W sytuacji napięć między Iranem a Izraelem i oskarżeń irańskiego reżimu, że Izrael ma militarną obecność skierowaną na Iran w irańskim Azerbejdżanie, grupa “Odliczanie irańskiego reżimu”, która jest w opozycji do reżimu, napisała 11 października 2021 r. post na swoim kanale w Telegramie[1], że irański wiceprezydent ds. ekonomicznych, Mohsen Rezaee, ostrzegł, że jeśli Izrael “popełni błąd” wobec Iranu, irański reżim podejmie działania przeciwko „10 tysiącom Żydów żyjących w Iranie”.  

Rezaee jest także sekretarzem Rady Celowości, Najwyższej Rady Ekonomicznej Koordynacji i Komisji Ekonomicznej irańskiego rządu. Dowodził Korpusem Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) od 1980 do 1997 r. i kilkakrotnie ubiegał się o urząd prezydenta.

Poniżej podajemy tłumaczenie postu grupy “Odliczanie irańskiego reżimu” z jej kanału w Telegramie: 

Wiceprezydent Rezaee: Jeśli Izrael popełni błąd, “reżim inaczej potraktuje 10 tysięcy Żydów żyjących w Iranie”

Mohsen Rezaee w bezprecedensowej groźbie wobec irańskich Żydów!

W bezprecedensowym przemówieniu Mohsen Rezaee, zastępca [prezydenta] Ebrahima Raisiego ds. ekonomicznych, wziął Żydów Iranu jako zakładników, ostrzegając, że zostaną ukarani przez [irański] reżim, jeśli Izrael popełni błąd!

Rezaee powiedział członkom i dyrektorom [ideologicznej organizacji] Tharollah Tehran: “ Izraelski rząd wie bardzo dobrze, że jeśli popełni błąd, reżim inaczej potraktuje 10 tysięcy Żydów żyjących w Iranie”.

[Pewne] elementy w Islamskiej Republice [Iranu] groziły w przeszłości izraelskim obywatelom i miastom takim jak Tel Awiw i Hajfa w celu przeciwstawienia się izraelskiemu zagrożeniu, ale to jest pierwszy raz, kiedy wysoki rangą funkcjonariusz [irańskiego] reżimu grozi Żydom, którzy żyją w Iranie od tysięcy lat.

W poprzednich wypowiedziach Rezaee groził schwytaniem tysiąca Amerykanów na zakładników na wypadek ataku USA na Iran i żądaniu miliarda dolarów okupu od USA za każdego z nich”[2].

 

Post na Telegramie grupy “Odliczanie irańskiego reżimu” (T.me/ircountdown/2380, 11 października 2021)
Post na Telegramie grupy “Odliczanie irańskiego reżimu” (T.me/ircountdown/2380, 11 października 2021)

Rezaee: Weźmy tysiąc Amerykanów na zakładników, by wzmocnić irańską gospodarkę

10 czerwca 2021 r. irańska dziennikarka w USA, Masih Alinejad, tweetowała klip wideo z ówczesnym kandydatem na prezydenta, Rezaee, z programu irańskiej telewizji, gdzie wzywał do rozwiązania ekonomicznych problemów Iranu przez wzięcie tysiąca Amerykanów jako zakładników i żądania miliardów dolarów okupu za nich.[3]

Należy wspomnieć, że w lipcu 2021 r. Departament Sprawiedliwości USA ujawnił, że czterej agenci irańskiego wywiadu, którzy uciekli do Iranu, próbowali porwać panią Alinejad z jej domu w Nowym Jorku i zabrać ją do Iranu. Pani Alinejad prowadzi kampanię online, zachęcającą irańskie kobiety do zdejmowania hidżabów.

 

Tweet Masih Alinejad, 10 czerwca 2021.
Tweet Masih Alinejad, 10 czerwca 2021.

Aby zobaczyć ten klip, kliknij tutaj lub poniżej:


[1] T.me/ircountdown.

[2] T.me/ircountdown/2380, October 11, 2021.

[3] Twitter.com/AlinejadMasih, June 10, 2021.