28 września 2009 r. irańska witryna internetowa ayandenews.com, która jest związana z byłym dowódcą IRGC Mohsenem Rezai’em, opublikowała wywiad z duchownym Issamem Al-Imadem, który jest uczniem Husseina Al-Houthi’ego, przywódcy rebeliantów houthi w Jemenie [1] . Al-Imad, urodzony w 1968 r. w Jemenie otrzymał wykształcenie religijne w Arabii Saudyjskiej, ale po studiowaniu islamu szyickiego porzucił wahhabizm, żeby zostać szyitą imamitą. Od 1989 r. prowadzi zaawansowane studia w świętym mieście Qum w Iranie [2] .

W wywiadzie Al-Imad opisuje religijne, ideologiczne i polityczne powinowactwo, jakie rozwinęło się między jemeńskimi houthi i reżimem irańskim, mówiąc, że houthi faktycznie nawrócili się z szyizmu zajdytów na szyizm imamitów, który jest oficjalną religią Iranu [3] . Dodaje on, że przywódcy houthi odwiedzają Qum i mieszkają tam, że ich przywódca Hussein Al-Houthi uważa, że ajatollah Chomeini jest wzorem do naśladowania i że związek Al-Houthi z irańskim Najwyższym Przywódcą Alim Chameneim jest podobny do [związku] z przywódcą Hezbollahu Hassanem Nasrallahem.

Poniżej podajemy fragmenty tego wywiadu:

„Kiedy rząd jemeński i przywódcy sunniccy mówią, że [houthi są imamitami] – to nie jest to kłamstwo”

P: Czy houthi są zajdytami czy imamitami? Mówi się bowiem, że wykonują rytuały Aszura i celebrują święto Ghadir [4] . Ponadto w swojej książce Zajdyci w Jemenie [przywódca houthi Hussein] Badr Al-Din Houthi atakuje wiarę zajdytów we [wszystkich] czterech Prawowiernych Kalifów jako błędną i przedstawia dowody pokazujące, że houthi bardziej należą do imamitów niż do zajdytów. Czy mógłby pan omówić podstawowe przekonania houthi?

Al-Imad:Hussein Badr Al-Din [Houthi] jest obecnym przywódcą houthi. [Jego ojciec] Badr Al-Din Al-Tabatabai także był houthi i [obaj] żyli w Qum, jak również [brat Husseina] Abd Al-Malik. Ich pobyt w Qum nie pozostał bez konsekwencji. Abd Al-Malik, młodszy brat Husseina, ma około 28 lat. Muszę zaznaczyć, że [houthi wyznają] filozofię Husseina, nie zaś [jego ojca] Badr Al-Dina. Sami houthi to podkreślają.

P: Wielokrotnie podkreśla pan, że [Hussein Badr Al-Din Al-Houthi] jest obecnym przywódcą houthi, ale jest w tej sprawie kilka wersji. Houthi twierdzą, że on żyje, ale ci, którzy są im przeciwni [rząd Jemenu] mówią, że został zabity w 2004 r.

Al-Imad:Nie ma znaczenia czy on żyje, czy jest martwy. Znaczenie ma to, że jest on naszym przywódcą. To jest, w kategoriach ideologii i filozofii houthi Hussein jest przywódcą. Także [jego brat] Abd Al-Malik to mówi. Mówi on: „wszystko, co mamy, pochodzi od mojego brata Husseina”.

Jemeńczycy atakują houthi i Husseina od 2004 r. [1] celem [tego ataku] jest Hussein. Mówią oni: „Zabijamy uczniów Husseina”. Ja sam słuchałem taśm Husseina i czytałem jego książki. Dążył on do zakończenia milczenia szyitów [tj. zajdytów], które trwało przez 30 do 40 lat.

P: Możemy więc powiedzieć, że houthi są imamitami?

Al-Imad:Tak. Wie pan dlaczego? Wybrałem się do Saada [prowincja i religijne centrum zajdytów w północnym Jemenie], to jest do centrum houthi. Podróżowałem [z Qum] do Jemenu, żeby samemu zobaczyć, co się dzieje. [Zobaczyłem, że] wszystkie książki, jakie mieli, były dżaafari [tj. imamickie]; ani jedna nie była zajdycka. Sam byłem zaskoczony.

Zanim [stałem się imamitą] byłem wahabitą i usłyszałem, że [zajdyci] stali się dżaafari. [Kiedy tam przybyłem] zobaczyłem, że nie mają ani jednej książki zajdyckiej. Wszystkie biblioteki – tak publiczne, jak i prywatne lub rodzinne – miały książki dżaafari. Houthi czytają książki drukowane w Qum i taka jest prawda.

