W zeszłym tygodniu nastąpił ostry wzrost zamachów palestyńskich na Izraelczyków, w tym zamachy nożowe, taranowanie samochodami i rzucanie kamieniami. Między innymi był zamach nożowy 19 września 2016 r. na dwoje policjantów w pobliżu Bramy Heroda na Starym Mieście w Jerozolimie, w którym poważnie ranna została policjantka, oraz próba zamachu nożowego 16 września dokonana przez obywatela jordańskiego w pobliżu Bramy Damasceńskiej poza Starym Miastem.

Przegląd reakcji na te wydarzenia ze strony funkcjonariuszy i instytucji Fatahu i AP ujawnia ostry kontrast między reakcjami prezydenta palestyńskiego i przewodniczącego Fatahu, Mahmouda Abbasa, który przyznaje, że Palestyńczycy przeprowadzają zamachy nożowe przeciwko Izraelczykom, a reakcjami innych instytucji i funkcjonariuszy AP i Fatahu, którzy kategorycznie zaprzeczają, że ataki przemocy miały miejsce i konsekwentnie opisują te incydenty jako egzekucje Palestyńczyków przez izraelskie siły zbrojne.

Oficjalna strona Fatahu na Facebooku, podobnie jak Abbas, nie zaprzecza, że zamachy były. Zamieściła nekrolog jednego z zamachowców i nazwała go „zamęczonym bohaterem”, i wychwalała jego „odważną operację samochodową”.

Poniżej podajemy fragmenty wypowiedzi Abbasa, nekrologu na oficjalnej stronie Fatahu i reakcji innych palestyńskich organów i funkcjonariuszy.

’Abbas: Dzieci chwytają za noże, by przeprowadzić zamachy nożownicze

Na spotkaniu 17 września 2016 r. w Wenezueli z przedstawicielami tamtejszej społeczności palestyńskiej Abbas powiedział, że dzieci palestyńskie przeprowadzały zamachy nożowe z czystej rozpaczy: “Dzieci noszą noże w własnej woli. Nie wierzcie tym, którzy mówią, że pewne elementy pchają i podżegają je. To są dzieci, które straciły nadzieję i chwytają za noże, żeby przeprowadzić zamachy nożowe” [1].

’Abbas w Wenezueli (zdjęcie: Maannews.net, 18 wrzesnia 2016)

Oficjalna strona Fatahu na Facebooku opłakuje “bohaterskiego” sprawcę “śmiałej operacji samochodowej”

Na oficjalnej stronie Fatahu na Facebooku zamieszczono nekrolog Firasa Al-Chadoura, zabitego 16 września, kiedy próbował przejechać grupę Izraelczyków w Kirjat Arba. Nekrolog, opublikowany 18 września przez oddział Fatahu z Hebronu północnego, opisał zamachowca jako „zamęczonego bohatera”, zaś zamach jako „bohaterską operację samochodową”. Napisano: „Palestyński narodowy ruch wyzwolenia Fatah, oddział północnego Hebronu-Bani Na’im, ogłasza [zaślubiny] swojego zamęczonego bohatera, Firasa Moussy Al-Birawiego Al-Chadoura (Al-Manasra) [z 72 dziewicami w raju]. [2] Został męczennikiem, kiedy przeprowadzał bohaterska operację samochodową w osiedlu Kirjat Arba… Fatah: akcja, rewolucja i zemsta” [3].
Nekrolog na stronie Fatahu na Facebooku

Instytucje i funkcjonariusze AP i Fatahu: Izrael dokonuje egzekucji Palestyńczyków z zimną krwią, choć nie stanowią żadnego zagrożenia

W odróżnieniu od Abbasa, który przyznał, że Palestyńczycy przeprowadzają zamachy na Izraelczyków, i w odróżnieniu od nekrologu Fatahu, który gloryfikował zamach samochodowy dokonany przez Firasa Al-Chadoura, inne instytucje i funkcjonariusze AP zaprzeczają, że takie zamachy miały miejsce, opisując wydarzenia jako „terror izraelski” i oskarżając Izrael o „egzekucje na nieuzbrojonych cywilach palestyńskich”.

