Akademicy z USA uczestniczyli w konferencji Okupuj Wall Street (OWS) na Uniwersytecie w Teheranie w tym miesiącu, podczas której – według – irańskiej Press TV “profesorzy uniwersyteccy i uczeni z całego świata omawiali rozmaite aspekty ruchu Okupuj Wall Street” i „mówili o naturze ludzi, którzy biorą udział w ruchu Wall Street, jakie miał on skutki jak dotąd i jaka jest jego przyszłość”.

Jeden z akademików, profesor Alex Vitae z Brooklyn College, omawiał wpływ OWS „lokalnie i w całym kraju” i zastanawiał się „czy będzie miał impet, czy też nie, który mógłby mieć daleko idące konsekwencje”. Profesor Heather Gautney z Fordham University zauważyła, że ruch Okupuj “wkracza bardziej do instytucji społecznych i próbuje wywierać nacisk na polityków lub na przywództwo” oraz powiedziała, że sądzi, „iż ruch będzie niesłychanie aktywny w wywieraniu nacisków na polityków, by zaczęli zajmować się kwestiami nierówności społecznej”. Zarówno ona, jak Vitae wspomnieli o możliwym wpływie OWS na nadchodzące wybory prezydenckie.

Profesor John Hammond z City University of New York mówił o przyszłości i wspomniał “duży ruch planowany w Nowym Jorku, zwany Okupuj Korporacje” oraz demonstracje w Chicago w maju, kiedy ma odbyć się szczyt G-8.

Korespondent Press TV zakończył reportaż następującą wypowiedzią: “Na koniec dyskusji mówcy powiedzieli, że ruch Okupuj Wall Street jest tylko czubkiem góry lodowej, ponieważ narasta także ruch globalny, który dąży, i zrobi to, do przeprojektowania porządku świata na korzyść 99% świata”[1] .

Poniżej podajemy spisany tekst reportażu Press TV o wypowiedziach profesorów z USA na tej konferencji; reportaż nadano 22 lutego 2012 r.

Po tekście reportażu podajemy wypowiedzi innych amerykańskich uczestników konferencji.

Żeby zobaczyć więcej materiału z tej konferencji, odwiedź http://www.youtube.com/watch?v=L3Hf8n09hmc i http://www.youtube.com/watch?v=8fK7qhXj3Ag .

Reporter: Konferencja w Teheranie o ruchu Okupuj Wall Street – profesorowie uniwersytetu i uczeni z całego świata omawiają różne aspekty ruchu Okupuj Wall Street. […]

Eksperci powiedzieli nam także o wpływie tego ruchu i o jego przyszłości.

Alex Vitae, profesor w Brooklyn College: No cóż, wiemy, że miał pewien wpływ, zarówno lokalnie, jak w całym kraju, ale ten wpływ nadal jest ograniczony. Sądzę, że wielu ludzi czeka, żeby zobaczyć, jaki wpływ może mieć na tegoroczne wybory i czy będzie miał impet, czy też nie, który mógłby mieć daleko idące konsekwencje.

Heather Gautney, profesor w Fordham University: Ruch “Okupuj” wkracza bardziej do instytucji społecznych i próbuje wywierać nacisk na polityków lub na przywództwo tych instytucji, by przekazali im z powrotem pieniądze i by popierali programy publiczne. Sądzę więc, że to jest jeden istotny aspekt. Drugim jest, że mamy wybory w nadchodzącym listopadzie i sądzę, że ruch będzie niesłychanie aktywny w wywieraniu nacisków na polityków, by zaczęli zajmować się kwestiami nierówności społecznej. […]

John Hammond, profesor City University of New York: Wiem, że będę wracał do Stanów Zjednoczonych 25 lutego 2012 r., a 29 lutego jest planowany wielki ruch w Nowym Jorku, zwany Okupuj Korporacje. Trochę później, w maju szczyt G-8 odbędzie się w Chicago, więc wiele grup planuje zgromadzić się w Chicago na jakiegoś rodzaju demonstracji. […]

Wśród innych amerykańskich uczestników konferencji był imam, rabin i przewodniczący organizacji chrześcijańskiej

Na konferencji było także szereg aktywistów z USA. Jednym z nich był Abdul Alim Musa, imam meczetu Masjid Al-Islam w Waszyngtonie, który znany jest z wypowiedzi popierających dżihad i męczeństwo, jak również z wypowiedzi antyamerykańskich i antysemickich, włącznie z obwinianiem rządu za zamachy terrorystyczne, takie jak zamach z 1993 r. na World Trade Center, 11 Września i nieudany zamach na samolot w dniu Bożego Narodzenia w 2009 r. (patrz MEMRI TV klip Nr 2326 – „Washington DC Imam Abdul Alim Musa: Attempted Christmas Day Plane Bombing – The Work of U.S. Government and the Mossad”, 5 stycznia 2012, http://www.memritv.org/clip/en/2326.htm ).

