Prawo islamskie Iranu zabrania kobietom oglądania publicznych meczy piłki nożnej, na które przychodzą mężczyźni, i kobiety, które próbowały to robić, były w przeszłości aresztowane. Ponadto, najwyższy przywódca, Ali Chamenei, wydał niedawno fatwę zabraniająca kobietom publicznej jazdy na rowerze, argumentując, że przyciąga to wzrok męski i dlatego jest zabronione.  

W tym raporcie omawiamy sposoby, na jakie kobiety są wypychane z przestrzeni publicznej w Iranie:

12 lutego 2017 r. władze irańskie aresztowały osim młodych kobiet, które przebrały się za mężczyzn, żeby obejrzeć mecz piłkarski między Esteghlal F.C. a Persepolis F.C. na stadionie Azadi w Teheranie. Według doniesień, kobiety czekają konsekwencje prawne.

Alireza Adeli, szef sił bezpieczeństwa Teheranu, powiedział, że nie był to pierwszy raz, kiedy kobiety przebrały się za mężczyzn, żeby wejść na stadion, i podkreślił, że zakaz ma na celu “zachowanie ich honoru, ponieważ atmosfera stadionu, tumult i tłumy nie są miejscem dla nich. Drogie kobiety, które chcą zobaczyć mecz, mogą to zrobić w telewizji, która nadaje mecze i daje każdemu sposób oglądania ich na żywo”[1].


Dwie spośród dziewcząt, które zostały aresztowane (Twitter.com/toohashie, 14 lutego 2017)

Użytkownicy mediów społecznościowych zamieścili sarkastyczne i gniewne uwagi o aresztowaniach:


„Dzięki czujności sił [bezpieczeństwa] osiem dziewcząt, które zamierzały wejść na stadion Azadi, zostały aresztowane i pokój powrócił do serc ideologów. Śmierć anty-kobiecemu Trumpowi”  (Twitter.com/AhmadAfrazande, 16 lutego 2017)


„Zamiast [nazywać stadion] Azadi [wolność] – [nazwijcie go] Stadionem Uwięzienia – stadionem, który symbolizuje upokorzenie i nędzę narodu w kajdanach” (Twitter.com/shahabtx, 14 lutego 2017)


„Przykre, że dziewczyn nie wpuszczono na stadion. To jest absurdalne” (Twitter.com/fadaei9, 16 lutego 2017)


Tweet dziennikarza Enayata Hoseiniana: „Wszystkie nasze problem na tym meczu [dotyczą] braku kobiecej obecności na stadionie Azadi Stadium; aresztowali osiem dziewczyn, którym udało się wejść. No to co? Brawo dla nich?” (Twitter.com/enayathoseinian, 14 lutego 2017)

Innym przykładem zakazu reżimu irańskiego wobec kobiet zajmujących się sportem publicznie, na widoku mężczyzn, była fatwa wydana przez najwyższego przywódcę, Alego Chameneiego w odpowiedzi na pytanie postawione przez irańską agencję informacyjną, Fars, która jest związana z IRGC, w sprawie publicznej jazdy kobiet na rowerze. Fatwa, opublikowana 20 września 2016 r., brzmi:

„Pytanie: Jaka jest opinia Przywódcy o kobietach jeżdżących na rowerach w parkach, na ulicach i innych miejscach publicznych, gdzie obecni są obcy mężczyźni?

Odpowiedź: Kobiety jadące publicznie na rowerach, na oczach obcych mężczyzn, ściągają ich uwagę, co może spowodować fitna [konflikt] i zepsucie w społeczeństwie, a także narusza czystość kobiet. Dlatego nie wolno tego robić. Jeśli nie ma w pobliżu obcych mężczyzn, nie jest to problem”[2].

 

[1] Tasnim (Iran), 14 lutego 2017.
[2] Fars (Iran), 10 wrzesnia 2016.

If you wish to reply, please send your email to [email protected].