12 marca 2017 jordański dziennikarz, Basel Al-Rafayeh, opublikował na swojej stronie Facebooka oraz na jordańskiej witrynie internetowej Nesannews.com artykuł pod tytułem „Oszukańcze bohaterstwo”. Al-Rafayeh krytykuje tych, którzy przedstawiają jako bohatera Ahmada Al-Daqamseha – który w 1997 roku zamordował siedem izraelskich uczennic na Wyspie Pokoju i został w tym tygodniu zwolniony z więzienia. Autor pisze, że ponieważ izraelskie dzieci nie są wrogami, mord dziewczynek jest zbrodnią depczącą wartości moralne, a nie żadnym bohaterstwem. Wyraża nadzieję, że Al-Daqamseh zmieni się, że zrozumie, iż jego obraz jako bohatera jest oszustwem, że nawet wyrazi żal za swój czyn, tak by mógł dalej z tym żyć.    

Poniżej wyjątki z tego artykułu oraz wideo z MEMRI TV podobnego oświadczenia, które Al-Rafayeh wygłosił podczas radiowego wywiadu 1 marca: [1]

Daqamseh witany przez rodzinę po wyjściu z więzienia  (zdjęcie: alghad.com, 12 marca 2017)

„Rodzina Ahmada Al-Daqamseha zasługuje na jego powrót, tak by spał w domu, znalazł pracę, zarabiał i mieszkał ze swoimi dziećmi. Mam nadzieję, że tak właśnie będzie. W 1997 roku ten człowiek popełnił siedem zbrodni, mordując siedem izraelskich dziewczynek, które były na wycieczce na Al-Baqoura, wyspie, którą Izrael zwrócił [Jordanii] w ramach porozumień pokojowych. [Jordański] sąd skazał go na 20 lat więzienia. Oszczędzono mu egzekucji na podstawie diagnozy psychologów stwierdzającej, że ma zaburzenia powodujące ‘aspołeczną osobowość’.

Nie ma żadnego heroizmu w mordowaniu dzieci. Mam nadzieję, że ten powszechny entuzjazm oraz [ludzie] wierzący [w jego twierdzenie], że dziewczynki wyśmiewały jego modlitwy, nie oszukają go [powodując by widział sam siebie jako bohatera]. Ponieważ nawet gdyby tak było, ani doktryna militarna nie akceptuje tego, ani wartości i zwyczaje męskości…

Al-Daqamseh powróci do swojego domu, do rodziny i swojej wsi jako wolny człowiek, który odsłużył karę, ale nie jako bohater. Byłoby niesprawiedliwe, gdyby udawał teraz bohatera, ponieważ był uzbrojonym żołnierzem, który zabił dziewczynki, podczas gdy izraelscy żołnierze znajdowali się w zasięgu jego karabinu.

Izrael jest wrogim rasistowskim tworem, którego odrzutowce bombardowały wiele palestyńskich dzieci i którego żołnierze zabili jordańskich cywilów, takich jak dwóch męczenników – sędziego Raeda Zeitera [który został zabity przez izraelskiego żołnierza na przejściu granicznym Allenby w marcu 2014 roku] oraz Saeda Amro [który został zabity podczas ataku nożowniczego przy Bramie Damasceńskiej we wrześniu 2016 roku], ale to nie jest sposób działania. Izraelskie dzieci nie są naszymi wrogami i nie możemy być lepsi od naszego wroga, kiedy stajemy się bardziej podobni do niego. Co więcej, nikt z nas nie zgodziłby się, aby nasze dziewczynki przyjeżdżały na wycieczkę i by uzbrojony żołnierz do nich strzelał. Wartości moralne są niezmienne.

Oszukańcze bohaterstwo jest najgorszą rzeczą, z jaką boryka się Ahmad Al-Daqamseh. Kiedy popełnił siedem zbrodni był młody i być może dojrzał i wydobył się ze swojej choroby i teraz może ponownie ocenić to, co stało się 20 lat temu. Wymaga teraz rehabilitacji, znacznie bardziej niż fałszywego zgiełku i chwały [która go otacza]. Nie ma lepszej rady dla niego prócz tego, by wyraził żal i przeprosił. To by mu pomogło w pogodzeniu się ze sobą i odzyskaniu spokoju i zmniejszyło ciężar wyrzutów sumienia.”

Należy wspomnieć, że Basel Al-Rafayeh wygłosił podobne oświadczenie podczas wywiadu dla jordańskiego radia 11 marca 2017. Powiedział [wówczas], że jeśli Jordańczycy uważają działania Daqamseha za bohaterstwo, to ukazuje to poważny problem z ich rozumieniem idei [moralności] i jeszcze poważniejszy problem z ich rozumieniem konfliktu z izraelskim wrogiem. Aby obejrzeć wideo MEMRI TV z tym oświadczeniem kliknij na poniższy obraz:

Przypis (niespolszczony):

[1] Nesannews.com, facebook.com/basel.rafayeh, March 12, 2017. On the celebrations upon Daqamseh’s release, see MEMRI TV Clip No. 5941, Jordanian MPs Celebrate Release of „Hero” Ahmad Daqamseh, March 10, 2017. For anti-Israeli statements made by Daqamseh after his release, see MEMRI TV Clip No. 5938, Former Jordanian Soldier Ahmad Daqamseh, Murderer of Seven Israeli Schoolgirls, upon Release: Israelis Are „Human Garbage” That Must Be Removed „by Burning or Burying”, March 10, 2017.

If you wish to reply, please send your email to memri@memrieurope.org.