1 lipca 2019 r. Wysoka Rada ds. Młodzieży i Sportu (HCYS) OWP ogłosiła otwarcie 625 letnich obozów, 425 na Zachodnim Brzegu i 200 w Gazie, z 40 tysiącami obozowiczów i podała, że hasłem tegorocznych obozów jest: „To jest nasz dom i Jerozolima jest nasza”[1]. Także tego lata, obok normalnych aktywności, obozy oferują działalność polityczną w celu wpojenia rozmaitych przesłań politycznych, włącznie ze znaczeniem palestyńskiej walki i prawa powrotu, centralnym znaczeniem Jerozolimy i Al-Aksy oraz gloryfikacją męczeństwa[2]. Obozy noszą nazwy takie jak „‚Omar Abu Laila” (sprawca niedawnego zamachu terrorystycznego na Zachodnim Brzegu) i „[Palestyna] od Rzeki do Morza”, a kilka grup obozowiczów jest nazwana od miast terytoriów 1948 r., jak Hajfa, Akko i Jaffa.

Specjalny nacisk położono w tym roku na prawo powrotu i sprzeciw wobec planu pokojowego znanego jako Umowa Stulecia, który ma być wkrótce ogłoszony i który, według przecieków i ocen, nie będzie obejmował prawa powrotu[3]. Na letnim obozie w prowincji Tulkarem obozowicze podarli i spalili amerykańskie flagi oraz portrety prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Przewodniczący HCYS i sekretarz Komitetu Centralnego Fatahu, Dżibril Radżoub, wyjaśnił, że obozy letnie są „podstawowym składnikiem kształtowania świadomości obozowiczów o dwóch głównych sprawach: że Palestyna jest naszym domem i nic jej nie może zastąpić, oraz o świętości meczetu Al-Aksa”. Podkreślił także, że HCYS „wziął na swoje barki i zawsze będzie brał zadanie wychowania i wykształcenia świadomego pokolenia, zgodnie z naszymi narodowymi zasadami”[4].

Niniejszy raport jest przeglądem niektórych aktywności na obozach kierowanych przez HCYS OWP podczas pierwszych dni od ich otwarcia:

Obozowicze i wychowawcy we łzach drą i palą flagi USA i portrety Trumpa

Jako część podkreślania sprzeciwu wobec Umowy Stulecia, jeden z wychowawców na obozie w prowincji Tulkarem wygłosił wykład dla dzieci o tej umowie, po którym on i dzieci podarli, palili i deptali po flagach USA i portretach prezydenta Trumpa. Poniżej są zdjęcia z tego wydarzenia:[5]

Darcie i palenie flagi USA

Palenie flagi USA

Deptanie po fladze USA i portrecie Trumpa

Aby zobaczyć klip MEMRI TV z tego wydarzenia, kliknij poniżej:

Obóz w Tulkarem „Od Rzeki do Morza”

Jak powiedziano, nazwy wielu obozów przywołują prawo powrotu lub wyrażają sprzeciw Palestyńczyków wobec Umowy Stulecia. Obóz w prowincji Tulkarem nazywa się „Palestyna nie jest na sprzedaż”, obóz w pobliżu Betlejem nazywa się „Wrócimy, 1948”, a obóz w pobliżu Jerozolimy nazywa się „[Palestyna] od Rzeki do Morza”. Dzieci w obozie „Palestyna nie jest na sprzedaż” są podzielone na grupy nazwane od „miast, które pozostają w naszej pamięci: Jerozolima, Hajfa, Jaffa, Akko i Dejr Jasin”. Według informacji, dzieci śpiewały także piosenki o „miłości do ojczyzny i prawie powrotu”[6].

Dzieci z obozu „Od Rzeki do morza” (źródło: Facebook.com/hcyspalestine, 3 lipca 2019)

Obóz nazwany na cześć terrorysty ‚Omara Abu Laili

Obóz w pobliżu Hebronu jest nazwany na cześć ‚Omara Abu Laili, który w marcu zastrzelił dwóch Izraelczyków[7].

Obozowicze obozu ‚Omar Abu Laila (źródło: Facebook.com/hcyspalestine, 3 lipca 2019)


[1] Al-Ayyam (PA), July 2, 2019.

[2] On camps in previous years, see e.g., MEMRI Inquiry & Analysis No. 1334, 2017 Summer Camps In The Palestinian Authority – Part I: Military Training, Glorification Of ‚Martyrs’ In Camps Run By Higher Council For Youth And Sports Headed By Jibril Rajoub, August 29, 2017.

[3] See Special Dispatch No. 8068, On 71st Nakba Day, Palestinian Authority, Fatah Emphasize: We Will Never Renounce Right Of Return, We Will Torpedo ‚Deal Of The Century’, May 16, 2019.

[4] Facebook.com/hcyspalestine, July 1, 2019.

[5] Facebook.com/hcyspalestine, July 3, 2019.

[6] Facebook.com/hcyspalestine, July 3, 2019.

[7] See also Special Dispatch No. 7954, Praise, Admiration In Palestinian Authority, Jordan For Palestinian Terrorist Who Killed Israelis In West Bank, March 33, 2019.