Kiedy więc rząd Jemenu i przywódcy sunniccy mówią, że [houthi] są dżaafari, to nie jest to kłamstwo. Oni [tj. sunnici] rzeczywiście wierzą, że są dżaafari, że zmienili swoją wiarę (…)

Ali Abdallah Saleh [obecny prezydent Jemenu, członek mniejszości zajdyjskiej] doszedł do władzy z pomocą Arabii Saudyjskiej i jej [królewskiej] rodziny Al-Saud. W dniu, w którym został prezydentem nie było w Jemenie ani jednej szkoły wahhabickiej, ale dzisiaj są tam szkoły wahhabickie. Kiedy doszedł do władzy [sunnicka] szkoła salafi nie była oficjalną [religią Jemenu], ale dzisiaj jest… Kaznodzieje we wszystkich meczetach są [teraz] wahabitami…

Ali Abdallah Saleh kolaboruje z talibami, [czego dowodzi fakt, że] większość przywódców Al-Kaidy, którzy byli uwięzieni w Jemenie, uciekła z więzienia (…)

„[Hussein Al-Houthi] jest uczniem Chomenei’ego”

P: Która z następujących trzech postaci – [ajatollah Ali] Sistani, [religijny przywódca szyitów w Iraku]; [sekretarz generalny Hezbollah] Hassan Nasrallah; i Muqtada Al-Sadr [z Iraku] – ma największy wpływ wśród houthi [w Jemenie]? Którego z nich uważa pan za najbardziej [wpływowego]?

Al-Imad:Sądze, że jest to Hassan Nasrallah. Filozofia Husseina Al-Houthi’ego jest czystym szyizmem, a politycznie jest on bliski Hassanowi Nasrallahowi.

P: Więź uczuciowa, która jest między Hassanem Nasrallahem i [irańskim Najwyższym Przywódcą Alim] Chameneim i jego reżimem – czy istnieje ona także między Husseinem i Abd Al-Malikiem a Chameneim?”

Al-Imad:„Absolutnie. Na każdej ze swoich taśm Hussein mówi: “Myślę, że najlepszym interpretatorem Koranu w naszych czasach był [ajatollah Ruhollah] Chomeini [założyciel reżimu irańskiego] i że nikt nawet nie zbliża się do jego poziomu wiedzy koranicznej”. To mówi Hussein… Napisał także książkę pod tytułem Wpływ filozofii imama Chomeini’ego na Husseina Al Houthi, znakomitą i bardzo interesująca książkę.

[Hussein Al-Houthi] jest uczniem Chomeini’ego i jego związek z Chameneim jest także podobny do związku Nasrallaha z Chameneim.

„Hussein Al-Houthi mówi, że musimy naśladować Republikę Islamską i (…) uczyć się od Iranu”

Jedną z kwestii, którą rząd Jemenu podnosi obecnie, jest oświadczenie Husseina Al-Houthi [chwalące] Iran. [Brat Husseina] Abd Al-Malik nie powiedział tego samego, ale nie może zaprzeczyć, że zrobił to jego brat. Od czasu, kiedy Hussein Al-Houthi przybył do Iranu i studiował książki Chomeini’ego, mówił, że te książki są święte. Otwarcie deklarował, że Chomeini był świętym.

Hussein Al-Hothi mówi, że musimy naśladować Republikę Islamską i musimy uczyć się od Iranu. To właśnie dlatego rząd Jemenu nazywa houthi „Majous” [pejoratywne określenie sunnickie na zoroastrian] i „Irańczykami” i mówi im, by wrócili do Esfahanu (…)

P: Czy Hussein żyje?

Al-Imad:Nie wiem. Rząd Jemenu mówi nie, ale jego ojciec, brat i wszyscy houthi mówią tak…



[1] Wywiad był pierwotnie opublikowany w irańskim tygodniku „Muthalath”.

[2] www.hawzah.net, maj-czerwiec 2009.

[3] Szyici zajdyci różnią się od szyitów imamitów tym, że uznają tylko pierwszych czterech Imamów, nie zaś dwunastu; dodatkowo szyici zajdyci także uznają wszystkich czterech Prawowitych Kalifów, a nie tylko czwartego Kalifa Ali bin Ali Taliba.

[4] Szyickie święto Ghadir Khum zaznacza dzień, w którym prorok Mahomet wybrał Ali’ego na swojego dziedzica.