Jordański poseł do parlamentu, Jahja Al-Saud, szef Komisji Palestyny Parlamentu Jordańskiego, powiedział 16 czerwca 2020 r. w wywiadzie dla Roya TV (Jordania), że uważa, iż każdy jordański obywatel powinien być gotowy do walki przeciwko Izraelowi. Powiedział, że Jordania powinna mieć opcję militarnej konfrontacji z Izraelem i że powinna popierać i  „rozpętać” opcję oporu przeciwko Izraelowi. Dodatkowo Al-Saud mówił o Ameryce jako o Wielkim Szatanie i powiedział, że Izraelczycy są kłamcami, oszustami, przestępcami i chuliganami. Wzywając do wydalenia z Jordanii izraelskiego ambasadora, do wycofania jordańskiego ambasadora z Izraela i anulowania jordańskiego porozumienia pokojowego z Izraelem, dodał: “Jeśli nie umrzemy za Palestynę i za Jerozolimę… to jaki jest sens życia?” Al-Saud powiedział także, że ponieważ Jordania broni swojej granicy z Izraelem o długości 365 kilometrów, to Jordania chroni Izrael, a nie odwrotnie.  

Aby zobaczyć klip z jordańskim parlamentarzystą, Jahją Al-Saudem w  MEMRI TV, kliknij tutaj lub poniżej.

“Dlaczego wsadzamy do więzienia ludzi oporu? Powinniśmy rozpętać opcję oporu i zamienić ją w strategiczną opcję”

Jahja Al-Saud: Gdyby zostało ogłoszone, że jesteśmy gotowi walczyć z tym wrogiem [Izraelem], przysięgam, że żaden jordański obywatel nie powstrzymałby się przed dołączeniem. Przysięgam na Allaha, bo widzę reakcje społeczeństwa.

[…]

Co zostało odebrane siłą, zostanie przywrócone tylko siłą. Dzisiaj musimy mieć militarną opcję jako strategiczną opcję. Powinniśmy także [popierać] opcję oporu. Dlaczego mamy porzucić te opcję? Pozwólcie, że dam przykład. Załóżmy, że ktoś okupuje twój dom i rano dajesz mu wodę, Pepsi i kanapki. Będzie chciał nadal okupować twój dom. Jeśli jednak popsujesz mu samochód dzisiaj, wybijesz okna w jego domu jutro i uderzysz jego syna po głowie – będzie musiał zareagować. Jeśli mogę, dlaczego wsadzamy ludzi oporu do więzienia? Powinniśmy rozpętać opcję oporu i zamienić ją w strategiczną opcje.

[…]

'Wiemy, że jeśli zginiemy, pójdziemy do raju, ale jeśli oni zginą, pójdą do piekła”; Izraelczycy są kłamcami, oszustami, przestępcami, których popiera „Wielki Szatan”

Prezenter: Mówi pan, że militarna opcja jest dzisiaj strategiczną opcją…

Al-Saud: Powinna być strategiczną opcją. Tak. Co Jego Królewska Wysokość miał na myśli, kiedy powiedział reporterom, że będzie konflikt? Tak jak ja to widzę, konflikt jest wielkim słowem. Konflikt może być militarnym konfliktem i dlaczego nie miałby być? Niczego nam nie brakuje. Mamy zdecydowanie i siłę. Wiemy, że jeśli zginiemy, pójdziemy do raju, ale jeśli oni zginą, pójdą do piekła.

[…]

Czy [Izraelczycy] respektują porozumienia? Oni są kłamcami. Oni są oszustami. Oni są przestępcami. Oni są chuliganami. Ich popierają Stany Zjednoczone. Wielki Szatan ich popiera.

[…]

Kiedy król mówił o konflikcie – mam nadzieję, że miał na myśli konflikt militarny.

[…]

Jeśli nie umrzemy za Palestynę i za Jerozolimę, i w obronie naszego honoru i honoru naszych kobiet, to jaki jest sens życia?

[…]

“Izrael ma interes w pokoju z Jordanią, ponieważ my chronimy granice długości 365 kilometrów. To my ich bronimy… “

[Premier powinien ogłosić:] “Postanowiłem wydalić izraelskiego ambasadora z Ammanu”. Każdy Jordańczyk mu zasalutuje. Będę pierwszy mu salutował, obiema rękami. Zrobiłbym to jako jordański obywatel. Odwołaj naszego ambasadora z Tel Awiwu. Na co czekasz? Anuluj to haniebne porozumienie! Anuluj je! Na co nam jest potrzebne? Co dobrego na w ogóle przyniosło? Czy możesz mi powiedzieć, jako jordańskiemu obywatelowi, co dostaliśmy za to fałszywe porozumienie oszustwa? Czy chroniło nas przed Izraelem? To my bronimy Izrael, a nie odwrotnie. Izrael ma interes w pokoju z Jordanią, bo chronimy granicę o długości 365 kilometrów. To my ich chronimy, a nie odwrotnie.