Przez ostatnie dwa lata MEMRI przetłumaczył liczne kazania szejków w Europie, które zawierały podżeganie przeciwko chrześcijanom i Żydom, podżeganie do przemocy i dżihadu oraz treści popierające ISIS i innych dżihadystów. W wielu wypadkach te tłumaczenia MEMRI doprowadziły do aresztowań, zarzutów karnych i innych kroków prawnych przeciwko tym szejkom.

Najnowszym takim krokiem jest zarzut karny postawiony szejkowi Muhammadowi Al-Khaledowi Samha, imamowi w meczecie kierowanym przez Stowarzyszenie Islamskie w Danii ((Islamisk Trossamfund) na przedmieściu Odense, Vollsmose [1], którego może teraz czekać kara do dwóch lat więzienia lub grzywny. 14 listopada 2016 r. media duńskie poinformowały, że prokuratorzy w Danii zarzucili mu pogwałcenie Artykułu 266b duńskiego kodeksu karnego. Zarzut był wynikiem pochodzącego z września 2014 r. klipu MEMRI TV Al-Khaleda Samhy podczas kazania, w którym nazwał Żydów “potomstwem małp i świń” i dodał: “O muzułmaninie, o sługo Allaha, jest za mną Żyd, przyjdź i zabij go”. Po opublikowaniu tego filmu władze duńskie rozpoczęły prawne kroki przeciwko niemu.

Żeby zobaczyć ten klip, kliknij tutaj lub poniżej.


Według doniesień, potrzeba było dwóch lat, by postawić Samhę w stan oskarżenia, ponieważ sprawa musiała najpierw zostać przedstawiona prokuratorowi publicznemu, a następnie przesłana do prokuratora generalnego, który z czasem przesłał ją z powrotem do policji. Poinformowano także, że prokuratorzy rozważali działania przeciwko niemu za szerzenie propagandy. Sprawa ma być rozpatrywana w sądzie w Odense w Danii, gdzie popełniono przestępstwo, 20 grudnia 2016 r.

Al-Khaled Samha i jego związki z dżihadem

Lata przed wypowiedzią w meczecie w Odense, we wrześniu 2006 r., informowano w Niemczech, że podejrzany w nieudanym spisku z sierpnia 2006 r. wysadzenia bomb w dwóch pociągach w Niemczech, miał w kieszeni numer telefonu Al-Khaleda Samhy. Al-Khaled Samha zaprzeczył, by znał podejrzanego, ale powiedział, że jest tylko kwestią czasu zanim terroryści uderzą w Danii: „Osama bin Laden powiedział trzy lata temu, że ukarze kraje”, które mają żołnierzy w Iraku, powiedział w wywiadzie [2]. Według innego doniesienia, powiedział Associated Press, że znał podejrzanych [3]. Według doniesień mediów duńskich znał czterech podejrzanych [4], a jeden z nich miał bilet kolejowy do [5].

Al-Khaled Samha pomógł rozpętać kryzys wokół karykatur duńskich w 2006 r.

Przedtem Al-Khaled Samha był członkiem delegacji, która w grudniu 2005 r. pojechała do Egiptu i na Bliski Wschód, by nagłośnić publikację karykatur proroka Mahometa przez gazetę duńską “Jylland-Posten” we wrześniu tego roku, co doprowadziło do rozpowszechnionych zamieszek i kontrowersji w tej sprawie [6].

Poniżej podajemy fragmenty kazania Al-Khaleda Samhy we wrześniu 2014 r. z klipu MEMRI TV:

Muhammad Al-Khaled Samha: „[Palestyna] jest błogosławioną i świętą ziemią i ludzie, którzy tam żyją, są błogosławieni i święci. Jej powietrze jest święte, jej gleba jest święta i jej ludzie są święci i błogosławieni. To nie są moje słowa, ale słowa Allaha w Koranie. Jak więc możemy – my, lub jakikolwiek wolny muzułmanin z wiarą w sercu – zaakceptować podział Palestyny między [Palestyńczyków] a bandę Żydów, potomków małp i świń? […]

O umiłowani, ziemia Palestyny jest islamskim wakf, według consensusu uczonych narodu islamskiego. Ktokolwiek rezygnuje z jednego jej centymetra, zdradza Allaha i Proroka Mahometa. Mahmoud Abbas i jemu podobni mogą rezygnować ze swojego prawa do swoich domów, ale nie ma żadnych wątpliwości, że nie mają prawa rezygnować z prawa narodu islamskiego do Palestyny.

Palestyna była, jest i pozostanie ziemią islamu. Jest to ziemia islamu – święta i błogosławiona ziemia. Jest to ziemia zgromadzenia się i zmartwychwstania [w Dzień Sądu Ostatecznego]. Jest to ziemia wielkiej bitwy, w której muzułmanie będą walczyć z Żydami, a dzrewa i kamienie powiedzą: “O muzułmaninie, o sługo Allaha! Za mną jest Żyd. Przyjdź i zabij go’”.


Przypisy (nie spolszczone):

[1] Thelocal.dk, October 14, 2014.

[2] NYtimes.com, September 5, 2006. The report refers to Al-Khaled Samha as Abu Bashar but he is one and the same. Kristeligt-dagblad.dk, September 7, 2006; according to Jytte Klausen’s The Cartoons That Shook The World (October 2009), he is a Palestinian born in Syria who became a Danish citizen in 2004.

[3] Latimes.com, September 6, 2006.

[4] Nyheder.tv2, September 5, 2006.

[5] Kristeligt-dagblad.dk, September 7, 2016.

[6] Thelocal.dk, October 14, 2014; B.dk, October 14, 2014. See also MEMRI Inquiry & Analysis No. 313, A Retrospective Study of the Unfolding of the Muhammad Cartoons Crisis and its Implications, January 5, 2007.


Visit the MEMRI site in Polish: http://www2.memri.org/polish/

If you wish to reply, please send your email to [email protected] .