Libański dziennikarz Nadim Koteich oskarżył Islamski Dżihad o rozpoczęcie niedawnej rundy walk z Izraelem. W wywiadzie dla libańskiego kanału LDC TV 11 maja 2019 r. powiedział, że Hamas i Islamski Dżihad, reprezentując odpowiednio Bractwo Muzułmańskie i Iran, powinni byli zamienić jednostronne wycofanie się Izraela w okazję do narodowego palestyńskiego kompromisu, ale zamiast tego „zablokowali wszystkie możliwości pokoju” i „skończyli w więzieniu zwanym Gazą”.

Aby zobaczyć klip z Nadimem Koteichem w MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

„Tę bitwę rozpoczął Islamski Dżihad, nie zaś Izrael”

Nadim Koteich: Kupczenie krwią ludzi Gazy musi skończyć się. Tę bitwę rozpoczął Islamski Dżihad, nie zaś Izrael.

Dziennikarz: Przepraszam…

Nadim Koteich: Tę bitwę rozpoczął Islamski Dżihad. Islamski Dżihad i Hamas byli w Kairze od czwartku, omawiając zawieszenie ognia. W piątek rano Islamski Dżihad zdecydował całkowicie samodzielnie, by strzelić do dwóch Izraelczyków, co doprowadziło do bitwy w Strefie Gazy. Starczy kupczenia krwią Gazańczyków!

[…]

„Izrael jednostronnie wycofał się z Gazy w 2005 r.”

[Izrael] został zmuszony do tej bitwy, w której nie miał żadnego interesu. Izrael jednostronnie wycofał się z Gazy w 2005 r.

Zbrodnicze przedsięwzięcia Bractwa Muzułmańskiego, reprezentowanego przez ruch Hamasu, i zbrodnicze przedsięwzięcie irańskie, reprezentowane przez Islamski Dżihad, wepchnęły Gazę w palestyńską wojnę domową. Powinniśmy nazywać rzeczy po imieniu. Celem przywódcy Hamasu, Sinwara, jest Ramallah, nie Izrael. On walczy z Mahmoudem Abbasem, nie z Izraelem.

[…]

Czy Izrael wycofał się jednostronnie z Gazy z 2005 r., czy nie?

Dziennikarz: Ale kontynuował ataki…

Nadim Koteich: Nie, nie robił tego.

Dziennikarz: Zaraz, zaraz, zaraz, zaraz, zaraz…

„Hamas i The Islamski Dżihad zablokowali wszystkie możliwości pokoju i skończyli w więzieniu zwanym Gazą”

Nadim Koteich: Ataki nie były kontynuowane, Dima. Powinniśmy nazywać rzeczy po imieniu.

Dziennikarz: Czy słyszałeś o 2009 r.? Czy słyszałeś o 2014 r.?

Nadim Koteich: Ale jak zaczęła się wojna? Palestyńczycy powinni byli zamienić wycofanie się Izraela z Gazy w okazję do narodowego palestyńskiego kompromisu. Zamiast tego Hamas wybrał zamach stanu w 2007 r. i wojnę domową. Zamiast rozwiązania w postaci dwóch państw, mamy sytuacje trzech państw: państwo Bractwa Muzułmańskiego w Gazie, państwo Mahmouda Abbasa w Ramallah, i izraelskie państwo w Izraelu. Jak długo istnieją trzy państwa, nie może być rozwiązania w postaci dwóch państw. Ruch oporu powinien zrozumieć, jakie jest naturalne rozwiązanie kwestii palestyńskiej. Hamas i Islamski Dżihad zablokowali wszystkie możliwości pokoju i skończyli w więzieniu zwanym Gazą.