Ostatnio niektóre głosy szyickie dołączyły do ​​innych w Libanie, wyrażając sprzeciw wobec zaangażowania kraju w wojnę między Hamasem a Izraelem. [1] Wśród tych głosów szyickich dominuje ruch „Taharror”, który powstał w październiku jako „szyicki ruch protestacyjny na rzecz Libanu”, sprzeciwiający się Hezbollahowi i ruchowi Amal, które należą do irańskiej osi oporu. Innym godnym uwagi głosem szyickim w tym kontekście jest strona na Facebooku „Szyici przeciwko wojnie”, która została otwarta 31 października 2023 r.

Powyższy obrazek pojawia się na stronie Facebooka „Szyici przeciwko wojnie”.

Poniżej podajemy fragmenty oświadczeń złożonych ostatnie przez te grupy przeciwko antyizraelskim operacjom prowadzonymi z terytorium Libanu.

Ruch Taharror: Nie chcemy, żeby Liban został wciągnięty w wojnę z Izraelem w służbie planu Iranu

Jednym z założycieli ruchu Taharror jest Ali Chalifa, który wcześniej ubiegał się o miejsce szyitów w radzie lokalnej Deir Al-Zahrani, wioski w prowincji Al-Nabatija w południowym Libanie. W wywiadzie dla kuwejckiego dziennika „Al-Anba” z 22 października 2023 r. Chalifa powiedział: „[Ruch Taharror] całkowicie sprzeciwia się narażaniu Libanu na nieobliczalne ryzyko na granicy z Palestyną i w ten sposób angażowaniu go w daremną wojnę, która będzie miała skutki i konsekwencje zbyt wielkie, by można je było znieść – zwłaszcza że celem eskalacji między Hezbollahem a Izraelem nie jest pomoc Hamasowi w imię ‘jedności frontów’, ale raczej służenie strategii i programowi Iranu w świecie arabskim, kosztem zniszczenia Libanu.” [2]

Chalifa skrytykował także Hezbollah w poście z 3 grudnia 2023 r., który udostępnił na swoim koncie na Facebooku, w którym napisał: „Czy wciągnięcie Libanu i narodu libańskiego w wojnę pomoże Gazie? Czy zniszczenie plonów i źródeł utrzymania ludności Południa [Libanu] pomogą Palestyńczykom? Czy ofiary [izraelskich ataków] na drogach w Itani, Hula, Wadi Al-Salouki i gdzie indziej [w południowym Libanie] zostaną uznane za „męczenników na drodze do Jerozolimy”? Czy wypędzeni z ich domy lub których domy zostały zniszczone, otrzymają odszkodowanie od zbankrutowanego państwa, które nawet nie podjęło decyzji o przystąpieniu do wojny?… Dokąd Hezbollah zabiera Liban i jak wszystko, o czym wspomniałem, pasuje do planów państwa wobec obywateli, do rehabilitacji i do rozwoju?!” [3]

Argumenty te są konsekwentnie podnoszone przez członków ruchu Taharror podczas spotkań z libańskimi politykami i grupami znanymi z sprzeciwu wobec Hezbollahu. Według strony ruchu na Facebooku takie spotkania odbyły się z przywódcą Partii Kataeb (Falangi) Samym Gemayelem, byłym ministrem Libanu Aszrafem Rifim oraz członkami Partii Sił Libańskich.

Strona na Facebooku „szyici przeciw wojnie”: 50% szyitów sprzeciwia się wojnie

Ruch Taharror jest także powiązany ze stroną na Facebooku „Szyici przeciwko wojnie”, która w chwili pisania tego tekstu ma około 10 tysięcy obserwujących. Na koncie publikuje filmy wideo wyrażające sprzeciw wobec przyłączenia się Libanu do obecnej wojny w Izraelu, pokazuje materiał filmowy przedstawiający zniszczenia spowodowane izraelskimi atakami w południowym Libanie w odpowiedzi na ataki przeprowadzane na Izrael z tego regionu przez Hezbollah i powiązane z nim grupy bojówkarzy. Wiele postów na tej stronie podkreśla, że ​​nie wszyscy szyici popierają Hezbollah i Amal, i żąda, aby Liban nie był wciągany w wojnę.

Oto kilka przykładów wpisów na stronie:

W poście z 1 listopada 2023 r. napisano: „Prosimy, Sajjed [Nasrallah], nie wciągaj Libanu w zagładę”.

Post z 15 listopada 2023 brzmiał: „Nie wszyscy szyici należą do Hezbollahu; nie wszyscy szyici należą do Amalu; 50% szyitów jest wolnych i sprzeciwia się wojnie”.

W innym poście z 26 listopada 2023 r. napisano: „Chcemy wrócić do naszych domów; staliśmy się uchodźcami [z powodu walk]”.

29 listopada 2023 r. na stronie zamieszczono następujący komunikat: „Cenę wojny ostatecznie płacą cywile!!!”


[1] See MEMRI Reports: Special Dispatch No. 10969 – Lebanese Journalists: Hizbullah Is Dragging Lebanon Into A Devastating War With Israel, November 21, 2023; Special Dispatch No. 10891 – Criticism In Lebanon: The Government Has No Authority; Iran And Hizbullah Decide On Matters Of War And Peace, October 20, 2023; and Special Dispatch No. 10860 – Iranian Website Asr-e Iran Calls On Iranians Not To Speak Out On Iranian Involvement In „The Hamas-Israel Conflict” – For Fear Of Harming Iranian Interests And International Status, October 13, 2023.

[2] Al-Anba (Kuwait), October 22, 2023.

[3] Facebook.com/profile.php?id=100087594618186, December 3, 2023.