27 maja 2024 r. kuwejcka gazeta „Al-Jaridah” doniosła, że podczas spotkania w Teheranie 22 maja 2024 r. przywódców różnych wspieranych przez Iran frakcji osi oporu sformułowano plan eskalacji operacji wojskowych przeciwko Izraelowi na wszystkich frontach, z udziałem Iranu, który zapewnia pełne wsparcie.

Według doniesienia eskalacja na północnym froncie Izraela, na czele którego stoi Hezbollah, będzie obejmować użycie precyzyjnych rakiet dalekiego zasięgu, a także użycie rosyjskich rakiet przeciwlotniczych z irańskimi ulepszeniami, w celu zestrzelenia izraelskich samolotów. Eskalacja obejmie także zasadzki na siły izraelskie i uprowadzenia izraelskich żołnierzy. W Strefie Gazy Hamas otrzymał polecenie przeprowadzenia szeregu operacji wojskowych w całej Strefie, aby zademonstrować, że nadal posiada swój potencjał militarny.

W doniesieniu stwierdzono również, że podczas rozmów Hezbollahu-Hamasu po spotkaniu w Teheranie Hamas otrzymał polecenie, najwyraźniej na żądanie Iranu, aby zaostrzył swoje stanowisko w negocjacjach z Izraelem i odrzucił wszelki kompromis. Jedyne dwie opcje, powiedziano Hamasowi, to wojna totalna lub zakończenie wojny – to znaczy, że Izrael zgodzi się na całkowite zaprzestanie wojny. Hamasowi powiedziano także, że nie może zgodzić się na uwolnienie wszystkich zakładników, ponieważ są oni jedyną kartą, jaką ma do rozegrania, a Izrael z pewnością wznowi wojnę po uwolnieniu zakładników.

Według doniesień źródeł medialnych powiązanych z osią oporu, podczas spotkania w Teheranie, które odbyło się za kulisami pogrzebu prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego, który zginął 17 maja w katastrofie helikoptera, uczestnikami spotkania był m.in. dowódca IRGC gen. Hossein Salami, dowódca Sił Kuds IRGC gen. Esmail Kaani, rzecznik Huti Muhammad Abdulsalam, szef biura politycznego Hamasu Ismail Hanija, zastępca przywódcy Hezbollahu Naim Kassem oraz przedstawiciele Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ), Ludowego Frontu Wyzwolenia Palestyny ​​(LFWP) i wspierane przez Iran szyickie bojówki w Iraku. Doniesiono również, że uczestnicy powtarzali, że frakcje ruchu oporu w całym regionie będą kontynuować swój dżihad aż do „całkowitego zwycięstwa ruchu oporu w Gazie”. [1]

Wspierani przez Iran przywódcy osi oporu na spotkaniu w Teheranie. Źródło: Telegram.me/sajadasda, 23 maja 2024 r.
Wspierani przez Iran przywódcy osi oporu na spotkaniu w Teheranie. Źródło: Telegram.me/sajadasda, 23 maja 2024 r.

Poniżej podajemy przetłumaczone fragmenty doniesienia „Al-Jaridah”: [2]

„Dla libańskiego Hezbollahu najważniejsze jest to, co dzieje się w terenie, i nie ma on innego wyjścia, jak tylko kontynuować konflikt zbrojny [przeciwko Izraelowi] w celu wsparcia Gazy. Jest gotowy kontynuować walkę tak długo, jak długo będzie trwać wojna. Choć uważa, że ​​rosnąca presja militarna na Izrael spowoduje wzrost presji wewnętrznej na rząd [izraelskiego premiera] Benjamina Netanjahu, aby poważnie podszedł do negocjacji w sprawie zakończenia wojny, przygotowuje się także na scenariusz, w którym negocjacje zakończą się niepowodzeniem ze względu na naleganie Netanjahu na długoterminowe kontynuowanie operacji wojskowych.

Nikt nie wie, jak długo potrwa wojna, ale Hezbollah podkreśla, że ​​poinformował wszystkich zainteresowanych w [Libanie] i poza nim, że jego stanowisko nie ulegnie zmianie, nawet jeśli wojna będzie trwała [długie] miesiące. Niektórzy szacują, że wojna będzie trwać aż do wyborów [prezydenckich] w USA w listopadzie…

Te scenariusze zostały zbadane podczas zeszłotygodniowego spotkania w Teheranie, w którym uczestniczyli wszyscy przywódcy tzw. ‘osi oporu’.

Źródła bliskie Hezbollahowi podały, że decyzja Teheranu była jasna: zapewnić wszelką pomoc swoim sojusznikom w całym regionie i że wszyscy przygotowują się do eskalacji, jeśli próby osiągnięcia kompromisu, który doprowadzi do zawieszenia broni, zawiodą”.

Według tych źródeł, jak podaje doniesienie, po spotkaniu w Teheranie miały miejsce kontakty i koordynacja między Hezbollahem a Hamasem, podczas których „podkreślano, że musi istnieć ścisła korelacja pomiędzy eskalacją a negocjacjami oraz że Hamas musi zaostrzyć swoje stanowisko w negocjacjach i odmówić jakichkolwiek kompromisów, ponieważ nie mają innego wyjścia niż całkowity konflikt lub [zmuszenie Izraela do] zakończenia wojny, dlatego nie może istnieć możliwość zawieszenia broni i uwolnienia zakładników, po czym Izrael wznowi walkę. Karta zakładników jest ostatnią i podstawową kartą, jaką posiada Hamas, aby poprawić swoją sytuację”.

Gazeta podaje następnie, że jest to główny powód, dla którego po wznowieniu negocjacji Hamas oznajmił wszystkim mediatorom, że jego stanowisko nie zmieniło się i że w dalszym ciągu żąda „zakończenia walk i wycofania się Izraela ze Strefy Gazy oraz ustalenia długiego terminu przekazania zakładników.”

Dodaje, że według źródeł bliskich Hezbollahowi i Hamasowi Izrael znajdzie się w trudnej sytuacji w sprawie zakładników, a Waszyngton będzie jedynie zwiększał presję na Izrael w miarę zbliżania się listopadowych wyborów prezydenckich.

W doniesieniu czytamy dalej: „Podczas spotkania w Teheranie uczestnicy dyskutowali także o tym, w jaki sposób zostanie przeprowadzona eskalacja militarna na frontach pomagających [Palestyńczykom] i [omawiali również] koordynację wojskową z Hamasem w sprawie potrzeby przeprowadzenia bardziej zróżnicowanych działań operacji wojskowych w Strefie Gazy i zmiany lokalizacji geograficznych ataków, aby pokazać, że Hamas nadal ma potencjał militarny do działania w całej Strefie, z północy na południe…

W sprawie Hezbollahu źródła podają, że wszyscy muszą poczekać na niespodzianki, jakie jego sekretarz generalny Hassan Nasrallah powiedział, że przygotowuje się dla Izraelczyków. [3] Według źródeł, niespodzianki będą na dwóch poziomach. Pierwszy poziom dotyczy broni, która będzie używana w przyszłości, co będzie obejmować precyzyjne rakiety dalekiego zasięgu i rakiety ziemia-powietrze, które mogą uderzać w izraelskie myśliwce. Źródła podają, że według dostępnych im informacji Hezbollah przetestuje te rakiety, które zostały wyprodukowane w Rosji i zostały zmodyfikowane przez Iran. Jeśli uda im się uderzyć lub zestrzelić samolot, będzie to wielkim zaskoczeniem dla Izraelczyków i krajów świata, które są już pod wrażeniem zdolności tej organizacji do zestrzelenia izraelskich dronów Hermes.

Drugi poziom dotyczy jakości operacji, które mogą obejmować zasadzki na izraelskie patrole i otaczanie ich ogniem, a także, jeśli to konieczne, infiltrację izraelskich placówek lub uprowadzanie żołnierzy. Źródła podkreśliły, że Hezbollah przygotował plan, który zostanie zrealizowany, jeśli konieczne, [ale] że nie będzie się z tym spieszyć”.


[1] See MEMRI JTTM report Media Outlets Affiliated With Resistance Axis: In Rare Meeting Between Heads Of Iran’s IRGC And Qods Force And Representatives Of Resistance Factions, Participants Pledge To Continue Jihad Against Israel Until „Complete Victory Of Resistance In Gaza”, May 23, 2024.

[2] Al-Jaridah (Kuwait), May 27, 2024

[3] In a May 24, 2024 speech at a ceremony honoring the deaths of Iranian President Ebrahim Raisi and other Iranian officials, Nasrallah said that Israel must wait for the „surprises” of the resistance. Source: Alahednews.com.lb, May 24, 2024.