Podczas konferencji Musa powiedział Press TV o misji ruchu OWS walki z “globalnym syjonizmem”, który, jak powiedział, używa “procentów” i “długu”, żeby “kontrolować świat”. W wywiadzie udzielonym na marginesie konferencji powiedział: „Ludzie z Wall Street nie są anty-irańscy, anty-iraccy, anty-islamscy. Są pro-ludzcy. Sa przeciwko – czują, że wszyscy jesteśmy częścią 99%, racja? Są przeciwko rządowi zabijającemu naukowca, inżynierów, ludzi pokoju, racja? Naturalnie więc są przeciwko syjonizmowi”. Kontynuował: “I wierzę, że Wall Street walczy z dzisiejszym potworem. Potworem nie jest Szoah – potworem dzisiaj jest globalny syjonizm. Używacie riba i procentów – narzędziem, którego oni używają do kontrolowania świata, do kontrolowania każdego państwa i każdego obszaru na świecie, jest dług”[2] .

W przemówieniu na konferencji 14 lutego Abdul Alim Musa „ubolewał nad rządzącym establishmentem w USA, twierdząc, że w kraju nie ma żadnej demokracji ani równości ludzi… Liberalni Demokraci w USA twierdzą, że opowiadają się za równością dla wszystkich ludzi, ale nie uważają siebie za równych z czarnymi” – powiedział, według relacji z 15 lutego. Powiedział, że „amerykański establishmenty uciska także rdzennych Indian, okupując i konfiskując ich ziemie” i porównał „system rządzący w USA do byłego reżimu apartheidu w Afryce Południowej i do reżimu syjonistycznego (Izraela) na okupowanych terytoriach palestyńskich” – stwierdzała relacja.

“USA są ‘martwe’ pod względem politycznym, kulturalnym i militarnym” – dodał według tej relacji, a następnie ostro zaatakował przedstawicieli Ameryki za wysiłki szerzenia islamofobii na całym globie, ale twierdził, że nigdy nie osiągną swoich nikczemnych celów w tym względzie „[3] .

Na konferencji był także Hank Hanegraaff, przewodniczący Christian Research Institute. Powiedział on Press TV: „Powodem, dla którego Okupuj Wall Street trwa nadal, jest to, że ludzie protestują przeciwko polityce rządu amerykańskiego”. Dodał „Spontaniczna działalność, która jest organizowana przez media społeczne, będzie zawsze miała olbrzymią możliwość dokonania dużych zmian ekonomicznych i społecznych. Tak samo, jak zrobiła to na placu Tahrir, będzie – w różnych odmianach i postaciach – nadal dawać społeczeństwu, które niekoniecznie ma pozycję ekonomiczną i społeczną, okazji do dokonania zmiany wszystkiego, ponieważ w krainie Internetu nie ma królów ani królowych”[4] .

Rabin Yisroel Dovid Weiss z organizacji Żydzi Zjednoczeni Przeciwko Syjonizmowi, który wraz z innymi członkami swojej organizacji uczestniczył w konferencji, powiedział temu kanałowi: “Dziesiątki tysięcy, setki tysięcy przed Białym Domem, setki tysięcy przeciwko syjonizmowi, a media o tym nie informują”[5] .

Także na konferencji: profesorowie z uniwersytetów irańskich

Żeby zobaczyć więcej o OWS, patrz strona MEMRI „Occupy Wall Street– Reactions and Support in the Arab and Muslim World,” http://www.memri.org/subject/en/866.htm .


[1] Press TV (Iran), 15 lutego 2012 http://presstv.com/detail/226846.html,

[2] Press TV (Iran), 15 lutego 2012 http://presstv.com/detail/226846.html .

[3] The Canadian. http://www.agoracosmopolitan.com/news/ufo_extraterrestrials/2012/02/15/3005.html, 15 lutego 2012.

[4] Press TV (Iran), 15 lutego 2012 http://presstv.com/detail/226846.html .

[5] Press TV (Iran), 15 lutego 2012 http://presstv.com/detail/226846.html .