W artykule z 10 stycznia 2018 r. w kuwejckiej gazecie “Al-Watan”, 'Abdallah Al-Hadlak poparł krytykę wyrażoną przez prezydenta USA, Donalda Trumpa wobec Agendy Narodów Zjednoczonych dla Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) i decyzję Trumpa o obcięciu jej finansowania. Nazywając UNRWA „pełna uprzedzeń i rasistowską organizacją”, która “uwiecznia problem ‘palestyńskich’ uchodźców”, która poddaje się dyktatowi Hamasu i która dąży do zniszczenia Izraela, Al-Hadlak wezwał do całkowitego zatrzymania wszelkiego finansowania i pomocy dla tej organizacji, aż pokruszy się i zniknie.

Al-Hadlak znany jest z niezwykłego stanowiska wobec Izraela i wobec konfliktu palestyńsko-izraelskiego, co widać w wielu jego artykułach. Na przykład, pisał w swoich artykułach, że Iran, nie zaś Izrael, jest prawdziwym wrogiem państw Zatoki[1]; że Hamas jest terrorystyczną organizacją, której „lekkomyślne” ataki rakietowe na Izrael zabijają niewinnych ludzi [2] i że Izrael ma prawo bronić się przed palestyńskim terroryzmem nożowniczym[3]. W wywiadzie z 2017 r. dla kuwejckiego kanału telewizyjnego Al-Rai, powiedział także, że Izraelczycy nie są okupantami, ale “narodem, który wrócił do swojej ojczyzny”[4].

'Abdallah Al-Hadlak (zdjęcie: Al-Watan, Kuwejt)

Poniżej podajemy fragmenty jego artykułu:

Wszyscy zgadzają się z ostrą [ale] rozsądną krytyką prezydenta Donalda Trumpa wobec UNRWA, ponieważ jest to pełna uprzedzeń i rasistowska organizacja, która uwiecznia problem „palestyńskich[5] uchodźców i narrację tak zwanego prawa powrotu, i której rolą jest praca na rzecz zniszczenia państwa Izrael. Tak więc ONZ powinna przestać finansować tę organizację, aż pokruszy się ona i zniknie.

5 stycznia 2018 r., kilka dni po tym, jak prezydent Trump groził, że zatrzyma przyszłą pomoc dla “Palestyńczyków”, USA zamroziły 125 milionów dolarów z pieniędzy dla UNRWA… i ogłosiły, że finansowanie nie zostanie odnowione aż Palestyńczycy przestaną być uparci i podejmą ponownie negocjacje z Izraelem… [Należy zauważyć, że] USA daje rocznie 300 milionów dolarów dla Agendy dla Uchodźców ONZ.

Terrorystyczny ruch Hamasu, który popiera perski reżim Iranu, odrzucił programy szkolne [UNRWA] o prawach człowieka[6]. To spowodowało poważny kryzys między rządem Hamasu a UNRWA, po którym ta ostatnia zawiesiła te programy w szkołach w Gazie… Zarzutem Hamasu było, że te programy mówią o prawach człowieka dla wszystkich, włącznie z narodem żydowskim i Izraelczykami, i są sprzeczne z kulturą i prawami narodu “palestyńskiego”. Nie ma na horyzoncie oznak żadnego rozwiązania tego szerokiego kryzysu, który powstał między terrorystycznym rządem Hamasu… a UNRWA…

Dlatego wszystkie formy pomocy finansowej i międzynarodowego finansowania UNRWA muszą ustać, jak długo poddaje ona swoje decyzje metodologii terroru, wykluczania, rasizmu i braku uznania praw innych narodów, czyli metodologii perskiego ruchu Hamasu, który panuje w Gazie, a którą [Hamas] narzuca na szkoły i programy szkolne UNRWA.


[1] See Special Dispatch No. 6132, Kuwaiti Columnist: The Gulf States’ Real Enemy Is Iran; Israel Is A Friendly Country, August 12, 2015.

[2] See MEMRI Special Dispatch No. 5061, Arab Columnists Criticize Firing Of Rockets From Gaza As Reckless Escapade Serving Iran, Not Palestinians, November 2, 2012

[3] See MEMRI Special Dispatch No. 6192, Kuwaiti Columnist: Israel Has The Right To Defend Itself Against Palestinian Knife Terrorism, October 20, 2015.

[4] See MEMRI TV Clip No. 6283, Kuwaiti Writer Abdullah Al-Hadlaq: Israel Is a Legitimate State, Not an Occupier; There Was No Palestine; I Support Israel-Gulf-U.S. Alliance to Annihilate Hizbullah, November 19, 2017.

[5] The word Palestinian appears in quote marks throughout Al-Hadlaq’s article.

[6] In February 2014, Hamas stopped UNRWA from introducing a human rights curriculum in it schools, on the grounds that this was intended to brainwash the students and cause them to abhor resistance. See e.g., Al-Quds Al-Arabi (London), February 14, 2014.