Oświadczenie Ministerstwa Spraw Zagranicznych AP z 20 września 2016 r. brzmi: „W ostatnich dniach rząd izraelski pod przewodnictwem Binjamina Netanjahu dokonał eskalacji egzekucji ulicznych nieuzbrojonych Palestyńczyków, szczególnie w okręgu Jerozolimy i Hebronu, chociaż [ci Palestyńczycy] nie stanowili żadnego zagrożenia dla żołnierzy okupanta ani dla osadników” [4].

Dzień wcześniej minister sprawiedliwości AP, 'Ali Abu Diak, mówił o zamachu nożowym dokonanym przez Muhannada Al-Radżabiego (21) i Amira Al-Radżabiego (17) w Grocie Patriarchów w Hebronie, w trakcie którego zostali zastrzeleni. Powiedział: „Zbrodnia [dokonania] egzekucji chłopca Amira Dżamala Al-Radżabiego i męczennika Muhannada Dżamala Al-Radżabiego koło Al-Haram Al-Ibrahimi [Groty Patriarchów] w Hebronie dzisiaj… jest [aktem] terroryzmu państwowego i kolejnym dowodem, że Izrael nie ustaje w dokonywaniu zbrodni wojennych i łamaniu prawa międzynarodowego i humanitarnego. Świat musi pociągnąć Izrael do odpowiedzialności i ścigać go za tę ohydną zbrodnię przeciwko naszemu ludowi… Izrael prowadzi jednostronną wojnę przeciwko naszemu ludowi i [dokonuje] eskalacji] swoich zbrodni zabijania i agresji…” [5]

Podobne były wypowiedzi oficjalnych instytucji i funkcjonariuszy Fatahu. Komisja Rekrutacji i Organizacji Fatahu mówiła w wydanym przez siebie komunikacie o „terroryzmie izraelskim”: „Poziom faszyzmu i terroru, jaki osiągnął Izrael, wskazuje, że nie robi niczego kompetentnie poza [dokonywaniem] z zimną krwią egzekucji Palestyńczyków – na punktach kontrolnych, na drogach, u bram błogosławionego meczetu Al-Aksa. Stoimy przed falą terroru izraelskiego, który rozwija się w kolejną [kampanię] codziennych operacji zabijania, które pożerają [nasze] dzieci jeszcze bardziej niż [naszych] dorosłych, ze sponsorowaniem i zgodnie z instrukcjami skorumpowanego rządu Netanjahu [którego polityka] opiera się na zabijaniu Palestyńczyków wszędzie, niezależnie od ich wieku” [6].

Rzecznik Fatahu, Osama Al-Kawasmeh, także mówił o tych wydarzeniach jako „egzekucjach Palestyńczyków przy punktach kontrolnych przez Izrael” i twierdził, że „nie jest to nic innego jak wierna realizacja rozkazów wypływających od polityków i władców w Tel Awiwie” [7]. W komunikacie wydanym przez jerozolimski oddział Fatahu sekretarz generalny tego oddziału, 'Adnan Gheith, powiedział, że “siły okupacyjne celują w Palestyńczyków i pozwalają [na rozlew] ich krwi bezpośrednio i umyślnie, co doprowadzi do katastrofalnych konsekwencji… Nasi ludzie palestyńscy stali się bezpośrednim celem egzekucji ulicznych i morderstw z zimną krwią przez siły okupacyjne, które popełniają zbrodnie na oczach całego świata, niemniej nikt nie działa, by powstrzymać te rasistowskie zbrodnie” [8].Przypist (nie spolszczone):

[1] Maannews.net, September 18, 2016.

[2] On the association between a martyr’s funeral and his nuptials to the virgins of Paradise, see MEMRI Inquiry & Analysis No. 61, The Joy of the Mothers of Palestinian 'Martyrs,’ June 27, 2001.

URL: http://www.memri.org/report/en/0/0/0/0/0/0/472.htm –

[3] Facebook.com/Official.Fateh.1965, September 18, 2016.

[4] Wafa.ps, September 20, 2016; facebook.com/mofa.pna, September 20, 2016

[5] Wafa.ps, September 19, 2016.

[6] Wafa.ps, September 20, 2016.

[7] Alwatanvoice.com, September 19, 2016.

[8i] Amad.ps, September 19, 2016.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .