Katar po raz kolejny zawiódł prezydenta Bidena: odpowiedź Hamasu na proponowane porozumienie była, jak pokazała natychmiastowa reakcja prezydenta i sekretarza stanu Antony’ego Blinkena, odpowiednio „przesadna” [1] i „absolutnie nienadająca się” [2] . Stało się tak, ponieważ Katar nie wywiera nacisku na Hamas. Postrzega siebie jako zwykłego pośrednika. [3] Katar nie wywiera presji na Hamas, pomimo faktu, że w rzeczywistości Katar jest ostatnią deską ratunku dla Hamasu – jego nadzieją, przyszłością, jego siłą niezbędną do dalszej walki i przetrzymywania zakładników.

Szef biura politycznego Hamasu Isma’il Hanija z emirem Kataru, szejkiem Tamimem bin Hamadem Aal Thanim (źródło: qudspress.com)

Katar przekształcił Hamas z małej organizacji w potęgę militarną i polityczną. Był dumny ze szkolenia „funkcjonariuszy bezpieczeństwa Hamasu”. [4]

Próbując uzasadnić swoją proterrorystyczną politykę, Katar oświadczył, że to Amerykanie zwrócili się do niego o utrzymanie kanałów komunikacji z Hamasem. Jednak Katar zrobił coś innego, wykraczając poza to, o co go proszono: otworzył biuro i siedzibę Hamasu w Doha i zapewnił przywódcom Hamasu bezpieczną przystań w swoim kraju.

Bez Kataru Hamas jest skazany na zagładę. I dlaczego Katar miałby wywierać presję na Hamas? Administracja Bidena i tak jest z Kataru zadowolona.

Prezydent Biden potrzebuje zwycięstwa politycznego dla reelekcji: jednym z takich zwycięstw byłoby zakończenie wojny procesem pokojowym, który rozpoczyna się od nowej umowy o uwolnieniu zakładników i pozwala na realizację planu Bidena przy udziale Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu Jordanii i Autonomii Palestyńskiej.

Jest to plan, który promują Thomas Friedman z „New York Timesa” i David Ignatius z „Washington Post”Jednak administracja i doświadczeni dziennikarze, tacy jak Friedman i Ignatius, wydają się nieświadomi faktu, że ta formuła nie może sprawdzić się z Katarem jako filarem amerykańskiej polityki zagranicznej i obecności na Bliskim Wschodzie.

Administracja ignoruje nawet naruszenia prawa USA przez Katar, który zatrudnił byłego urzędnika CIA Kevina Chalkera do szpiegowania amerykańskich prawodawców: senatora Teda Cruza, senatora Toma Cottona, kongresmana Mario Diaz-Balarta i byłego kongresmana Eda Royce’a, przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów, ze względu na ich sprzeciw wobec Hamasu i Bractwa Muzułmańskiego. [5]

Administracja uważa, że ​​Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Egipt włączą się w proces, w którym Katar jest liderem. To nigdy się nie stanie. Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie są zaprzysiężonymi przeciwnikami Kataru. W 2017 roku ogłosili pełny bojkot Kataru, próbując położyć kres jego proirańskiej i proterrorystycznej polityce. A Ameryka uratowała Katar przed tym bojkotem.

Katar jest tykającą bombą, która wysadzi każdy proces pokojowy, ponieważ reprezentuje Hamas. W rzeczywistości jest częścią innego bloku – bloku antyamerykańskiego, w skład którego wchodzą Hamas, Hezbollah, Huti, Iran, Rosja i Chiny (nawet w kwestii Tajwanu, Katar staje po stronie Chin). [6]

Jak Katar może być uważany za sojusznika USA spoza NATO, skoro ma na swoim koncie wspieranie terrorystycznych organizacji i ruchów islamskich?

Drugi blok – Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Autonomia Palestyńska, Egipt i Izrael – nawet nie wie, że stanowi blok. Sfrustrowane sojuszem Ameryki z Katarem i budowaniem z nim swojej polityki – Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie stopniowo zmierzają w stronę bloku antyamerykańskiego BRICS, do którego należą Rosja i Chiny. Dlaczego Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie miałyby wspierać Amerykę, skoro Ameryka raz za razem je zdradza?

Katar jest tykającą bombą w rękach Bidena. I chociaż jego kampania wyborcza koncentruje się na innych kwestiach, wojna Izraela z Hamasem i jej regionalne reperkusje są głównym problemem, który może znacząco przyczynić się do sukcesu lub porażki. Dalsze poleganie na Katarze może przechylić szalę w stronę porażki.

To nie jest ocena polityczna. Jest to ocena z badań nad Bliskim Wschodem, oparta na pracy MEMRI prowadzonej przez 25 lat. Katar jest wahabickim sponsorem wszystkich islamistycznych organizacji i ruchów terrorystycznych, a w szczególności Bractwa Muzułmańskiego.

Z pewnością prezydent Biden i sekretarz stanu Blinken słyszeli to prywatnie od Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Egiptu.

Prezydent Biden może zapytać Richarda Clarke’a, doradcę ds. zwalczania terroryzmu prezydentów Billa Clintona i George’a HW Busha, który ujawnił rolę Kataru w odniesieniu do 11 września poprzez ukrywanie w Doha w 1996 r. Chalida Szejka Muhammada (KSM), przyszłego pomysłodawcy tych ataków Kiedy FBI przyszło go aresztować i powiedziało o tym jedynie emirowi, KSM zniknął w ciągu kilku godzin. [7]

Może zapytać Davida Cohena, byłego podsekretarza skarbu USA ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, który powiedział, że w Katarze znajdują się finansiści terroryzmu [8], a także zwrócić się do Biura Narodów Zjednoczonych ds. Zwalczania Terroryzmu (UNOCT), z którego danych wynika, że ​​Katar finansuje terroryzm islamski. [9]

Może zwrócić się do Egiptu, gdzie narzędzie polityki zagranicznej Kataru, jego sieć Al-Dżazira, obaliła prezydenta Hosniego Mubaraka, by zastąpić go prezydentem Bractwa Muzułmańskiego, Mohamedem Morsim.

Może zobaczyć, po której stronie stoi Katar w Libii (po stronie islamistycznej). Może zobaczyć, po której stronie Katar stoi w Tunezji (po stronie tunezyjskiego ruchu Ennahda powiązanego z Bractwem Muzułmańskim). Może sprawdzić, jakie jest stanowisko Kataru w Sudanie (stoi po stronie generała popierającego Bractwo Muzułmańskie). Z pewnością pamięta, kto stał po stronie talibów w 2021 r. – Katar, aż do tego dnia w sierpniu 2021 r., kiedy talibowie przejęli Afganistan i obalili reżim demokratycznie wybranego nieislamistycznego prezydenta Ashrafa Ghaniego, a także zabili 13 żołnierzy amerykańskich. Katar wspiera nawet bojówki islamistyczne w północnym Mali. [10]

Zdumiewające jest to, że administracja USA ignoruje historię przestępczego wspierania ruchów islamistycznych i organizacji terrorystycznych przez Katar. Jak Ameryka może uważać Katar za sojusznika?

Jedyną osobą, której prezydent Biden nie powinien pytać o Katar, jest izraelski premier Netanjahu, który sprytnie pozwolił Katarowi zbudować Hamas za miliardy dolarów w ciągu dziesięciu lat. Zrobił to, aby umożliwić wzrost potęgi, która przeciwstawiłaby się Autonomii Palestyńskiej, tak aby on sam nie musiał z nią negocjować.

Netanjahu powiedział to w swoich przemówieniach do własnej partii: „Kto sprzeciwia się utworzeniu państwa palestyńskiego, powinien wspierać przepływ pieniędzy z Kataru do Hamasu”. [11] Naruszył izraelskie i międzynarodowe przepisy antyterrorystyczne, pozwalając, aby pieniądze Kataru, państwowego sponsora terroryzmu, dotarły do ​​Hamasu, uznawanego na Zachodzie za organizację terrorystyczną – przekształcając w ten sposób to naruszenie w politykę – aż eksplodowała mu w twarz.

Faktycznie, Netanjahu walczy teraz z Hamasem – ale do 7 października był w półsojuszu z Hamasem via Katar, pozwalając wszystkim katarskim miliardom na przepływ do Hamasu i łudząc się, że przekupuje przywódców Hamasu i tworzy z nimi porozumienie polityczne (hasdara po hebrajsku). [12]

Ten mit o porozumieniu z Hamasem (hasdara) wyszedł od premiera. Obecny szef sztabu gen. Herzi Halevy, ówczesny dowódca południowego dowództwa, udał się do Kataru wraz z dyrektorem Mossadu Yossi Cohenem, aby poprosić o więcej pieniędzy dla podmiotu, który miał zabić jego żołnierzy. [13] Halevy nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji tego, co robił.

Cała izraelska administracja, polityczna i wojskowa, uwierzyła w to złudzenie, które dziś nazywa się „koncepcją”, i wyszło od premiera, by pójść do samego dołu. To znaczy do jego zakończenia 7 października 2023 r. (MEMRI dokumentował ten sojusz i atakował go w wielu artykułach. Osobiście napisałem artykuł ostrzegający przed „krwawym ślubem Netanjahu i Kataru” [14] oraz w innym artykule, opublikowanym w 31 sierpnia 2023 r. wydałem wczesne ostrzeżenie o nadchodzącej wojnie we wrześniu lub październiku [15])

Utrzymując Katar jako gracza, Netanjahu oszukuje administrację Bidena i rozwiewa jej nadzieje na proces pokojowy, a także minimalne nadzieje na kolejną umowę o zakładnikach. Netanjahu walczy z Hamasem, ale pozwala, aby agenci Hamasu przejęli absolutnie niezbędną pomoc humanitarną.

Prezydent Biden poniesie porażkę nie z powodu Netanjahu, ale z powodu Kataru, który utrzymuje Hamas jako gracza także na przyszłość. Ponieważ żaden Izraelczyk nie zgodzi się na żaden plan pokojowy z Hamasem, oficjalnie lub nieoficjalnie, nawet jeśli i kiedy Netanjahu zostanie zastąpiony na stanowisku premiera.

Wiele osób uważa, że ​​Stany Zjednoczone wyznaczają Katarowi tę główną rolę, ponieważ ma tam swoją siedzibę CENTCOM, i że wywieranie presji na Katar będzie mieć wpływ na swobodę działania CENTCOM. To nie jest prawda. CENTCOM jest całkowicie niezależny i wystarczy, że Stany Zjednoczone zasygnalizują, że mają inne potencjalne lokalizacje dla CENTCOM, by Katarczycy przestraszyli się i naprawdę pomogli Stanom Zjednoczonym – które do tej pory zdradzali. Stany Zjednoczone powinny były zastosować taką presję przynajmniej po to, aby uratować amerykańskich zakładników – po tym, jak 7 października sojusz Hamas-Katar zabił 32 Amerykanów.

Bez pozbawienia Kataru wszelkiej zdolności do odgrywania roli w kryzysie na Bliskim Wschodzie wojna nie zakończy się szybko, a terroryzm islamistyczny będzie nadal rozwijać się na Zachodzie, jeszcze bardziej niż na Bliskim Wschodzie. Co więcej, dalsze zaangażowanie Kataru w politykę na Bliskim Wschodzie zwiększy szanse na przekształcenie wojny w Gazie w wojnę regionalną. I nie będzie żadnego „dnia następnego”.

Oto usługa, jaką Katar świadczy Rosji, Chinom i Iranowi: ciągła niestabilność skierowana przeciwko Ameryce.


Prezydent Iranu Ebrahim Raisi (po lewej) wita emira Kataru, szejka Tamima Bin Hamada Al Thaniego (po prawej) w pałacu prezydenckim w Teheranie, Iran, 12 maja 2022 r. (Zdjęcie: © Iranian Presidency za pośrednictwem ZUMA Press Wire)

Katar to koń trojański w administracji USA. Wygrywa globalną bitwę o Rosję, Chiny i Iran. Czy administracja kiedykolwiek to zrozumie?

* Yigal Carmon jest prezesem i założycielem MEMRI.


 

[1] Eg.usembassy.gov/secretary-antony-j-blinken-at-a-press-availability, February 7, 2024.

[2] Msn.com/en-us/news/world/hamas-offers-remaining-hostages-for-prisoners-135-day-cease-fire-in-deal-biden-calls-a-little-over-the-top/ar-BB1hUVyO, February 7m, 2024.

[3] This is what Qatari Prime Minister Mohammed bin Abdulrahman Aal-Thani explained to the Atlantic Council on January 29, 2024. C-span.org/video/?533234-1/qatari-prime-minister-al-thani-israel-hamas-war , January 29, 2024.

[4] MEMRI Special Dispatch No. 11111, Officers Of Hamas Security Apparatuses Trained In Qatar, February 1, 2024.

[5] According to AP, the actual contract between Qatar and Kevin Chalker’s company to implement Project ENDGAME included a payment of $60 million over three years. Apnews.com/article/world-cup-technology-sports-soccer-religion-5af544d34cded38ff4093587d2efa0de, October 27, 2022. See also Qatari Ambassador To U.S. Was Allegedly Involved In Bribing A French Minister, Spying On U.S. Lawmakers, January 22, 2024.

[6] See MEMRI TV Clip No. 10829, Dr. Majed Al-Ansari, Spokesman Of The Qatari Ministry Of Foreign Affairs: Qatar Supports The One-China Principle, January 23, 2024.

[7] MEMRI Daily Brief No. 536, Qatar – Enabler Of Islamist Terrorism And A Dishonest Broker, November 1, 2023.

[8] MEMRI Daily Brief No. 536, Qatar – Enabler Of Islamist Terrorism And A Dishonest Broker, November 1, 2023.

[9] See UN section of Appendix, MEMRI Daily Brief No. 536, Qatar – Enabler Of Islamist Terrorism And A Dishonest Broker, November 1, 2023.

[10] See MEMRI Special Dispatch No. 10986, The Raven Project Leaks: Qatar Reportedly Paid $15 Million To Islamist Movements In Northern Mali And The Sahel In 2011, November 29, 2023.

[11] Jpost.com/arab-israeli-conflict/netanyahu-money-to-hamas-part-of-strategy-to-keep-palestinians-divided-583082, March 12, 2019; Haaretz.co.il/opinions/2023-04-18/ty-article-opinion/.premium/00000187-94f8-d484-adef-f6fc88e90000, April 28, 2023.

[12] Even the IDF’s then-chief of staff, Aviv Kochavi, and then-commander of the southern command, Gen. Herzi Halevi, tried to prevent the leaders of Israeli communities bordering Gaza from demonstrating at the border, telling them that Israel has an arrangement with Hamas. See: Ynet.co.il/articles/0,7340,L-5638296,00.html, December 13, 2019.

[13] Timesofisrael.com/mossad-chief-top-general-visited-qatar-begged-it-to-pay-hamas-liberman-says/, February 22, 2020.

[14] MEMRI report in Hebrew: „The bloody wedding of Netanyahu and Qatar,” May 24, 2021.

[15] MEMRI Daily Brief No. 517, Signs Of Possible War In September-October, August 31, 2023.