborach parlamentarnych]. Potem powrócą do swoich „posiadłości”, by kontynuować swój „obowiązek dżihadu”.


[1] See MEMRI Inquiry & Analysis No.1280, Together With Its Allies, The Syrian Regime Is Forcing Demographic Change In Areas Of The Country – For Self-Protection And Self-Preservation, November 15, 2016.

[2] Randa Taqi Al-Din’s report stated: “Some circles assess that Hizbullah will split into Hizbullah Lebanon and Hizbullah Syria, because Hizbullah members are settling in Syria along with the Iranians. The families of Hizbullah fighters who were killed have been compensated with homes in Homs and other areas.” Al-Hayat (Dubai), April 20, 2018.